Папа Франциск ще бъде погребан в събота, 26 април. Процедурата за избиране на нов папа ще започне на 5 май. Светият отец управлява Римокатолическата църква 12 години и 39 дни.
"Тялото на папата ще пристигне към 10 часа италианско време в базиликата "Свети Петър". Ще бъде поставено пред централния олтар на базиликата. Хората вече са се наредили, Рим има изключително много посетители тези дни. Утре е национален празник в страната, ще се стичат хора от цяла Италия", каза за Bulgaria ON AIR Светла Чалъкова - главен редактор на българската секция на радио "Ватикана".
До петък вечерта тленните останки на папата ще останат в базиликата. В петък тя ще бъде отворена до 19 часа. В събота ще се проведе ритуалната литургия на площада.
След това тялото на папата ще бъде отведено в базиликата "Санта Мария Маджоре". Девет дни ще има траур във Ватикана, считано от деня на погребението.
Все още не е сигурно, че конклавът ще бъде свикан на 5 май, уточни Чалъкова в ефира на "България сутрин". Това зависи от кардиналите, които в момента управляват Църквата.
"Кардиналите избиратели ще провеждат срещи, на които ще решат как да се процедира и от какво се нуждае Църквата. Там се решава кой ще бъде избран. Не можем да кажем кой е фаворит", подчерта тя.
По думите на събеседника процедурата е много опростена.
"Ако до една седмица не се избере папа, ще има ден почивка за кардиналите, тогава ще бъде гласуван един от двамата кардинали, получили най-много гласове при предишните гласувания. Четири гласувания на ден се правят през първата седмица. Имената се пишат ръчно от всеки един от 135-ата кардинали и се пускат в кутия. Ако няма постигнат кворум от 2/3, тогава няма избран папа и листчетата се изгарят в печка, а за да излезе черен дим се слагат химични вещества. След почивката на кардиналите се гласува по 7 пъти на ден. Когато има избран кардинал, получил повече от 2/3 от гласовете, пак се изгарят листчетата и се поставят химикали, които да направят дима бял", обясни Светла Чалъкова.
Тя уточни, че кардиналите не спят в Сикстинската капела. Вечер биват премествани в дома Санта Марта. Те нямат право на никакъв контакт с външни хора.
"Хората в България откриха много земен, скромен и близък до най-изоставените хора папа. Ще се запомни срещата му с мигрантите в България. Папата ще бъде запомнен с неговите жестове, които понякога бяха фрапантни. Ще бъде запомнен с реформите, които направи за управлението на Църквата и във Ватиканската банка. Желаеше всички да разберат, че са братя - между нас не може да има никаква вражда", коментира Чалъкова.
Тя изтъкна близостта на папа Франциск към бедните и особеното му внимание към изхвърлените от обществото. Неговата настоятелност да има контакт между поколенията, отбеляза още главният редактор на българската секция на радио "Ватикана".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.