България - рекордьор по неравномерно разпределение на доходите

30 г. реално беше преход в обратна посока на ЕС, смята доц. Григор Сарийски
Обновена: 6 яну 2022 07:38 | 6 яну 2022 07:28, Анисия Иванова
101
България - рекордьор по неравномерно разпределение на доходите
Снимка: БГНЕС

Богатите ще станат по-богати. Това е тенденция, която наблюдаваме в България през последните 30 години. Само за периода от началото на финансовата криза – 2008-2009 г. досега – ножицата между богатите и бедните се е увеличила с над 1/3. Това подчерта икономистът доц. Григор Сарийски в отговор на въпрос какво ще е съотношението богат-беден в следващите 12 месеца.

"България е рекордьор по неравномерно разпределение на доходите. Тя е рекордьор по дял на домакинства, които не могат да осигурят нормална температура и комфорт в домовете си", каза той пред БНР.

По думите му всичките тези 30 години преход към пазарна икономика и 12 години преход към европейски стандарти реално беше преход в обратна посока..

Заплатите

Статистиката твърди, че за третото тримесечие заплатите са нараснали с около 14%. Пробвайте да поразпитате кръг от ваши познати и приятели на колко от тях заплатите са нараснали не с 14%, а по принцип с двуцифрени темпове – 10,11 и 12%. Да не говорим, че когато средното нарастване е 14%, трябва да има хора, чиито заплати са нараснали с 20, 25% и т.н., допълни Сарийски.

По думите му, ако се направи разбивката по сектори, като се изключи енергетиката, недвижимите имоти и финансите, в които има едноцифрено нарастване, при всички останали трябва да има двуцифрени темпове  - "аз обаче не съм останал с такова впечатление".

“Новото нормално, за което говорим, далеч не се отразява в повишаване на благосъстоянието. Тук вината не може да бъде отправена само към управляващите в България. Разбира се, те носят основен дял за това. Като започнем от самите преговори за включване в ЕС и няколко огромни поразии, които бяха направени, тотални щети върху българската икономика, като спирането на реакторите в Козлодуй, благодарение на което имаме доста по-високи цени за електроенергията в момента, отколкото щяхме да имаме тогава.", каза още икономистът.

 Несправедливото разпределение на субсидиите в ЕС

"В България беше договорено едно тотално несправедливо разпределение, благодарение на което България произвежда само технически култури и внасяме по-голяма част от другата продукция. Благодарение на това имаме цени, които са почти равни на тези в ЕС, докато в Румъния, която успя да запази голяма част от местното си производство, цените са от порядъка на 62-63%. Голяма част от хората в Северна България ходят да си пазаруват там.“, допълни Сарийски

“Всички онези радетели за свободен пазар изведнъж се обърнаха и казаха, че искат държавата да им помогне, което е де факто антипазар. Един от постулатите за свободния пазар е, че той работи на принципа на дивата природа – онези, които не са достатъчно жизнеспособни, биват изяждани и унищожавани и умират от естествена смърт. Оцеляват онези, които са по-пригодни. Това е механизмът, който движи прогреса. Това е нещо, с което масово се промиват мозъците на новите икономисти във висшите учебни заведения. В момента виждаме натиск за точно обратното – да помогнем и то точно на онези, които са най-нежизнеспособни.

Наблюдаваме един абсолютен когнитивен дисонанс в икономиката – от една страна, се стремим да осигурим повече пазар, от друга, предприемаме мерки, които унищожават пазарното начало. Това води до разрастването на онези злокачествени образувания, които заемат по-голяма част от свободния ресурс.“, каза експертът.

Как да стимулираме икономиката

Според него ако искаме по някакъв начин да развием икономиката, би трябвало да заместим голяма част от външния внос, и то на тези продукти, които са с висока добавена стойност. Това е нещо, което направи Румъния, нещо, което направи Китай, нещо, което прави Русия.

В България напускат два пъти повече българи от тези, които се връщат. България се обезкървява, умира, остава без българско население. Някога бяхме 9,2 млн., в момента по предварителни данни сме някъде около 6 млн.

Здравеопазване и икономика

“Здравеопазването винаги е било част от финансовата система в икономиката поради простата причина, че един болен човек не е склонен да потребява. Ако човек е закъсал със здравето си, няма да си купи нов телевизор, няма да работи пълноценно. Лошото здравеопазване се отразява върху икономическия живот на всяка една страна. За съжаление у нас средствата, които се харчат за здравеопазване, излизат в голяма част от джоба на българина. България е рекордьор в ЕС по дял на парите в здравеопазването, които излизат от джоба – плащате си за избор на екип и за каквото още се сетите. В България за съжаление дори парите не ви помагат поради простата причина, че няма хора.“, смята икономистът.

Какво да очакваме от новото правителство

"Като гледам първоначалните заявки и рекордния дефицит, който беше заложен в т.нар. "проектобюджет", който тепърва ще бъде прекрояван, ми е трудно да бъда оптимист. В  проекта, който беше внесен през декември месец, заложеният дефицит беше рекорден – 7,2 млрд. лева.

Ако вярваме на първоначалните заявки на това правителство, че ще запушат проблемите, ще спрат сивата икономика, ще увеличат постъпленията от данъците, ще предотвратят избягването на данъци и т.н., защо се получи така, че дупката в бюджета става все по-голяма и по-голяма – 7,2 млрд. е рекорден дефицит.

Лично аз не съм оптимистично настроен към закрепването на финансите на държавата, дори напротив, вижда се, че публичният дълг ще нараства и то с рекордни темпове.“, призна Сарийски.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


101
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
79
0
 
0
 
! Отговори
888 преди 2 години
Нормално, след 15+ години плсък данък и развитие само на няколко сектора (ИТ и финанси), това е очквания резултат ...
78
0
 
0
 
! Отговори
Ххх преди 2 години
Заплатата на автобусния шофьор в североизточна България е 700~750лв,при положение че возят хора,а за миенето и чистенето на този автобус да не говорим.Шофьорите по-вечето са възрастни, получават пенсия и заплата.Оплакват се по-между си но никой не напуска.Има ли пари под масата вече те си знаят,но факт е че млади трудно се намират.Изнеслите се хора навън едва ли ще се върнат,работна ръка ще има ли в бъдеще???
77
2
 
5
 
! Отговори
Щерю преди 2 години
Фигурантът Радев за поправяне на това не говори. Юдейските господари не му дават...
76
2
 
5
 
! Отговори
Solar Power преди 2 години
До Анонимен: Aми стани програмист :) Има хора които пишат книги, други които рисуват ... трети които не могат. Хората са различни. Но по важното е ,че можеш да се научиш на някои неща за да не си сред тези с 650лв. Няма как да очакващ 6500лв. като си стоиш, лежиш и мрънкаш по цял ден :)
75
0
 
16
 
! Отговори
Qanon преди 2 години
Бизнесът в България трябва да носи отговорност за обезлюдяването на страната! Не може да издевателстваш над народа си и да го караш да работи за жълти стотинки! Много ясно, че ще се изнесе народът! Но това явно е и държавна политика, която се ръководи от отвън (американското посолство).
74
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ножицата на доходите е България е престъпно много разтворена. От една страна са хора с по над 30000 лева месечно, най-често защото са част от престъпната партия ГЕРБ или защото са шефове на голямо фирми, а от другата страна са половината работещи в България с нетен доход под 650 лева без значение от образование или квалификация. Примерно при така често коментираните програмисти, има хиляди с под 1000 лева брутна заплата.
73
2
 
2
 
! Отговори
СЛУЧАЕН преди 2 години
С такива икономисти анализатори. Такива резултати
72
2
 
3
 
! Отговори
Яна преди 2 години
Егати заглавието на статията.За какво разпределение на доходи става въпрос?Искате да кажете,че един програмист трябва да има доход колкото на чистачка?Явно не слушате добре какво говори Григор Сарийски.
71
2
 
11
 
! Отговори
Реалист преди 2 години
В резултат на демокрацията и капитализма, у нас хората под 40 не могат нищо и са на 100% функционално неграмотни. Ние сме нация от берачи на малини, сервитьори, продавачки, склададжии и шофьори. Под 20% от хората могат нещо добре платено или търсено. Не искат да се адаптират, само хленчат. Еми, всеки сам си избира какъв слугинаж да бъде, защото няма средна класа, а за бизнес трябва да си дебеловрат демократ.
70
1
 
10
 
! Отговори
адвокат Тенев преди 2 години
Така е било винаги, така ще бъде и за в бъдеще
69
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В резултат на комунизма, у нас хората над 50 не могат нищо и са на 100% функционално неграмотни. Разбира се, има изключения- баща ми на 70 прави уебсайтове като допълнителен доход, както и доста негови приятели се занимават с "модерни" начинания. Ние сме нация от берачи на малини, сервитьори, продавачки, склададжии и шофьори. Под 20% от хората могат нещо добре платено или търсено. Не искат да се адаптират, само хленчат. Еми, всеки сам си избира какъв да бъде- слугинаж или средна класа.
68
10
 
8
 
! Отговори
до 71 преди 2 години
Добре казано. Винаги съм казвал и аз с колко труд се изучих (работих в складове и като преводач, за да си плащам семестрите). Сега ми гледат последния модел автомобил и неуспелите ме наричат мафиот и крадец. А аз съм обикновен програмист. Купих си имот до София да се ходи уикендите, че ни омръзна вилата в Симеоново, гледам земите там пустеят. Купих и земи, развивам земеделски бизнес и ме наричат местните крадец, чорбаджия, престъпник, докато си пият ракията по цял ден и реват как държавата пречи
67
1
 
3
 
! Отговори
ами да преди 2 години
В Казахстан все още управляват комунисти!Интересно от къде е това неравенство!?!
66
3
 
6
 
! Отговори
Казахстан преди 2 години
Гледате ли в Казахстан какво става? Или нищо не ви показва цетката? Това там е заради неравенството.
65
3
 
7
 
! Отговори
нещо не е ясно преди 2 години
Значи,за различен труд еднакво заплащане,така ли!?Това определено вони на комунизъм!
64
6
 
5
 
! Отговори
Неравномерно?!?!?!?! преди 2 години
И защо да е неравномернон? Който работи и има добавена стойносто от труда му получава каквото заслужава. Останалите мрънкат, че "две златни ръце имат" и все някой не ги оценява! Много справедливо са разпределени доходите!
63
4
 
9
 
! Отговори
морски преди 2 години
Не само се строи много с крадени пари, а част от строежите даже нямат разрешителни. Толкова са нагли крадците и корупметата днес в родината ни.
62
12
 
14
 
! Отговори
Програмист преди 2 години
Така е в капитализма - всеки изкарва толкова, колкото струва. От коментарите разбирам че да си богат е грях и престъпление. Аз пък съм си направил парите с труд и учение. Бедните сами са си причинили мизерията - живота им е дълга поредица от погрешни решения, и така продължават. Но виновен им е винаги друг - държавата, мафията, чорбаджиите, евреите, комунистите, герб, путин..... Готино беше като търкахте столовете по капанчетата около даскалото и се подигравахте на зубрачите нали?
61
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В българия проблема е че огромен процент от по старите поколения не могат да работят нищо с висока добавена стойност, това шивачки, продавачки, работнички в разни допотопни цехове, таксиджии, охрана, склададжии, всякакви работници по цехове. Тяхната работа е евтина и няма как да стане по скъпоплатена. От другата страна са по новото поколение където голям процент работят в ИТ сектора, един от най скъпоплатените в света. Просто 30г никакво образование, трябва от там да започнем та да се промени ка
60
2
 
8
 
! Отговори
морски преди 2 години
Изпечени мошеници са в сивата икономика, защото така им е изгодно дълги години наред. Място за случайни/обикновени хора в сектора чак черен, там няма. Други пък работят уж законно, но пък перат големи пари. Богатите трябва да си плащат високи данъци. И това е само за начало!