Балет "Арабеск" ще представи "Carmina Burana" на Карл Орф и "Болеро" на Равел в Театър "София" на 12 февруари след успешно турне в САЩ през януари с двете изключителни заглавия, съобщиха от трупата.
Танцът на балет "Арабеск" зад океана беше съпроводен от оркестър и хор, които изпълниха прекрасното произведение на Карл Орф на живо пред многолюдната публика - залите в театрите навсякъде бяха препълнени. Трупата на балета игра на сцените на забележителни театри като "Ruth Eckerd Hall" в Клиъруотър, "The Raymont F. Kravis Center for Performing Arts" в прекрасния курорт Палм Бийч, "Peabody Auditorium" в Дайтона Бийч, Флорида, и в известния "Fox Theatre" в Атланта, Джорджия, отбелязват от "Арабеск".
Специално участие в спектакъла са взели световноизвестният баритон от Литовския национален театър Витаутас Юозапайтис, американският тенор Бенджамин Брехер и великолепното българско сопрано Веселина Василева. Произведението "Carmina Burana" е било посрещнато с огромен интерес, а чудесното изпълнение на балет "Арабеск" е накарало близо трихилядните зали да се изправят на крака, за да изразят възторга си.
Танцьорите останаха силно впечатлени както от горещия прием от страна на американските зрители, така и от вълнението на сънародниците ни, които, напуснали страната преди повече от 30 години, бяха дошли специално да видят българската трупа, разказват от "Арабеск".
В "Carmina Burana", хореография на Боряна Сечанова, участват Теодора Стефанова, Светослав Велинов, Константина Ханджиева, Милен Петров, Трифон Митев /гост-солист от
Националната опера и балет/, Станислав Димитров, Ангелина Гаврилова, Веселина Ханджиева, Десислава Мъркова, Кристине Енков, Марина Попова, Стефка Табакова, Леандър Янис, Николай Илиев, Петър Петков, Чан Тхе Чунг. Художник на костюмите е Цветанка Петкова-Стойнова.
Мотивът за изменчивата природа на Съдбата е водещ както в стиховете от средновековния сборник, които вдъхновяват Карл Орф да създаде произведението си "Carmina Burana", така и в интерпретацията на Боряна Сечанова, отбелязват критици.
Според тях е намерен съвършеният танцов израз на песните, чиито изключително поетични средновековни текстове са витални и иронични. Танцьорите с цялото богатство на своята съвременна чувствителност улавят с телата си ироничността на ситуацията, в която човекът живее с вярата, че е господар на живота си, докато е направляван и манипулиран от прищевките на Съдбата.
Костюмите на Цветанка Петкова- Стойнова, улавящи духа на Средновековието, в същото време притежават съвременна трактовка, в хармония с изискванията на хореографията. Художничката провокира публиката с използваните аксесоари, маски, феерия от цветове и материи, които засилват многообразието на образите в спектакъла.
Във втората част от вечерта публиката ще може да се наслади на южните ритми на музиката на Морис Равел и танца на "Арабеск" в "Болеро" на Маргарита Арнаудова. Спектакълът носи силно изразена програмност и впечатляваща атмосфера, където балетното движение е стилизирано в ритъма на испанския танц.
Заслуга за експресивната колоритност на танца има полифоничността в хореографията на Маргарита Арнаудова. Това изпълнение в началото на новия век е нашият дълбок поклон пред нейния оригинален талант, казват от трупата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Заетостта в САЩ е нараснала с по-силен от прогнозирания темп през март
Н. Пандев: Различието между човешки и AI кадри ще направи добрите фотографи още по-търсени
„КРЗ Одесос“ ще разпредели по 4 евро брутен дивидент на акция за 2025 г.
Имотните фондове са изправени пред непоправим риск заради поскъпването на енергията
Колко струва SpaceX преди предстоящото IPO?
Какъв е полският модел за индексиране на строителните договори с цел управление на разходите и риска?
Купата на България: Полуфинали и финал с нова дата за трофея
Радев: Отговорност за обществения интерес и край на феодализма
ЦСКА го изгони, но той сега е пред сензационно назначение
ЦСКА или Лудогорец? Стана ясно кога ще е финалът за купата на България
Мустафа Сангаре е аут от Левски
Как Роби Баджо бе готов да промени италианския футбол с доклад от 900 стр.
Малена Замфирова вече е в България, започна активна рехабилитация
ОФИЦИАЛНО: Гатузо хвърли оставка!
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
Световна премиера на новия филм на Коста Каракашян „Те“ на Cinedans Festival в Амстердам
Лазарски питки със сусам
Тъжна вест! Отиде си Борис Стателов
МВнР призова българите в Кувейт да се еваткуират от страната
Хванаха за ден 26-ма шофьори с алкохол или наркотици
Зеленски обвини Русия в ескалация на атаките в навечерието на Великден
Малена Замфирова се прибра в България
Над 10 000 деца от Варна в здравно-образователната програма "Бързи герои 112"
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС