„Мечката влиза в дупката си гладна. Иван Костов не е бил съвсем точен – тя не може да спи спокойно и ще ръмжи недоволно“.
Така лидерът на СДС Мартин Димитров доразви тезата на Иван Костов за икономическата ситуация в страната.
В понеделник лидерът на ДСБ заяви: „Икономиката не само заспива, а подобно на мечка се прибира в бърлогата си, скривайки се в сянката на сивата икономика“.
„Бюджет 2011 е последният шанс на това правителство да тръгне в правилната посока“, каза още Мартин Димитров.
Той предупреди, че бюджетът за следващата година ще бъде правен в различни условия, тъй като финансовите ресурси са изчерпани и няма да има фискален резерв.
Димитров очаква, че актуализираният бюджет за 2010 г. няма да бъде изпълнен и ще има дефицити при болниците и общините.
„Към финансовата и икономическа криза ще бъде прибавена и здравна криза, а това вече не може да бъде обяснено с полученото наследство от предишното правителство“, заяви от своя страна и депутатът от Синята коалиция Ваньо Шарков.
Според него парите, събрани от здравни вноски, се използват за финансиране на други дейности.
Той цитира данни, според които само парите от здравни вноски, събрани през първото полугодие на годината, са 1 160 000 000 лева, освен това оперативният резерв е 127 000 000 лева, който липсва в момента, а има и средства в БНБ.
СДС настоява за публичен отговор от министъра на финансите Симеон Дянков къде са парите за здравето на хората, защо не са в здравната система и за какво се използват.
От СДС изразиха загрижеността си и за ситуацията с издаването на новите документи за самоличност.
„Хиляди български граждани, на които им изтичат сроковете за лични карти, ще минат в нелегалност заради неразбориите по издаването на личните документи“, предупреди Борис Марков, шеф на синия предизборен щаб.
За излизане от кризата СДС предлага да се въведе система за даване на номер и час за подаване на заявленията за нови документи, увеличаване на работното време, както и отваряне на каси във всички гишета, където да се плащат таксите без комисиона за превод в банките.
„Ако МВР откаже да сложи ред в съществуващия хаос, значи всичко това е било планирано“, допусна Борис Марков от СДС. Той обясни, че заради голямото чакане гражданите са принудени да правят експресни поръчки, които са по-скъпи, и така МВР печели пари. По думите му това означава нов данък "лична карта".

Петролът поскъпва, нови американски удари срещу Иран застрашиха крехкото примирие*
САЩ с нова вълна от атаки срещу Иран след заплаха на Тръмп за по-голяма ескалация
Войната в Украйна вече продължава по-дълго от Първата световна война
Правителството работи върху дългочакана енергийна стратегия с нови ядрени мощности
Швейцарски градове са с най-скъпите жилищни пазари в Европа
Мащабният проект за европейски изтребител се разпадна. Какви са вариантите сега?
Ледникът на Страшния съд се топи рекордно бързо, ще повиши нивото на океана с 65 см
Главният прокурор Ваня Стефанова поиска имунитета на депутат
Лудогорец прати българин във Втора лига
Тревога за Бразилия: Неймар пропуска Мондиал 2026?
Роналдо поведе Португалия към нов успех преди Мондиал 2026
Шефовете на Левски поставиха нова цел – промоция във Втора лига
Новак във Висшата лига ще трябва да си търси треньор
Левски отваря вратите на „Герена“ за феновете
Лято в маникюра (+Снимки)
PIXELS сервира специално преживяване преди първия сервис
Нумерологична прогноза за 11 юни
Испанска рецепта за хрупкави чушлета Падрон (pimientos de Padrón)
Дневен хороскоп за 11 юни, четвъртък
6 зодии с много късмет до края на юни
Искат имунитета на депутат, нанесъл телесна повреда на полицай
България отстъпи с едно място в световната ранглиста след загубата от Белгия във волейболната Лига на нациите
Глутница кучета нападна жена във Варна
Зараза: Случаите на морбили растат
Мъж и жена пострадаха при пожар в селска къща
Виц на деня - 11 юни
Климатичните промени застрашават милиони домове в Лондон, Есекс и Кент
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър