Поредният уикенд изпълнен с емоции за футболните фенове. Барселона – Реал Мадрид, Тотнъм – Арсенал и още много, много двубои по цял свят. В България след изумителна 3-месечна зимна пауза започна и нашето си първенство – слабо, мизерно, наше си е. Ами ако го нямаше?
Всичко започва преди точно 125 години, на 2-ри март, 1888-ма година, припомня БиБиСи. Това, което днес наричаме организирани футболни първенства, получава своето начало с писмо на Уилям Макгрегър – секретар на клуба Астън Вила.
Писмото е исторически момент за развитието на най-популярния в наши дни спорт, защото в него за първи път идеята за футболни първенства с различни дивизии се изразява публично. Дотогава мачовете в Англия (родината на футбола) се играят на принципа на турнири и хаотични приятелски срещи.
Да, футболът получава легитимация като професионален спорт през 1885-та година, но клубовете имат нужда от система, която да им гарантира редовен приход.
“Писмото на Макгрегър води до футбола такъв, какъвто го познаваме днес. Това е моментът, в който професионалният футбол решава, че или трябва да се организира, или да не просъществува”, споделя пред БиБиСи Джон Нейгъл от английската Футболна лига.
Търговецът на манифактурни стоки от Пертшър праща писмото си до 4 клуба – Блекбърн, Болтън, Престън и Уест Бромич Албиън. То включва следните редове: “Умолявам Ви да разгледате много внимателно следното предложение... 10-12 от елитните клубове в Англия да се съберат и да организират срещи на разменено гостуване помежду си всеки сезон”.
Две седмици по-късно написаното на хартия вече се обсъжда на официална среща в лондонски хотел. На това събрание се уреждат и основните принципи на провеждане на шампионати. Сред тях и този, който издържа проверката на времето и единствен се запазва и до днес в автентичен вид – отборите винаги трябва да излизат с най-добрия си възможен състав на терена (макар че напоследък редица мениджъри започнаха да пренебрегват този принцип).
Следва нова среща на 17-ти април в Манчестър. Там се ражда и “Футболната лига”. Макгрегър предлага името “Асоциация Футболен съюз”, но те е прекалено сходно с ръгби асоциацията и затова се одобрява идеята на представителя на “Престън” Уилям Съдел – “Футболната лига”.
Така на 8-ми септември, 1888-ма година започва и първият шампионатен футболен сезон в света. Участват 12 отбора, а краен победител е Престън, недопуснал загуба в нито един от 22-та мача. Отборът печели и купата на Англия (най-стария турнир в света) и получава прозвището “Недосегаемите”.
Разбира се, тогава играта е изглеждала по доста различен начин. Съдията стоял на тъчлинията и намесата му се налагала само в случай, че двата отбора не могат да се разберат сами за дадена ситуация. Не е имало мрежи на вратите, право на смени или номера на фланелките. Ако се смрачавало по-рано от очакваното, двата отбора не ползвали почивка между полувремената, а директно сменяли полетата и продължавали двубоя.
Едва в средата на първия сезон се въвежда точковата система. Немалко клубове настоявали да не се присъждат точки за равенство, но при гласуване в Бирмингам с 6 гласа “за” срещу 4 “против” се въвеждат 2 точки за победа и 1 за равенство.
“Футболната лига” не е пионер по отношение на всички спортове, що се отнася до шампионати с фискиран брой отбори, играещи на разменено гостуване. Тази чест се пада на американската бейзболна “Национална лига”, чието начало е през 1876-та година.
Както самият Макгрегър отбелязва през 1905-та година: “Никой принцип, формулиран във връзка с който и да е спорт, не е довел до такава положителна промяна по отношение на съревнованието, както системата за футболна лига”. Шотландецът умира на 65 години през 1911-та. Преди това той се ползва със статут на знаменитост заради идеята, променила играта завинаги. За съжаление няма данни за запазено копие на историческото му писмо, но наследството от делата му е очевидно.
Много скоро след Англия, множество страни също въвеждат шампионатната система. През 1890-та година това правят Ирландия, Шотландия и Холандия. Година по-късно е ред на първата държава извън Европа, която има своя футболна лига – Аржентина. Белгия, Швейцария, Уругвай, Унгария, Парагвай и Перу са останалите, които прилагат системата в кратък срок след нейното раждане.
У нас провеждането на турнир за определяне на шампиона на България започва през 1924-та година, но Държавното първенство е на принципа на пряката елиминация. През 1948-та година е взето решение за създаването на „А“ Републиканска футболна група като най-висша дивизия. Провежда се първото официално първенство. Шампион е ЦСКА (под името “Септември при ЦДВ”).
Историята показва, че Уилям Макгрегър е бил наистина абсолютно точен, когато заявява, че “идеята за футболна лига се разпростира до всяко място, огрято от слънцето”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.