Потребителската инфлация в Китай достигна петмесечно дъно през ноември, тъй като цените на пресните храни се понижиха, докато фабричната дефлация продължи, което предполага, че неотдавнашните усилия на Пекин да подкрепи колебливото икономическо търсене имат само ограничено въздействие, пише Ройтерс.
Втората по големина икономика в света се подготвя за вероятни нови мита от Белия дом на Доналд Тръмп и все още се справя с други насрещни ветрове, което предполага, че ще са необходими повече политически стимули, за да се подкрепи крехкият растеж.
Индексът на потребителските цени се е повишил с 0,2% миналия месец на годишна база, показват данни на Националното статистическо бюро в понеделник, под увеличението от 0,3% през октомври и прогнозата за ръст от 0,5% в анкета на Ройтерс сред икономисти.
Основната инфлация, с изключение на нестабилните цени на храните и горивата, се повиши до 0,3% миналия месец от 0,2% през октомври.
Във фабричния сектор индексът на цените на производител падна с 2,5% на годишна база през ноември, по-бавен спад от 2,9% през октомври и прогнозирания спад от 2,8%, но продължаващ спад за 26 месеца.
„Базовата инфлация се повиши, а дефлацията на PPI намаля, което предполага, че мерките за стимулиране поддържат основния натиск върху цените до известна степен. Дори тогава очакваме свръхкапацитетът да поддържа инфлацията ниска до 2025 г. и след това“, каза Габриел Нг, асистент икономист в Capital Economics. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.