Двама американски офицери бяха застреляни днес в сградата на министерството на вътрешните работи в Кабул след като започнала престрелка.
Убити са полковник и майор, които работели като съветници към вътрешното министерство на Афганистан. Нападателят също е бил убит от афганистански полицаи. Не се съобщават какви са били причините за възникналия спор, довел до убийствата.
Междувременно талибаните поеха отговорността за убийството. Говорителят им Забиула Мухаджид обяви в изявление, че атаката е била извършена от нападател камикадзе на име Абдул Рахман. Според Мухаджид Рахман е убил четирима високопоставени американски съветници в отмъщение за изгарянето на екземпляри на Корана от американски военнослужещи в базата в Баграм.
Представители на афганистанските власти и на силите на НАТО в страната не потвърдиха, но и не отрекоха твърденията на талибаните.
В отговор на убийството на двамата американски съветници, НАТО отзова всички свои представители, работещи в афганистански министерства, обяви американският генерал Джон Алън, цитиран от Ройтерс.
В същото време пети ден продължават масовите протести в много от афганистанските градове заради изгарянето на екземпляри на Корана в от американски войници във военната база Баграм край Кабул.
Четирима души бяха убити и 56 ранени при нападение срещу комплекс на ООН в Кундуз по време на антиамерикански демонстрации, предаде Франс прес. Според очевидци, протестиращите, които били няколко хиляди, започнали да хвърлят камъни срещу полицаи след като стигнали до комплекса на ООН. Те се опитали да щурмуват комплекса в Кундуз, където имало служители на Мисията на ООН за помощ в Афганистан ЮНАМА, но били спрени от полицията.
По данни на местните власти и на полицията днешните демонстрации в провинциите Сари пул, Нангархар и Пактия започнали като относително мирни прояви. В провинция Лагман обаче се стигнало до насилие. Близо хиляда демонстранти замеряли с камъни части на афганистанската армия и полиция, разбили прозорците на няколко административни сгради и се опитали да атакуват резиденцията на губернатора. При безредиците били ранени трима полицаи, двама служители на разузнаването и трима цивилни, посочва Асошиейтед прес. Според полицията в Лагман сред протестиращите имало хора, въоръжени с огнестрелно оръжие. От началото на протестите във вторник досега при сблъсъци между демонстранти и силите на реда загинаха най-малко 25 души, посочва АП.Вълната от недоволство се надигна, след като стана известно, че американски войници изхвърлили екземпляри на Корана и друга религиозна литература в ямата за изгаряне на отпадъци във военната база Баграм северно от Кабул.
Президентът на САЩ Барак Обама и високопоставени американски военни бяха принудени да поднесат извиненията си за непреднамерените, но неправилни действия на американските войници, които разбуниха духовете в Афганистан и съседен Пакистан.
БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Топлофикациите: Съдът на ЕС не разбира формулата за дялово разпределение
България и Rheinmetall дадоха началото на проекта за завод за барут и боеприпаси
Лидерът на Intel: Присъединих се към компанията, за да префокусирам бизнеса ѝ
Банка ДСК - с дигитални решения за бизнеса в прехода към еврото
Централна банка се готви да поднови покупките на злато след повече от 10 години
Новото дигитално банкиране на Пощенска банка с рекорден ръст и одобрение
Три зодии ще се радват на финансови успехи през ноември
Мъж нападна полицай с брадва
Кои са българските лъвове на арената на SENSHI 29?
Мариан Бачев опитва да ме сплаши, но няма да се огъна, заяви кметът на "Изгрев"
Вече е готов! Левандовски пак ще къса мрежи за Барса
Сака става №1 по заплата в историята на Арсенал
Трагедия! Вратар на Интер блъсна и уби инвалид
Микаела Шифрин разкри голяма тайна
Левски се изфука с 14-метров модерен автобус + ВИДЕО
Кои са българските лъвове на арената на SENSHI 29?
Живот без изтощение: Лесни навици за здраве всеки ден
Щастливият брак не е чудо – ето 20 прости неща, които го правят възможен
Как да предпазите косата си от есенните капани – вятър, студ и стрес
„Киномания“ 2025 приветства норвежкия писател Ю Несбьо и богата селекция от любимото скандинавско кино
В крак с модата: Палта за есен/зима 2025/2026 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 28 октомври, вторник
Рецидивист обра хранителен магазин във Варна
Откриха две наркооранжерии във Варна (СНИМКИ)
Дежурни и цивилни полицаи ще дежурят по моловете във Варна
Един загинал и 22 ранени за ден във "войната" по пътищата у нас
Гледат мерките на обвиняемите за гей оргията в София
Дадоха старт на завода за барут и боеприпаси (ВИДЕО)
Китай планира създаването на експериментално слънце до 2027 г.
Мистериозно: НАСА блокира достъпа до информация за астероид 2025 US6
Откриха 3 планети с размерите на Земята, които може да имат двойни залези
Екзотична физика: Каква трябва да бъде неутронната звезда, за да се превърне в черна дупка
Сияеща метеорна следа „фотобомбардира“ кометата Lemmon в невероятни кадри от телескоп
Astrobotic отложи изстрелването на лунната сонда Griffin-1 за средата на 2026 г.