Иля Пономарьов се оказа доста самотен в руския парламент, след като стана единственият депутат, гласувал против анексирането на Крим, пише Ройтерс.
Либерално-демократическата партия на популисткия лидер Владимир Жириновски иска 38-годишният депутат да бъде изгонен от долната камара на парламента заради "антидържавния" си вот.
Наложи се впоследствие високопоставен парламентарист да напомни на Жириновски, че депутатите не може да бъдат изгонени заради начина, по който гласуват.
Пономарьов каза, че гласуването миналата седмица и враждебността към него показват, че няма място за самостоятелно мислене в един парламент, който е доминиран от лоялната на президента Владимир Путин десноцентристка партия "Единна Русия".
"Всеки сега се страхува да действа против десноцентристите, защото се бои да не стане жертва на политическа репресия", каза Пономарьов, който е представител на центристката партия "Справедлива Русия", но се обявява за независим.Пономарьов получи твърде малка подкрепа, когато се опита да обясни решението си в Тwitter. Потребител с ник "studenth" отвърна, че той е "изплюл отрова" и че 99 процента от населението биха искали да го разпънат на кръст.
Всички други гласували в четвъртък в долната камара на парламента 443 депутати подкрепиха анексирането на черноморския полуостров от Украйна, а след това застанаха прави за националния химн. Горната камара на парламента единодушно одобри присъединяването на Крим към Русия - процес, довел до най-дълбоката криза в отношенията между Москва и Запада от Студената война насам.
Пономарьов каза, че е гласувал против анексирането на Крим, защото то би могло да предизвика "широкомащабни кръвопролития в Европа".
"То дестабилизира цялата установена система на международни отношения и международна сигурност. Сегашните ни действия предизвикват война", каза той.
Това не е първият случай, в който физикът и бизнесмен Пономарьов, работил за вече закритата петролна компания "Юкос", се е противопоставял на волята на Путин.
Той организираше улични протести срещу Путин през зимата на 2011-2012 г. и бе порицан от парламента през 2012 г., защото нарече "Единна Русия " "партия на крадци и мошеници" - израз, въведен от друг лидер на протестите. Той имаше неприятности и затова, че не е идвал достатъчно официално облечен в парламента.
Пономарьов казва, че анексирането на Крим не е в интерес на Русия, защото ще хвърли Украйна в прегръдките на бившия враг от Студената война НАТО, а лидерите в Киев печелят от враждебността на Москва.
"Единственият начин за тях да оцелеят във влошаваща се икономика е вълна от патриотични настроения. Колкото повече има доказателства за руска агресия, дори и фалшиви, толкова повече подкрепа могат да наберат", каза той.
Извън парламента Пономарьов не е съвсем сам. В понеделник престижен руски държавен университет заяви, че е уволнил преподавател по философия (историка и политолог Андрей Зубов - б.ред.), който сравни действията на Москва с анексирането на Австрия от нацистка Германия през 1938 г.
Бившият собственик на "Юкос" Михаил Ходорковски, който прекара повече от десетилетие в затвора и изгуби компанията си, след като си развали отношенията с Путин, също критикува Кремъл за политиката му към Украйна.
Пономарьов каза, че Русия няма ясна стратегия, откакто миналия месец бе свален подкрепяният от Москва украински президент Виктор Янукович.
"Путин заложи на Янукович, Янукович бе свален, и той сега иска да покаже, че е имал право като извърти нещата в своя полза. Отговорът на Русия на тези събития не е част от обмислена стратегия, а по-скоро реакция на събитията в Украйна. Една предимно емоционална реакция", каза Пономарьов.
(БТА)

Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Парламентът забрани промени в структурата на "Български енергиен холдинг"
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Д. Георгиев: Пазарът на акции у нас поскъпна твърде бързо и е нормално да видим корекция
Вселената изпраща подарък на четири зодии на 20 март
Късна емисия
Опасно време в Гърция: Гръмотевични бури и студ в южната ни съседка
Зеленски: Екипът ми пътува към САЩ - време е да подновим преговорите за мир
Секси певица се показа с Меси в леглото + СНИМКИ
Милица Дабович
Новина от "Армията": Фаетон се завръща в ЦСКА
Славия се готви да тресне Ботев Пловдив
Хьогмо обясни как Лудогорец заби 5 гола
Направиха "геврек" на Гергана Топалова в Испания
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“