Много е важно да си даваме сметка, че ЦИК не може да бъде третирана и разделяна само заради въображението на един или друг законотворец. Това обясни президентът Росен Плевнелиев в „Панорама” по БНТ.
„ЦИК не е двукамарна, тя е една. В нея има не 15, а 19 членове. Те работят заедно”, добави президентът. „Спазих духа на закона. Няма да допусна гласът на българските избиратели да бъде подменен, още повече използвайки с джобни калкулатори и креативно местене на запетаи. Позицията ми е в подкрепа на изборните традиции в България, на институциите и на законите. Аз си свърших работата. Очаквам и Народното събрание да си свърши работата”, каза още държавният глава.
„Категорично няма да преработя указа си. Назначих 15 члена в ЦИК. Остава парламентът да свърши работата си. Спазих Конституцията”, допълни президентът. По думите му, с действията си президентът не заема страна.
Плевнелиев определи случващото се в Крим като анексиране. „Това е истината. Анексиране означава насилствено присъединяване на територии от една държава на части от териториите на друга независима държава чрез нарушаване на международното право. И това се случва пред очите на целия свят. Видяхме как Русия изпрати войски. Беше организиран незаконен референдум”. По думите на президента, Косово и Крим са различни случаи.
„Моята позиция е базирана на международното право. Позицията ми е България да има балансирана позиция, но можете ли да търсите баланс между спазването и неспазването на закона. България има своето семейство и това е Европейският съюз. Притеснен съм, че някои български депутати, които обявиха, че България никога няма да се кара с ЕС и никога няма да се кара в Русия, като че ли още не са разбрали, че ние си имаме семейство и от 7 години сме член на Европейския съюз.”
Плевнелиев каза, че в днешно време никой не иска война. Той видя вкризата в Украйна възможност за България. „Тук си даваме сметка къде сме сбъркали и какво може да променим.”
Държавният глава коментира и посещението си в Лондон, където се срещна с кралица Елизабет и авторката на поредицата за Хари Потър Дж. Роулинг. „Важно е България да коментира много добре за какво се бори и каква е нейната позиция. Ще бъде много жалко, ако светът не чуе нашата позиция.”, обясни той.
Росен Плевнелиев завърши гостуването си с думите, че българите имат много простички очаквания към своите лидери: „Да не крадат, да не лъжат и ако обещаят нещо да го свършат.”
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Европа търси местен заместник на Palantir
SOFIX отчете ръст от близо 2% и приближава ниво от 1300 пункта
Aston Martin отчита финансово подобрение за първото полугодие
Започва предпроектно проучване за изграждане на тръбопровод за горива в България
Какво бе решено на срещата Тръмп-Нетаняху?
Как може да има криптобенчмарк без биткойн?
Катастрофата на Северната тангента: Кабината се откъснала и полетяла с шофьора
Опозицията праща Бюджет 2026 на Конституционния съд след решението на Йотова (ВИДЕО)
Горивата поскъпват, но българите няма да спрат да пътуват: "Харчим еврото като левове"
Централна прогноза
София премахва изоставените коли - 1474 автомобила са стикирани, 138 са преместени
Детската болница в Бургас получи разрешение за работа
Борусия Дортмунд със загуба в Япония
Отбор от Първа лига остана без треньор. Гьоко хвърли оставка
Страхотно: Антъни Генов е на 1/4 финал в Чехия
Бек се закани да мачка с Байерн Мюнхен
Никола Цолов: Почивката ще ми помогне, ще се върна по-силен
ФИФА постави ултиматум: По 40 млн. долара за федерациите, които одобрят сделката
3 зодии с голям финансов успех през август 2026
Най-популярните сортове червено вино
Трапезата на Илинден на 2 август - за здраве и късмет
„Мрачно сърце“ с премиера за България от 8 август по Bulgaria ON AIR
Къде в София да открием надеждна диагностика и лечение на упорит пърхот?
Тест: Какво ви очаква до края на лятото
"Вторият мозък" участва в чревната перисталтика и усещането на сигнал за болка при запек
Добрата храна създава спомени
Технология в услуга на здравето: Huawei Watch Fit 5 Pro, който впечатли и лекарите
Вибриоза след контакт с морска вода – ушни и кожни инфекции, причинени от Vibrio alginolyticus
Учени откриха защо статините причинят мускулни болки понякога
Как стресът влияе на нервната система?
Сачева с остра критика към бюджета и Йотова
Млада жена загина в катастрофа между камион и кола
Временно пренасочват пункта за издаване на регистрационни карти на чужденци във Варна
Поклонението пред Богдан Караденчев ще е на 3 август
Кампания "Синьо сърце" ще се проведе на входа на Морската градина
Приключи първият етап от проекта за Черноморския младежки център във Варна