От началото на 2004 г. до момента цената на петрола се е повишила с над 30%, като през октомври бе достигнат нов исторически максимум при ценната суровина до ниво от 55 долара за барел. Не особено оптимистични са и прогнозите на анализаторите за цената на суровината през следващата година въпреки значителното и поевтиняване през декември.
Мнозинството от анализатори не очакват да станем свидетели на голямо поевтиняване на петрола от текущите му ценови нива и прогнозират той да се търгува в диапазона 30-45 долара за барел през идната година.
Тези твърдения се потвърждават от предприетата политика на ОПЕК. На проведената на 10 декември в среща в Кайро, страните-членки на картела се съгласиха да намалят дневното си производство с 1 млн. барела дневно. Те си запазиха правото да продължат да взимат решения за намаляване на производството и на следващите си срещи в усилията си да се справят с поевтиняването на ценната суровина, в условията на силния спад на долара спрямо останалите основни валути.
В същото време силно остава търсенето на петрол в световен аспект. По официални данни средното потребление на петрол в света достига през третото тримесечие 81.7 млн. барела на ден, или с цели 2.8 млн. барела на ден повече в сравнение със същия период на миналата година.
За това съдейства силното търсене на ценната суровина, както от най-големия световен потребител на петрол – САЩ, така и от Китай.
Брутният вътрешен продукт на Китай ще нарасне най-малко с 9% за 2004 г. и икономиката ще продължи тенденцията си за растеж през 2005 г., според данни на Националния статистически институт на Китай.
Силният ръст на една от най-бързо развиващите се световни икономики стана реалност независимо от предприетите от китайското правителство мерки за забавяне на растежа, които включват в себе си ограничаване на кредитите и повишаване на лихвения процент.
В края на ноември Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) обяви в шестмесечния си доклад, че поради високите енергийни цени, породени от скъпия петрол, започва да се усеща забавяне на световния икономически растеж. Тогава организацията занижи прогнозите си за растежа на САЩ, Япония и еврозоната за 2005 г.
Очаква се петролът да се търгува близо до настоящите си нива
Мнозинството от анализатори не очакват да станем свидетели на голямо поевтиняване на петрола
27.12.2004 | 14:52 ч. Обновена: 07.05.2025 | 00:02 ч.
1

Напиши коментар
Към коментарите
Новини
-
Локо София и Славия умориха от скука феновете
-
Папа Лъв XIV иска да продължи "ценното наследство" на папа Франциск
-
ПП: Референдума на Радев е тежка провокация
-
Русия твърди, че Украйна се опитва да извърши трансгранични нахлувания
-
Какво ни очаква по време на пълнолунието в Скорпион на 12 май?
-
Фон дер Лайен отговори на Тръмп: Обичам комплиментите
-
Рюте: Евентуално приемане на Украйна в НАТО не може да бъде част от мирно споразумение
-
Папа Лъв XIV не е фен на администрацията на Тръмп, многократно критикува Ванс
-
Парадът в кадър: С какво се похвали Путин в Деня на победата?
-
Съветник в Кремъл: САЩ започват да разбират руските позиции
-
В кадър: Румен Радев внася в НС предложение за национален референдум за еврото
-
Противоконституционно ли е искането на Радев за провеждането на референдум?
-
НА ЖИВО: Парадът за Деня на победата започна, ще атакува ли Украйна?
-
Президентът: Предложих референдум, а не партия
-
Денков: Решението на Радев за референдума дестабилизира България
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата