Предприели сме действия за усилване на наблюдението на нашето въздушно пространство в североизточно направление, като с решение на началника на отбраната вече се извършва маньовър на сили и средства. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в ефира на бТВ.
Има взети мерки за защита на въздушното ни пространство, особено в североизточната част на страната, каза по-рано днес и премиерът Росен Желязков.
Дрон наруши вчера въздушното пространство на Румъния по време на руска атака срещу Украйна, съобщи румънското министерство на отбраната. По-рано през деня Полша съобщи, че е вдигнала бойни самолети във въздуха за "превантивна" операция заради опасност от удари с дронове в близки украински райони.
Реакцията на Полша беше много адекватна, каза Запрянов. По-рано тази седмица полските военновъздушни сили с помощта на нидерландски изтребители унищожиха повече от десет дрона, които навлязоха във въздушното пространство на Полша по време на среднощната руска атака в Украйна. По-късно Полша поиска консултации съгласно Член 4 от договора за НАТО. Член 4 предвижда провеждането на консултации, ако страна членка на НАТО смята, че е териториалната ѝ цялост, независимостта или сигурността ѝ е заплашена.
Това действие предизвика реакцията на НАТО и искането на Полша за консултации по чл. 4 и те се проведоха. Консултациите завършиха с осъждане на действията на Русия и НАТО отговори с конкретни мерки – започва изпълнение на операция „Източна стража“, с която на територията на всички граничещи натовски страни с Украйна ще бъдат разположени допълнителни сили за противовъздушна отбрана и борба с дронове, каза Атанас Запрянов. Военните мерки, които НАТО взема, показват, че се отнасяме сериозно към тази провокация и не е допустимо това да продължава, допълни министърът. Според него Москва цели да покаже, че преследва категорично стратегически цели в Украйна и не е готова да води преговори.
Самолети МиГ-29 са подготвени за огнево въздействие върху такива цели, ако се наложи, заяви военният министър. Имали сме инциденти, в които руски военни самолети си изключваха транспондерите и ние трябваше да ги опознаваме, да вдигаме нашите изтребители или изтребителите на НАТО, каза Запрянов. Хората да бъдат спокойни. Вземаме мерки, НАТО взема мерки, ще бъде усилено наблюдението, каза министърът.
Това са дронове, които са извършвали определени мисии, паднали са в морето и течението ги донесе на нашия бряг, каза Атанас Запрянов по повод открития безпилотен летателен апарат, изхвърлен от морето на Северния плаж на Бургас преди дни.
Министърът за пореден път повтори, че има решение на Народно събрание и страната ни няма да изпраща войски в Украйна.
По действащите тригодишни прогнози трябва да имаме 2,36% от Брутния вътрешен продукт за военни разходи през 2026 г., каза министърът.
Атанас Запрянов каза, че не се притеснява от петия вот на недоверие срещу правителството. Стабилността на България и наличието на работещо политически избрано правителство и парламент, и мнозинство в този парламент, са ключови за отбраната на страната, каза министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Съюзниците в НАТО обявиха сделки за десетки милиарди долари в опит да омилостивят Тръмп
Производството на водните електроцентрали в България се удвоява за полугодието
Китайската централна банка е купила най-много злато през юни от поне 2023 г.
Секторът на бизнес услугите у нас расте през април
Татяна Герганова стана главен архитект на Столична община за следващата половин година
Бюджетната комисия прие на първо четене ръста на осигурителните прагове
Обедна емисия
Терзиев отне строителни правомощия на кмета и главния архитект на столичен район
Строителен бум в Никити в Гърция: Вдигат луксозни комплекси, докато инфраструктурата се руши
Испания гори: 33 хил. евакуирани, стотици пожарникари и 6 хеликоптера гасят пламъците
Пеевски подкрепи Радев за замразяването на договора с "Боташ"
Юве даде друг пост на Киелини
Изненада: Хьонес лобира за дългуч, който няма нищо общо с Байерн
Бруно Фернандеш ревна: Дойдохме за световната купа, но не бяхме на ниво
"Отмени това"! Белгийците се изгавриха брутално с Тръмп + ВИДЕО
Търсен ефект? Нов в Левски е безпогрешен дузпаджия!
Смело сърце: Колина би "контра" на Тръмп за рефера, изгонил Балогун
Летен маникюр за бадемови нокти (+Снимки)
Звездите от „Под прикритие“ ще са гости на Aniventure Comic Con
8 знака, че сте подценени в работата
Според астролозите: Най-важните дати през юли за всяка зодия
Айтен Христова: Инвитро пътят не трябва да бъде самотен
„Забраненият плод“ от Джоджо Мойс
Рюте обяви от Анкара три нови отбранителни инициативи на НАТО
Катастрофа с жертва затвори участък от „Хемус“ край Шумен
Връчиха на певицата DARA званието "Почетен жител на община Аврен"
Радев: Споразумението с „Боташ“ ще намали цената на газа и няма да натовари държавните финанси
Пеевски: Подкрепяме постигнатото замразяване на договора с "Боташ"
Един район във Варна остана без вода днес
Учени разкриха кога New Horizons ще достигне границите на Слънчевата система
Антропогенният шум застрашава фауната в Антарктика
В Меделин засадиха близо 3,5 млн. дървета и други растения, температурата падна с 3 градуса
AI откри 73 нови подводни вулкана
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето