Получих сигнали от мои приятели от РСМ, че са привиквани на разговори неофициално от агенти на Национална сигурност на държавата. Поводът за този разпит е, от кого получават книги, какви са тези български книги и защо ги четат. Разговорът е неприятен и странен за тези хора, защото те вика агент на Националната сигурност. Това е абсурд! Иначе – не е забранено, няма такъв закон в РСМ“. Това каза за предаването „Брюксел 1“ Виктор Стоянов, организатор на инициативата „Изпрати българска книга в РС Македония“. По този повод българското МВнР изпрати указания до дипломатическите ни служби в Скопие и Битоля за проверка на всеки конкретен случай, както и да се предложат варианти за реакция от страна на България.
„Интересът към нашата инициатива да изпращаме български книги е доста голям от страна на агентите от Националната сигурност в РСМ, щом привикват хората да ги питат, защо четат такива книги“, казва Виктор Стоянов. „Разговорът обаче бързо преминава към темата за предстоящото преброяване и като какви ще се запишат хората, привикани на разговор с агент на Национална сигурност. Всеки един от хората, привикван и разпитван, няма документ за това. Това не е случайно. Службите не му дават нито призовка, нито протокол от разпит. Звънят от скрити телефони. Единият човек е придърпан от улицата“, разказва Виктор Стоянов.
Според Стоянов, те имат за цел да оставят минимални или никакви следи от тези разговори. „Аз съветвам хората да искат призовка за разпит. Защото те не са нарушили никакъв закон и трябва да имат документ, за това че са привиквани. За да може този документ да го покажем пред Европейските институции и да стане ясно, че агенти от Националната сигурност в собствената ти държава те привикват затова, че четеш български книги или за да те питат, като какъв ще се пишеш на предстоящото преброяване“.
„Казано иначе, може ли да те привика агент на ДАНС, за да те пита, как ще се запишеш на предстоящото преброяване през септември в България“, пита риторично и сравнява ситуацията с България Виктор Стоянов.
Цялото интервю гледайте в предаването „Брюксел 1“ на Bulgaria ON AIR на 20 март от 17.30 часа!

Ще се оскъпи ли производството на домашните ни електроуреди?
Европейските борси затвориха на червено под натиска на спада в луксозния сектор
„Грийн Иновейшън“ внедрява алкален електролизьор в българска топлоцентрала
Европейски отбранителни компании се обръщат за помощ към ЕИБ
Stellantis обмисля да произвежда автомобили с Dongfeng в Европа и Китай
SOFIX расте за четвърта поредна сесия и се възстанови до ниво от 1230 пункта
Борисов: Имаме новия Орбан в лицето на Румен Радев
Проф. Близнашки: Трудно се доказва купеният вот без залавяне на местопрестъплението
ЦСКА 1948 вкара 4 гола на "Черно море" и дръпна с 3 точки пред ЦСКА
Първите нови влакове "Шкода" пристигнаха в България: Комфорт и скорост до 160 км/ч
Перлата на Славия се завръща за битката на „Огоста“
ЦСКА 1948 разгроми Черно море насред „Тича“
За 37 години от трагедията на Хилсбъро: Евертън откри на паметна плоча на новия си стадион
Избраха Мис Бразилия за световното + СНИМКИ
Алкарас аут от турнира в Барселона
Войната на гигантите! Байерн срещу Реал - битка за 1 милиард евро
Как всяка зодия реагира на критика
Поверия за Томина неделя (Великден на мъртвите)
Новолуние в Овен на 17 април – заявяваме себе си
5 навика за хормонално здраве след 40
Поверия за Летен Петковден
5 стъпки за лимфодренажен масаж у дома
Студенти по право преминаха практическо обучение в Административен съд - Варна
Георги Глушков се оттегля от ръководството Българската федерация по баскетбол
Разгромна загуба за Черно море на "Тича"
Маратон на четящите хора ще се проведе във Варна
Тревожно: Завишени са нивата на облъчване с радон на 44 места в Каварна
Спипаха кьоркютук пиян шофьор в Суворово
Учени предупреждават: Космическото пиратство е бъдеща реалност, не научна фантастика
Ярка комета ще се приближи до Земята в края на април: Кога ще може да се наблюдава
Физици откриха начин за възстановяване на изгубени квантови данни
От дълбините на Космоса до лекарския кабинет: Какво предстои за екипажа на „Артемида II“
Гробищата се оказват място, което опазва биоразнообразието
Кометата 3I/ATLAS е изхвърляла вода, равняваща се на 70 басейна дневно