Държавните зрелостни изпити да се проведат на 19 май по български език и литература и 21 май за втория изпит, предлага Министерството на образованието и науката. За обществено обсъждане са публикувани заповедите, свързани с графика за учебното време през предстоящата учебна година, които бяха обсъдени и в рамките на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество. ДЗИ по желание да се проведат в периода от 26 май до 31 май, предвижда МОН.
Предлага се Национално външно оценяване (НВО) по български език и литература за VII и за Х клас да бъде на 11 юни, а по математика на 14 юни. На 15 юни ще са изпитите по чужд език за учениците от VII и Х клас. Изпитът по информационни технологии за измерване на дигиталните компетентности на десетокласниците ще бъде в периода 16-18 юни.
Планирано е четвъртокласниците да се явят на НВО по български и литература на 27 май, а по математика на 28 май.
Държавните изпити по теория на професията и специалността за придобиване степен на професионална квалификация за ученици завършили преди и през учебната 2020-2021 година са на 4 юни за втора и трета степен на професионална квалификация и 19 юли за първа степен.
Придобили право да положат държавен изпит по теория/държавен изпит - част по теория на професията и специалността за придобиване степен на професионална квалификация преди учебната 2020 - 2021 година ще се явят на 21 януари и на 9 септември.
Според предложения график ваканцията между двата учебни срока ще бъде от 1 до 3 февруари, като така учениците ще почиват общо 5 дни. Вторият учебен срок ще започне на 4 февруари.
Предлага се есенната ваканция да е от 30 октомври до 1 ноември, а Коледната от 24 декември до 3 януари. От 3 до 11 април ще бъде пролетната ваканция за учениците от I до ХI клас, а от 8 до 11 април няма да учат дванадесетокласниците, които ще завършат на 14 май 2021 г.
На 31 май ще приключи учебната година за децата от I до III клас, като се предвижда допълнително една седмица за проектни дейности - до 7 юни.
На 16 юни завършва учебната година за учениците от IV до VI клас. До 30 юни ще учат петокласниците и шестокласниците от паралелките в спортни училища, както и учениците от VII до ХI клас.
„Компютърно моделиране“, „Лаборатория за изкуство“, „Безопасност за движение по пътищата и „Практични финанси“ са четирите нови национални състезания, които Министерството на образованието и науката предвижда.
МОН предвижда общинските кръгове на ученическите олимпиади за учебната 2020-2021 г да се провеждат по график от декември до март, областните кръгове - през февруари и март, а националните - през март, април, май и юни.
Националните състезания ще се провеждат по график от ноември до юни следващата година, а състезанията по професии - през март, април и май. Датите и часовете за провеждане на състезанията няма да съвпадат с учебните занятия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Broadcom предизвика разпродажби на технологични акции на Уолстрийт
Законодателите на ЕС обмислят облекчаване на капиталовите правила за покритите облигации
Инфлационните очаквания във Великобритания се охлаждат от двугодишния връх
Руски банкер: Путин има пари да финансира войната в Украйна с години
Камен Илиев: Огромни са рисковете от космическите отпадъци
Чешки милиардер иска да създаде гигант в отбраната в Европа
Кашлицата при децата - как да я лекуваме правилно
Кобрата нокаутиран: Пулев сдаде световната титла на Гасиев (+СНИМКА)
Магнитни бури връхлитат Земята в следващите три дни
Самолет се разби в Северна Македония
Късна емисия
Жалко! Гасиев нокаутира Пулев, българинът е детрониран
Кобрата каза защо яде бой от Гасиев
Вижте как нокаутираха Кобрата + ВИДЕО
Шок! Огромна оферта за покупката на Юве, предлагат 1 млрд.
Киву и Де Роси! От приятели до съперници
Киеза, Распадори, Инсиние, Зиркзее! Голямото завръщане в Серия А
Дневен хороскоп за 13 декември, събота
Протеинова рецепта с пуешко и боб
Бърза рецепта за кисело зеле
7 малки ритуала за съживяване на любовта
Изберете ангелско число и вижте посланието от коледния ангел
Баница с кисело зеле и ориз за Бъдни вечер и Коледа
Кои са професиите за които работодателите дават тлъсти заплати?
Европол предвижда война между роботи и хора до 2035 г.
Поскъпнали ли са двойно зъболекарските услуги?
ВКС с решение: Eвропрокуратурата правилно е разследвала Портних
Крахът на империята Лукойл
Зеленски между войната, вътрешния натиск и борбата за оцеляване на Украйна
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
НАСА да изпрати хора на Марс възможно най-скоро
Нов вид миниатюрна жаба е открит в Южна Бразилия