Законът за избор на евродепутати може да бъде променен, за да бъдат издигнати за кандидати българските медици в Либия. Това заяви за БГНЕС известният адвокат проф. Александър Джеров, който е в Инициативния комитет за издигане на кандидатурите на сестрите.
Става въпрос да спасим медицинските сестри и тъй като държавата не полага необходимите грижи в тази насока, следва да се образуват граждански комитети, които да потърсят начин за спасяване живота на невинните българки, които лежат в либийския затвор вече 8 години без основание, обясни професор Джеров.
Ако сестрите бъдат избрани за евродепутати, фактът член на ЕП да бъде съден в една неевропейска държава ще създаде голямо напрежение между Либия и ЕС и по-точно Европейския парламент, смята проф. Джеров.
От комитета са изпратили до парламентарно представените партии и ГЕРБ писма, в които настояват българските медицински сестри да бъдат включени начело в кандидатските листи на партиите.
Ние се стремим да се съгласят политическите партии в България да ги включат в техните листи. А ако откажат, ще използваме създадената от закона възможност да бъдат предложени за кандидати от страна на инициативни комитети, подчерта юристът.
Във връзка с изискването кандидатите за евродепутати да са живели в България или друга страна от Европейския съюз най-малко три месеца в последните две години, проф.Джеров подчерта, че всеки текст в закона може да бъде допълнен и изменен.
На 21 март тази година говорителят на Министерството на външните работи Димитър Цанчев заяви, че инициативата за издигане на медиците в Либия като кандидати за евродепутати очевидно е мотивирана от желанието случаят с българските медицински сестри да продължи да бъде във фокуса на вниманието на европейските институции. Той добави, че според коментарите, направени от ЦИК, има законодателни условия, които не позволяват кандидатирането на сестрите.
Самите сестри в началото на седмицата обявиха , че са дали съгласието си да бъдат издигнати за евродепутати.
Във вторник лидерът на ДСБ Иван Костов повдигна въпроса за компетентността на сестрите ни да бъдат евродепутати. Става въпрос да се изпратят компетентни, решителни, смели хора, които да отстояват българските интереси в Брюксел, аргументира се той.
Идеята сестрите ни да станат евродепутати възникна преди няколко месеца.
На 2 февруари формалният лидер на ГЕРБ Цветан Цветанов предложи българските политически партии да се консолидират и да включат на първо място в листите си за евродепутати по една от медицинските сестри, осъдени на смърт в Либия.
Тогава няколко специалисти споделиха вижданията си, че подобна идея е нереалистична и резултатът от нея е неясен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 4 януари
Инвеститорите са изправени пред още геополитически сътресения след хода на Тръмп във Венецуела
Перспективата за членство в ЕС вече не е двигател на чуждестранните инвестиции
Свалянето на Мадуро няма да разтърси енергийните пазари в краткосрочен план
Русия е нанесла над 2000 въздушни удара срещу Украйна в седмицата на Нова година
Франция ще забрани вноса на храни със съдържание на забранени в ЕС пестициди
Ястията, които са задължителни за Йордановден
Най-добрите месеци за всяка зодия през 2026 г.
Магазини не приемат левове, инспекции на НАП и КЗП текат
Снежинките - магията и науката зад снега
Спортът по телевизията днес, 5 януари
Мачовете по телевизията днес, 5 януари
Интер преби Болоня, Лаутаро с гол и асистенция
Аморим побесня заради бъдещето си на „Олд Трафорд“
Инфарктна драма на „Етихад“! Световен шампион попари Ман Сити в добавеното време
Слабак шокира Марсилия
Дневен хороскоп за 5 януари, понеделник
Поверия за Йордановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
Седмична таро прогноза за 5 – 11 януари 2026
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Фен почина по време на мач в английската Висша лига
Полетите над Гърция постепенно се възстановяват
Температурен рекорд днес във Варна
Ограничават движението на автомобили в центъра на Варна на Йордановден
Спартак назначи Пламен Гетов
Фратрия обяви програмата за подготовката си
На 4 януари 2004 г. роувърът „Спирит“ кацна на повърхността на Марс
Какво могат да ни разкажат физиците и астрономите за снега
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари