В "Неделни шпаги" всяка неделя ще представяме сблъсък на различни гледни точки по наболели въпроси от българския спорт. Тази седмица въпросът, на който ще обърнем внимание, е трябва ли да даваме по 4 лева за българското първенство. Важен е и Вашият глас в сблъсъка. Ако ви вълнува определена тема, пишете ни на info@dnes.bg.
Нищо не ни пречи да плащаме по 4 лева на месец. Красимир Ангелов, Dnes.bg
Новината, че българинът скоро ще трябва да си плаща допълнително, за да гледа родната А група (а и не само нея), със сигурност не се е харесала на много хора. Факт е обаче, че в повечето страни в Европа, която уж все гоним, подобен род канали с преобладаващо футболно и спортно съдържание отдавна са платени. Всъщност и у нас една не малка част от HD каналите са платени, така че какъв е проблемът да има и един такъв, изцяло спортен?
Разбира се, за това следва да бъде предложено и съответното качество, което да превърне съответния спортен канал в нещо уникално и привлекателно, което да накара хората да извадят тези пари от джоба си. Ако това стане факт и качеството си заслужава - колко са тези пари в крайна сметка? По-малко от една кутия цитари, половин билет за мач на любимия отбор или една трета от билета за кино. Нима е толкова много?
Не е, разбира се, поне не и за футболния фен. Този, който е готов да последва любимия си клуб навсякъде в страната, само и само да го подкрепя. Той може да бъде на стадиона почти винаги, но стотици негови събратя, които няма да имат тази възможност, ще могат да гледат своите любимци с добро качество на картината и дай Боже – с професионално направено предаване. Тези хора пред телевизора може и да не са „ултраси“, но това не ги прави по-малко запалени по футбола.
А от едно по-мащабно и привлекателно отразяване на родната А група футболът ни може само да спечели. Да, бавно и трудно, но може да спечели.
В Европа отдавна телевизионните права са огромен бизнес, от който и в касата на клубовете влизат солидни пари. Разбира се, за България тези стандарти са в пъти по-малки, но все пак това също е начин в касата на родните клубове да влязат свежи пари. Днес те няма да са много, но ако един ден продуктът А група се развие до прилично ниво, нищо не пречи тези суми да бъдат далеч по-сериозни. А и това един отбор да бъде редовно във фокуса на спортните събития в страната, със сигурност може да отвори повече врати за потенциални бъдещи спонсори. Защото ако на един отбор всичките (или почти) срещи се предават по телевизията, тогава и мотивацията на един инвеститор може да бъде доста по-голяма, защото и рекламата на неговия продукт ще бъде по-сериозна.
Защото каквото и да си говорим, интерес към българския футбол има. Всеки футболен фен се възмущава, всеки критикува нивото му, но въпреки това го следи. И това е логично, защото тук играе и твоят отбор. Този, който от малък си подкрепял. И колкото и на някои хора да не им се вярва, българският футбол не е само Левски и ЦСКА, чиито мачове се предават редовно по телевизията. Има фенове и на други отбори, които също искат да ги следят редовно по малкия екран. И със сигурност въпреки първоначалните терзания, ще се бръкнат за тези прословути 4 лева само и само да бъдат заедно с отбора на своето сърце.
Българският футбол не заслужава по 4 лева на месец. Александър Попов, Dnes.bg
Практиката за платен спортен канал вече сме я гледали веднъж и тя претърпя пълен провал. Едва ли ще е по-различно и сега. Основният препъникамък е комбинацията български футбол и 4 лева.
През последните години БФС, президенти, футболисти направиха всичко възможно да ни изгонят от стадионите, сега се прави крачка да ни изгонят и от телевизионния ефир. Таксата от 4 лева е по-малка от една кутия цигари или три кафета, но тук въпросът е принципен, не в левчетата.
С какво българският футбол е заслужил тези пари?
Продукцията, която ни се предоставя, е по-скоро обида. Независимо от полицейските акции, арести и медийни публикации, България е една от страните, в които няма осъдени за черно тото. Въпреки това феновете не са тъпи и ясно различават кога на терена се разиграва театър.
И в България последният може да бие първия, както на Острова, но се случва рядко. За да станем свидетели на подобна сензация, трябва да има предварително надъхване, материални стимули с куфарчета под масите, трети отбор да ти подари 20 чифта бутонки или да предостави база за тренировки. Въобще българският футбол отдавна си е заслужил сравнението с порното. Затова и възгласите "Горчиво" често съпътстват края на срещите. Защо тогава да се дават пари при положение, че XXL каналите са достъпни?
Обещават ни HD качество, но какво го грее зрителя това? Нима родният фен тръпне да види какви животинки живеят в разораните ни ниви, наречени стадиони? Качеството има значение, когато всичко около продукта футбол е качествено.
У нас футболът сякаш е на забавени обороти, тактиката на отборите често е неразгадаема дори за треньорите. Нали сте чували отзиви от сорта "И аз не знам защо футболистите играха така, тактическите ми указания бяха други"?.
Стадионите пък в голямата си част са порутени соцсъоръжения, терените са по-подходящи за предаване като "Бразди" - в това ще се убедим съвсем скоро с началото на втория дял от първенството.
Телевизията също ще изпита трудности да предостави качествена картина, независимо с колко камери ще заснеме даден двубой. Просто българските стадиони не са пригодени за телевизионни излъчвания. Затова често операторите са на един хвърлей място от ултрасите, коментаторските места са импровизирани, а камерите трудно проследяват интересните ситуации от различни гледни точки. Затова и фразата "Асене, върни" стана култова.
И всичко това на HD качество, че и платено. Не, благодаря.
Естествено, собствениците на канала ще разчитат и на лоялната аудитория, която следи английски футбол. По всяка вероятност дербитата ще бъдат насочени към платения канал. Но и този ход е обречен. В части на страната хора ще останат без футбол, защото не са абонати на кабелни и сателитни оператори. В по-големите градове пък всички отдавна са мобилни и не е проблем да изгледат дадено дерби в интернет. Възможности дал Господ. А това, че коментарът е на руски или арабски, едва ли притеснява някого.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.