IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Бизнесите у нас трудно привличат български работници, чужденците също не остават дълго

Проблемът с кадрите в България и в целия ЕС се задълбочава

Бизнесите у нас трудно привличат български работници, чужденците също не остават дълго

На пазара на труда липсват кадрите, които българските работодатели търсят като квалификация и опитност. В същото време те не могат да предложат заплащането, което повечето работници искат. Проблемът с кадрите в България и в целия ЕС се задълбочава и от демографският фактор, като на пазара на труда влизат все по-малко хора от тези, които излизат. Това коментира Атанаска Тодорова, главен експерт в Институт за социални и синдикални изследвания и обучения, КНСБ, в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.  

"Работодателите се опитват да намерят решение с недостига на работна сила чрез привличане на работници, граждани на трети държави, но това не е панацея и това не може да реши проблема. Голяма част от онези, които влизат в България с разрешително за работа, не остават толкова дълго, колкото се иска на българския работодател. Повечето от тях напускат страната през първата година и отиват да работят в друга държава-членка на Европейския съюз." 

В България в момента съществуват деветнадесет режима, чрез които могат да бъдат привлечени граждани на трети държави, като най-големите са единното разрешение за пребиваване и работа, което е от една до три години; на следващо място е сезонната заетост, която не е с разрешение, с регистрация за
работа до 90 дни и е насочена към два сектора – туризъм и селско стопанство, каза Тодорова.

За цялата 2024 има около 7800 разрешителни за регистриране за сезонни работници. Тази година само за първите пет месеца вече имаме 10 400, което показва, че тази година ще има още повече такива работници, добави тя.

Българските работодатели се надяваха да привлекат високо квалифициране специалисти в IT-сектора чрез разрешителното Синя карта. Но през годините този брой лица не достига дори и 900,  като най-много е имало през 2022 година - около 930 човека. каза Тодорова.

Най-голям недостиг има сред работещите в строителния сектор и в здравеопазването. На следващо място са промишлеността и образованието, каза Тодорова. Решение за тези сектори е да се инвестира в работната сила чрез подобряване на условията на труд, повишаване на заплащането и развитие на квалификацията на работещите.

В работодателите има разочарование от привличането на чуждестранни работници, тъй като често те не отговарят на изискванията за позицията и трябва да бъдат допълнително обучавани. Езиковият проблем също е голяма бариера, което често води до грешки в трудовите процеси, каза Тодорова.

Основен проблем остава задържането на чуждите работници. Повече от 40% от гражданите на трети страни напускат България през първите три месеца. 

"Дирекция Миграция на Министерство на вътрешните работи получава сигнали от Хърватия, от Полша, от Германия, че граждани от трети държави с разрешителни за работа в България - защото разрешителното е само за работа в България - са установени, че са някъде в техните предприятия... Но това е същият проблем, който работодателите имат с българските работници и служители. Ако не могат да привлекат българи, по същия начин ще бъде и с чуждестранните работници." 

Целият разговор - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата