IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Ледената Снежанка е по-червена от Марс

Планетата 2007 OR10 се намира в пояса на Кайпер

Изображение: NASA

Изображение: NASA

Американски астрономи откриха, че планетата джудже 2007 OR10, известна още под неофициалното име Снежанка (Snow White), почти напълно е покрита с воден лед, но е украсена в червено, което може да е свързано с присъствието на метан, съобщава РИА Новости.

Този обект от външния пояс астероиди (пояса на Кайпер), получил индекса (225088) 2007 OR10, е открит през юли 2007 г. от група под ръководството на Майк Браун от Паломарската обсерватория. Неговата яркост била толкова висока, че учените предположили, че повърхността му има много висока отразителна способност, за което Браун дал на планетата джудже прозвището Снежанка. В това време астрономите предполагали, че леденото тяло се е откъснало от друга планета джудже – Хаумеа, и че цветът му в действителност е бял.

Ново изследване на групата на Браун, резултатите от което ще бъдат публикувани в Astrophysical Journal Letters, показало, че Снежанка всъщност е най-червеният обект в Слънчевата система.

Учените провели серия наблюдения с инфрачервения спектрометър FIRE, установен на една от обсерваториите в Чили, както и фотометрични измерения с широкоъгълната камера WFC3 на орбиталния телескоп Hubble.

Фотометрията показала, че  Снежанка е червена, а спектрометричните измервания – че нейната повърхност е покрита с воден лед.

"Това силно ни учуди, тъй като водният лед не е червен. Макар че ледът е широко разпространен в покрайнините на Слънчевата система, той почти винаги е бял", казва Браун.

Но сред транснептуновите обекти съществува още един с червен цвят и покрит с воден лед – Квавар, в отриването на която Браун участвал през 2002 г. Тази планета джудже е по-малка от Снежанка, но достатъчно голяма, за да има атмосфера и повърхност, покрита с криовулкани, които изхвърлят от недрата на повърхността струи с частици лед. Но понеже Квавар не е така голяма, както планетите джуджета Плутон или Ерида, той не може да задържа задълго летящи компоненти в атмосферата, такива като метан, въглероден окис и азот.

Квавар губи атмосфера и сега му е останал само малко метан. С течение на времето въздействието на космическата радиация превръща метана в дълги въглеродни молекулни вериги, които имат червен цвят. Също като сланата в студените утрини, този трансформиран метан покрива ледената повърхност на Quaoar и й придава розов оттенък.

Спектърът на 2007 OR10 е подобен на спектъра на Квавар, което говори за сходство на процесите на двете небесни тела. "Тази комбинация – червен цвят и вода, ми подсказа идеята "метан", обяснява Браун. По думите му сега сме свидетели на последния дъх на Снежанка – преди 4,5 млрд. години тя бавно е загубвала атмосферата си и сега тя е много малко.

Браун отбелязва, че присъствието на метан се нуждае от допълнителни потвърждения, които могат да бъдат получени с помощта на големи телескопи, например в обсерваторията Кек.

Друга задача е планетата джудже да получи официално наименование, след което ще получи официален статут като планета джудже.

Такъв статут, който се дава от Международния астрономически съюз, сега имат едва пет небесни тела – Плутон, който беше разжалван до това ниво от пълноценна планета, обекти от пояса на Кайпер – Ерида (Ерис), Хаумеа и Макемаке, а също и обект от главния астероиден пояс – Церера.

По оценки на астрономи в пояса на Кайпер може да се намират около 400 планети джуджета с размерите на Снежанка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата