За да опознаят по-добре биологичния часовник на животните, свързан с редуване на ден и нощ, учени изследваха риба, която от хиляди години е привикнала да живее в пълен мрак, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Възможно ли е да имаш представа за времето, ако не си виждал дневна светлина от 1 милион години? Това се запитали учени, имайки предвид сляпа пещерна риба, която се е приспособила към този начин на живот преди 1,5-2,5 милиона години. Учените се поинтересували дали биологичният часовник на рибата Phreatichthys andruzzii продължава да тиктака и с какъв ритъм, ако това действително е така.
Първите наблюдения потвърдиха, че пещерната риба не е чувствителна към светлината. Според Кристиано Бертолучи от университета на Ферара, Италия, и колегите му рибата не променила активността си, докато на нередовни интервали от време била излагана на светлина.
За сметка на това, давайки на рибата да яде в точно определен час, учените констатирали, че тя се придържа към него и "притежава" биологичен часовник, който е чувствителен към храненето.
Сравняването на гени, които регулират биологичния часовник на въпросната пещерна риба и рибата зебра, показа, че гените на P. andruzzi са нормални. Учените вкарали гени на два рецептора на рибата зебра - меланопсин и опсин, в организма на пещерната риба. След като била модифицирана по този начин, рибата, дошла от мрака, станала чувствителна към синята и зелената светлина. Остава да се открият рецепторите на червена светлина у рибата зебра, която е чувствителна към нея.
Резултатите от изследването са публикувани в PLoS Biology, допълва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.