Украйна е готова да обяви неутралитет, ако това доведе до мир, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Има ли скоро надежда за край на войната?
"Виждам възможност за продължаване на преговорите, макар че не мисля, че военните действия ще спрат толкова бързо. И двете страни се опитват да постигнат колкото може повече успех на бойното поле, така че да могат да консолидират след това териториалните завоевания. От една страна, Украйна да си върне територията отпреди инвазията на Русия. От друга страна, Русия да постигне поне гаранция за това, че ще има ръка върху Крим и Донбас", коментира преподавателят по Международни отношения и европейски политики в университета в Маастрихт д-р Петър Петров в ефира на "България сутрин".
"Труизъм е това, че Украйна не може да стане член на НАТО. Това беше ясно от 2008 г., когато Франция и Германия блoкираха декларацията за подкрепа на план за членство на Грузия и Украйна", подчерта събеседникът пред Bulgaria ON AIR.Като основни цели на Зеленски д-р Петров изтъкна спиране на огъня, гарантиране на сигурността на Украйна след войната и възстановяване на нейния суверенитет и териториална цялост.
"Русия дава знаци за това, че са възможни компромиси на масата на преговори, но това не означава, че тя е отстъпила или че ще спре бойните действия в краткосрочен план. Русия ще продължи да натиска да максимизира това, което е успяла да спечели на бойното поле", смята той.
Според д-р Петров е важно за Путин да представи пред руското общество и пред света, че той е успял. Ученият е категоричен, че ако Украйна падне, ще има много повече заплахи Русия да продължи експанзиционната си политика.
"Пропукването на руския режим отвътре е възможно, ако кръгът около Путин започне да губи вяра в него", уточни той.
Още вижте във видеото на телевизия Bulgaria ON AIR

"Булгаргаз" и Botas замразяват договора си за 15 месеца
Европейските пазари са в отстъпление след достигането на нов рекорд
SOFIX се понижи с 0,2%, оборотът на БФБ достигна 994 хил. евро
Украйна записа "голям шлем", удряйки 10-те най-големи рафинерии в Русия
Microsoft ще съкрати 3200 работни места в подразделението си за видеоигри Xbox
Войната заплашва Русия с банкова криза
Екатерина Дафовска катастрофира на магистрала "Тракия" край Ямбол
Три зодии най-накрая прегръщат щастието от 7 юли 2026 г.
Бюджет 2026: Любомир Дацов за скритите рискове пред държавната хазна
Жена се хвърли под влак в Бургаско и загина на място
След срещата на Радев и Ердоган договорът с "Боташ" беше замразен за 15 месеца
Кошмарен инцидент! Дафовска оцеля в катастрофа
Жалко! Наш талант отпадна на двойки от „Уимбълдън“
Паола Саулино
След скандалния казус „Балогун“: Шефът на ФИФА с официална позиция
НА ЖИВО: Португалия – Испания (СЪСТАВИ)
Има ли сделка? Шеф на германския футбол каза истината за Клоп и намекна за „селски стил“
Здравословен чиа пудинг с тъмен шоколад
Юли обръща плановете на някои зодии: Ето кой ще спечели най-много
Дневен хороскоп за 7 юли, вторник
Мощният портал на 7/7 отключва късмета за 3 зодии
Протеин за жените – колко наистина ви е нужен
Как да рестартирате дома си за един ден
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Хороскоп за 7 юли 2026
МВР-Варна представи своята дейност, техника и оборудване
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша