IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Кардинал Фарел: Мъжът, оплетен в скандали, който ще наблюдава избора на нов папа

След смъртта на Франциск той временно поема управлението на Ватикана

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Много от 1,4 милиарда католици по света може никога да не са чували за него, но след смъртта на папа Франциск името Кевин Фарел ще бъде известно по целия свят.

77-годишният кардинал от Дримна в Дъблин е един от най-важните мъже в Католическата църква и сега, когато папата вече е поел последния си дъх, неговата работа като камерленго е да поеме временно управлението на Ватикана. Освен това има малък, но реален шанс той да бъде избран за първи понтифекс на Ирландия от своите колеги кардинали. 

В миналото двама камерленго са били избирани за папа: Джоакино Печи, като папа Лъв XIII през 1878 г., и Еудженио Пачели, като папа Пий XII през 1939 г.

Но докато той остава до голяма степен уважавана фигура в църквата, разделителната позиция на Фарел срещу еднополовите бракове и правото на аборт го доведе до загуба на подкрепа от онези с противоположни възгледи.

През 2018 г. той беше разкритикуван, че не позволи на Мери Макалийз, бивш президент на Ирландия, да говори на конференция във Ватикана на Международния ден на жената. В отговор Макалийз подаде официално оплакване до папата. Тя така и не получи отговор до смъртта на Франциск.

Той публично потвърди, че не е имал никакви познания за сексуално насилие от страна на Теодор Маккарик, бивш кардинал, който беше лишен от сан от Франциск. Фарел е живял с Маккарик във Вашингтон в началото на 2000-те години. Няколко години по-късно Фарел трябваше да се справи с финансов скандал, свързан с опозорения американски епископ Майкъл Брансфийлд. Оказа се, че ирландецът е получил хиляди долари от американеца, за да обнови апартамента си в Рим. Дарът е получен от Фарел добросъвестно с разбирането, че парите са принадлежали на Брансфийлд.

Почетната работа на Фарел като камераленго беше наскоро изобразена във филма „Конклав“, спечелил Оскар, с участието на Ралф Файнс като любознателния кардинал Лорънс.

И точно както е показано във филма, на него се падна да свали символичния пръстен от пръста на папа Франциск, преди да го унищожи, отбелязвайки края на управлението му над Римокатолическата църква. Церемониалният акт също гарантира, че никой не може да фалшифицира документи, използвайки печата на папата.

В миналото камерленгото трябвда провери дали главата на църквата наистина е мъртъв, като извика три пъти кръщелното му име, докато леко потупва челото му със сребърен чук. В наши дни този ритуал е заменен с простия акт на поставяне на воал върху лицето на починалия папа.

Фарел удостовери и обяви смъртта на понтифека на обществеността и също пази последната му воля, докато Колегията на кардиналите не се сдобие с документа.

Ирландецът, който е израснал в работническия район на Galtymore Park, ще запази поста си през периода „sede vacante“, когато позицията на папата е вакантна, и ще стане изпълнителен директор на операциите за Ватикана. А може би причината, поради която кариерата и напредъкът на Фарел в църквата са привлекли толкова малко внимание, е, че той всъщност никога не е служил като свещеник в Ирландия.

Роден през 1947 г. в семейството на Едуард (Нед) и Мери (Моли) Фарел (по баща Кируан), Кевин е вторият най-стар от четиримата братя — другите бяха Брайън, Иймън и Пат. И двамата му родители имали стабилна работа в тютюневата фабрика Player Wills на South Circular Road и внушавали ирландския език на децата си от ранна възраст.

Тези, които са израснали с Фарел, казват, че той идвал от гордо републиканско семейство и често се дразнел, когато медиите го наричали ​​"американски кардинал".

Алън Уелън, приятел от детинство на камераленгото, каза пред The ​​Sunday Times, че го помни като много интелигентно момче, което се присъединява към Легионерите на Христос с брат си Браян от ранна възраст.

„Майка ми също работеше в Player Wills и тъй като живеехме само на няколко минути от тях, влизахме и излизахме от къщите си през цялото време“, каза той. „Бащата на Кевин беше републиканец и всички говореха ирландски в дома си. Те бяха много затворени по свой си начин. В онези дни различни религиозни ордени идваха в училище, опитвайки се да заинтересуват младите хора да се присъединят към професии в рамките на свещеничеството. Двете момчета бяха насърчени да се присъединят към Легионерите на Христос на около 13 или 14 години и трябва наистина да са се захванали, защото напуснаха Ирландия и заминаха за Испания, за да учат теология много рано с тях.“

Мнозина смятаха легиона за съмнитерен, тъй като служел на богатите и силните в обществото. Сексуалното насилие в рамките му също било разпространено, с най-малко 175 деца малтретирани от своя основател Марциал Масиел и още 33 свещеници.

Въпреки това няма предположения, че Фарел или брат му са били малтретирани по време на престоя си там.

„Двамата се справиха много добре грижейки се за себе си“, добави Уилън, който сега живее в Киларни, графство Кери. „И двамата станаха епископи и в крайна сметка заеха много важни роли във Ватикана. За съжаление Кевин рядко се споменава в ирландските вестници. Той често е наричан американски кардинал в Щатите, което би било все едно мен да ме наричате британски главен учител."

81-годишният Брайън Фарел, който сега е пенсиониран, е работил в Държавния секретариат на Светия престол от началото на 80-те години и като брат си има консервативен католически начин на мислене, тъй като се е противопоставял на продажбата на презервативи в Ирландия. По-малкият му брат е ръкоположен за свещеник в Рим през 1978 г. и няколко години по-късно става свещеник на американската архиепископия на Вашингтон. През 1986 г. той наследява отец Шон О’Мали като директор на Испанския католически център на държавната архиепископия.

Фарел продължи да се издига в ранговете на католическата църква и през 2001 г. беше ръкоположен за епископ от Теодор Маккарик в архиепископията на Вашингтон.

По-късно Маккарик ще влезе в международните заглавия, след като разследване във Ватикана потвърди, че той е малтретирал както възрастни, така и деца. Той беше обвинен и в нападение над тийнейджър в Ню Йорк в началото на 70-те години на миналия век и принуждаване на мъже да спят с него в къща на плажа, докато са учели за свещеници. След разследването американският кардинал беше освободен от сан от папа Франциск през 2019 г.

Фарел е живял в същата сграда като Маккарик и други свещеници и епископи във Вашингтон от 2002 до 2006 г.

Скоро след като обвиненията излязоха наяве, Фарел публично заяви, че никога не е имал подозрение, че бившият му шеф е сериен насилник.

„Това може да е трудно за вярване, но ако това е единственото нещо, за което мислите, тогава ще се съсредоточите върху него“, каза той пред Асошиейтед прес през 2018 г. "Бях съсредоточен върху управлението на архиепископията. Това, което кардинал Маккарик правеше тук, там и навсякъде и по целия свят, не влизаше в ежедневието ми да управлявам архиепископията на Вашингтон. В нито един момент никой не се е доближавал до мен и не ми е казвал. А към мен се обърнаха над 70 жертви на насилие [в различни случаи] от всички краища на Съединените щати след 2002 г. Никога дори не съм подозирал... Сега хората могат да кажат: "Е, трябва да си глупак, че не си забелязал". Трябва да съм глупак, но не мисля, че съм. И затова се ядосвам."

Преди Фарел да бъде назначен за кардинал през 2016 г., той служи като епископ на Далас в продължение на почти десет години и имаше уебсайт, където редовно публикуваше своите опасения и възгледи относно социални и религиозни въпроси. На 5 януари 2010 г. той покани своите енориаши на специална литургия в памет на „милионите неродени бебета, които са били абортирани“. Последва митинг и „шествие за живот“.

На 8 юли 2015 г. Фарел реагира на решението на Върховния съд да признае еднополовите бракове за конституционно право.

"Бракът е свещен ангажимент за цял живот на един мъж и една жена и е свързан със създаването на нов живот и следващото поколение. Това изисква както мъж, така и жена", каза той. "Разбира се, няма да има еднополови бракове в католическите църкви. Но е важно да се каже, че докато католическата църква никога не може да одобри еднополовите бракове, църквата изяснява, че хората с хомосексуална ориентация трябва да бъдат приемани с уважение, състрадание и чувствителност. Всеки признак на несправедлива дискриминация по отношение на тях трябва да се избягва."

На 23 март 2016 г. той написа публикация, озаглавена „Губим ли учтивост?“

„Общата липса на уважение към себе си и другите се отразява в приемането на непрекъснато нарастващата употреба на вулгарност и непристойност в медиите и публичния дискурс“, пише Фарел. "Мнозина в нашето правителство вече не се стремят да служат на общото благо или общото благосъстояние, а само на доброто на партията, която поставя запазването или възстановяването на властта над истинското служене на страната. Изглежда сме на саморазрушителен път, който пренебрегва обичайната учтивост и компромиси."

След публичното му отричане на каквото и да е знание за миналото на Маккарик, ирландският кардинал потвърди през 2019 г., че е получил подарък от 29 000 долара от епископ Майкъл Брансфийлд, за да обнови апартамента си в Рим. Беше установено, че американският прелат злоупотребява с епархийни средства, за да поддържа охолния си начин на живот. Похарчени са общо 350 000 долара парични подаръци на духовници на висши длъжности. Той също беше обвинен в сексуално насилие над възрастни и по-късно подаде оставка от позицията си.

След като злоупотребата със средства от Брансфийлд беше разкрита, няколко шокирани епископи и други църковни лидери, включително Фарел, незабавно върнаха на епархията всички пари, които са им дадени.

Разследване на The Washington Post установи, че парите, изпратени от Брансфийлд на Фарел, са били насочени от болница Уилинг в Западна Вирджиния към Фонда на епископа, благотворителна организация, създадена от Брансфийлд.

Чрез говорител на Ватикана Фарел каза на Post, че в допълнение към подаръците на Брансфийлд, той е получил „доброволни дарения“ от миряни, свещеници и епископи за обновяването на апартамента си във Ватикана и добави, че Брансфийлд „не е получил нищо в замяна“.

Фарел и повече от дузина други получатели на подаръците на Брансфийлд казаха на изданието, че са предположили, че парите принадлежат на епископа и са ги приели добросъвестно. 

„Кардинал Фарел не е знаел за обвиненията срещу епископ Брансфийлд за злоупотреби и лошо управление на финансовите фондове на неговата епархия“, каза говорителят в изявление.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата