Всеки четвърти българин готов да съобщи за престъпление

Евростат: По ?50 на човек отделя страната ни за правосъдие
19 юни 2018 10:00, Елка Василева
16
Всеки четвърти българин готов да съобщи за престъпление
Снимка: архив, Reuters

Около 25 процента от българите или почти всеки четвърти наш сънародник е бил готов да съобщи за извършено престъпление или вандализъм на съответните органи, показват данни от мащабен анализ на Евростат за темата "престъпност" през 2016 г.

Средният показател за европейците, които са заявили желание да докладват на компетентните органи за видяно престъпление, криминален инцидент или вандализъм в техния регион, е около 15 на сто, отчита европейската статистика.

Все пак анализът уточнява, че готовността да се докладва за видяно престъпление, е твърде субективен показател, тъй като във Великобритания, където се отчита най-нисък дял на убийства на глава от населението, е регистриран най-висок дял от хора, готови да съобщят за възникнало престъпление.

И обратно - в Литва, където е регистриран най-висок процент на убийства - има най-нисък процент от хора, готови да съобщят за престъпление или вандализъм.

Според друг акцент от анализа България е сред страните в ЕС със сравнително ниски разходи за правосъдие на глава от населението. Страната ни е отделяла приблизително по 50 евро на глава от населението за функционирането на съдебната система като цяло при среден показател за ЕС от около 100 евро на глава от населението през 2016 г., отчита европейската статистика.

По-малко от нас за правосъдие отделят в Кипър, Румъния, Естония и Литва, където разходите за противодействие на престъпността варират от 25 - до 50 евро на глава от населението.

Анализът отчита и някои ключови моменти от широката палитра на престъпността, като на първо място се поставят умишлените убийства в ЕС и в частност, в България.

За отчетения период умишлените убийства у нас са били 130 на брой, което представлява по 1,7 престъпления от подобен характер на 100 000 души население, при среден показател за ЕС от 0,7 на сто.

Регистрираните кражби у нас са били около 38 хиляди /по 530 на 100 хиляди души/, а изнасилванията - около 120 на брой или по 1,6 на 100 хиляди души.

Българите – най-активни при докладване на престъпление, хърватите - най-пасивни

По готовност да се докладва за видяно престъпление, криминален акт или вандализъм България е безспорен лидер в ЕС с 25 на сто готовност от населението да съобщи на компетентните органи за подобен акт.

Около 20 процента от италианците изразяват готовност да съобщят за видяно престъпление, както и около 18 процента от холандците и англичаните.

На противоположния полюс едва 3 на сто от хърватите са били готови да съдействат на компетентните органи, както и 5 на сто от литовците и поляците.

Изчисленията на Евростат за процента на хората, които са готови да докладват за възникнало престъпление, показва, че в градовете на ЕС почти всеки пети жител, тоест около 20 процента, са готови да съдействат за противодействие на престъпността. В селските райони този процент е близо три пъти по-нисък - едва около 7 на сто от живеещите в такава среда са били готови да съобщят за възникнало престъпление.

Най-висок дял от средства за противодействие на престъпността се отделят в Швейцария - по 450 евро на глава от населението, отчита Евростат. Втората държава, където са заделени най-много средства за съдебната система, е Люксембург - по 200 евро на глава от населението. Следват: Великобритания и Германия - по 180 евро, Швеция, Ирландия и Австрия - по около 150 евро на глава от населението и др.

Най-малко средства на глава от населението за съдебната система се заделят в Кипър и Румъния - по около 25 евро, Естония и Литва - по около 40 евро, България и Унгария - по около 50 евро и др.

Общо в страните на ЕС през 2016 г. за съдебната система са били заделени над 50 милиарда евро, отчита европейската статистика.

Един от основните акценти на анализа е причинената смърт чрез убийство - в страните на ЕС за отчетения период са регистрирани над 4 300 убийства, което е значително по-малко от регистрираните в ЕС през 2008 г. над 5 600 убийства.

Най-висок е делът на убийствата в трите балтийски републики Литва, Латвия и Естония - по 7 смъртни случая на 100 хиляди души население.

Най-нисък дял на убийства на глава от населението е регистриран във Великобритания и Австрия - под 0,5 на 100 хиляди души.

Страната, в която са регистрирани най-много убийства е Франция - 1017 смъртни случая или 1,5 на 100 хиляди души.

В световен мащаб най-много убийства са регистрирани в Латинска Америка и конкретно в Хондурас - по 70 на 100 хиляди души население, показва анализът на Евростат.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


16
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
1
 
11
 
! Отговори
никой не е лош преди 5 години
Никой човек не е лош, лоша е държавата в която живее. Пример: Искам да помогна на нападнат от бандит. Но...1. Ще си изкарам и аз боя, докато полицаят гледа настрани и се прави, че нищо не вижда. 2. Ще стана защитен свидетел, като тайната ми е опазена от родната полиция - досега има десетки защитени свидетели разстреляни, след като са в тайна и са пазени. 3. На съда, ще оправдаят престъпника, примерно защото вече има 10г. давност, която я има защото съзнателно се бави делото от всички органи.
13
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
И като се обадим какво? Само ядове! И ако въобще органите реагират ще има после:Ние ги хващаме, те ги пускат! Айде няма нужда. Само да пълним гушите на прокурори, адвокати и съдии. Тия 50ЕУР за съдебна система са напълно излишни - тия са на самоиздръжка, даже пари трябва да връщат.
12
0
 
9
 
! Отговори
преди преди 5 години
няколко години разбиха мазите -моята и на комшията-викахме полиция.нищо не стана но след година ни викаха в полицията да дадем обяснения какво е изчезнало и да се подпишем за да си приключат случая.ОЧАРОВАНА СЪМ ОТ ТАЯ ИЗМИСЛЕНА ДЪРЖАВА
11
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Много са 25%! Хората не съобщават, защото се знае, че пазителите на реда играят с престъпниците и не им се доверяват!
10
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Като се обадиш, първо почват от теб, отмъщение, че им нарушаваш спокойствието.
9
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Белите престилки правятли протести против престъпноста?
8
2
 
10
 
! Отговори
Имам аз една мечта преди 5 години
Имам аз една мечта,тъмните етноси които ни тормозят в провинцията да дойдат в София!!! Ха сега шопи да ви видим! Подавайте сигнали денонощно и ще разберете,файда никаква! Напротив ще ти начупят стъклата,ще ти натрушат колата а и даже кокалите! За какви сигнали за каква съпричастност от страна на обикновените хора ми приказвате? Вземайте си ги в София и давяйте сигнали!!!
7
0
 
18
 
! Отговори
Бай Иван преди 5 години
Миналото лято пред апартамента ми един почна да пребива приятелката си ,звъннах на полицията и после слязох да ги разтърва ,накрая като дойдоха не задържаха насилника въпреки показанията ми ,така че от родната милиция никаква файда ;) !!!
6
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Но пък голям процент българи са готови да съдействат с пачки на "органите на реда" по телефона за залавяне на престъпници.
5
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Въпроса изобщо не е в парите. Просто старите постаджии растлии в соца ...Не могат да се справят. Това вечее е ясно на всвки. Не са подготвени за това време . Не могат правилно да правят анализи , не могат да мотивират хората си , нямат и лична мотивация за работа. Подайте си оставките и млади хора да седнат на кормилото. Очевидно е че вие просто неставате. Ето в бизнеса, музиката, влязаха млади хора и виждате прогреса там. Старчоците просто немогат .
4
4
 
2
 
! Отговори
Шоп преди 5 години
До ЗависиТи си си лyмneн-пролетарият..
3
2
 
1
 
! Отговори
Американ преди 5 години
Хподурас е голям кучкарник, неще и дума. Ама тия явно не считат Африка за част от Света..
2
0
 
16
 
! Отговори
за какво плащаме преди 5 години
Огромни разходи за полиция и съдебна система с огромни заплати и привилегии а резултати никакви,пълен бардак навсякъде в системата за сигурност.
1
2
 
9
 
! Отговори
Зависи преди 5 години
Зависи какви са подбудите за престъплението. Ако бъде уграбен политик,депутат или ,,бизнесмен" аз с удоволствие бих си премълчал. Напротив бих симпатизирал на извършителя. Ако бъде извършено престъпление срещу обикновен човек,с удоволсвие ще помагам. За банка,политик и ромб даже бих чриветствал наказателна мярка!