Образцовият служител би трябвало да вдъхнови колегите си и те да се стараят повече на работното място, но според американско проучване ефектът е точно обратният - отличникът в колектива демотивира останалите си колеги, пише в. "Дейли мейл".
Учените нарекоха това явление "Ефектът Тайгър Уудс", като анализираха резултатите на играчите на голф в периода, когато чернокожият спортист беше номер 1 в най-важните турнири.
Изследователите от Северозападния университет в Чикаго установиха, че когато Уудс беше на върха на спортната си форма, останалите негови конкуренти се представяха много по-зле, състезавайки се с него, отколкото в други турнири, в които асът отсъстваше.
Заради този парадокс икономистите изчислиха, че Тайгър е спечелил допълнително 4 милиона долара, само защото съперниците му не са играли нормалната си игра.
Според една от авторките на проучването Дженифър Браун "суперзвездите и асовете провалят истинската надпревара, защото демотивират конкурентите си".
Чикагските учени са на мнение, че техните открития не важат само за спорта, но и за офиса.
"Ръководителите трябва много да внимават, когато награждават с някакви бонуси най-добрите си служители, твърди Дженифър Браун. Ако те станат безспорни фаворити, много бързо колективът ще се демотивира заради "ефекта Тайгър Уудс" и останалите служители ще се стресират, няма да полагат достатъчно усилия и няма да последват примера на първенците, казва той.
(БТА)