IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Руските военни ходове, които изправят Европа на ръба

Около 30 000 руснаци се записват всеки месец в армията спрямо около 25 000 миналото лято

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Тъй като президентът Тръмп и много други световни лидери са заети с войната в Украйна, някои европейци стават все по-разтревожени за това, което руската армия прави много по-тихо по други участъци от границата си с Европа. На около 100 мили източно от границата с Финландия, в руския град Петрозаводск, военни инженери разширяват армейски бази, където Кремъл планира да създаде нов армейски щаб, който да наблюдава десетки хиляди войници през следващите няколко години.

Тези войници, много от които сега служат на фронтовата линия в Украйна, са предназначени да бъдат гръбнакът на руската армия, която се готви да се изправи срещу Организацията на Северноатлантическия договор, според западни военни и служители на разузнаването. Кремъл разширява набирането на военни, засилва производството на оръжия и модернизира железопътните линии в граничните райони, пише The Wall Street Journal.

Финландия, която беше принудена да предаде територия на Съветския съюз през 1940 г., прекара десетилетия в опити да избегне конфронтация с Москва. Сега, след като се присъедини към НАТО след нахлуването в Украйна, тя укрепва границата си с електронна защита и ограда от бодлива тел.

Тръмп, който притиска Украйна да приеме споразумение за прекратяване на огъня, докато се опитва да възстанови връзките на САЩ с Кремъл, каза, че притесненията, че Русия има някакви амбиции извън Украйна, са преувеличени. Попитан през февруари относно предупреждението на украинския президент Володимир Зеленски , че Русия може да започне война срещу НАТО, ако САЩ намалят подкрепата за алианса, Тръмп каза: „Не съм съгласен с това, дори малко“.

Военни експерти в Русия обаче характеризират дейността по финландската граница като част от подготовката на Кремъл за потенциален конфликт с НАТО.

„Когато войските се върнат от Украйна, те ще гледат отвъд границата към страна, която смятат за противник“, каза Руслан Пухов, директор на Центъра за анализ на стратегии и технологии, базиран в Москва мозъчен тръст по отбраната. „Логиката на последното десетилетие показва, че очакваме някакъв конфликт с НАТО.

Руските официални лица изпратиха смесени сигнали. На среща на министерството на отбраната в края на миналата година руският министър на отбраната Андрей Белоусов каза, че руската армия трябва да е готова за конфликт с НАТО. На същото събиране президентът Владимир Путин каза, че Западът тревожи собственото си население, като внушава, че Русия е готова да атакува и че сегашното напрежение е дело на НАТО.

Докато Русия се готви да увеличи военното си присъствие по източния фланг на НАТО, Путин нареди на армията да разшири редиците си до 1,5 милиона войници, спрямо около един милион преди нахлуването в Украйна.

Русия увеличи военните разходи до над 6% от БВП тази година, от 3,6% преди войната. За сравнение, миналата година САЩ са похарчили 3,4% от своя БВП за военни цели, а страните от ЕС са похарчили средно 2,1%.

Увеличените разходи на Русия доведоха до изчерпване на капацитета на оръжейните фабрики, което накара военнопромишлените фирми да разширят производствените линии и да отворят нови съоръжения, според европейски военни служители.

През 2021 г., преди нахлуването, Русия е произвела около 40 от основните си бойни танкове Т-90М, според оценки на западното разузнаване. Сега произвежда близо 300 годишно. Високопоставен финландски военен каза, че почти никой не е изпратен на фронтовата линия в Украйна, а остава на руска земя за по-късна употреба.

Производството на артилерийски оръдия и боеприпаси се очаква да нарасне с около 20% тази година, а качеството и производството на дронове са се увеличили значително.

Руската армия се възстановява и расте с по-бързи темпове, отколкото повечето анализатори очакваха“, каза генерал Кристофър Каволи, командир на американските сили в Европа, пред комисия в Сената този месец. „Всъщност руската армия, която понесе основната тежест на битката, днес е по-голяма, отколкото беше в началото на войната.“

В доклад от февруари датската разузнавателна агенция предупреди, че Русия може да започне широкомащабна война в Европа в рамките на пет години, ако сметне, че НАТО е слаба. Прекратяването на огъня в Украйна би позволило на руската армия да бъде готова още по-бързо, предупреждават западни военни служители.

Някои държави от НАТО укрепват границите си срещу танкове, копаят окопи и инсталират препятствия с форма на пирамида, известни като драконови зъби. Полша, Естония, Латвия и Литва се оттеглиха от международния договор за забрана на противопехотните мини.

Способността на Русия да се изправи срещу НАТО ще зависи отчасти от способността й да възстанови силите си след войната в Украйна, която изтощи нейния офицерски корпус, но осигури опит в прецизната стрелба.

„Ако попитате колко скоро руската армия може да проведе ограничена операция срещу балтийските държави, отговорът може да бъде доста скоро“, каза Майкъл Кофман, старши сътрудник в Програмата за Русия и Евразия към Фондацията Карнеги за международен мир, мозъчен тръст във Вашингтон. Балтийските служители, каза той, "разглеждат график от две до три години след войната. Ако показателят е широкомащабна война, вероятно с НАТО, графикът може да бъде повече от седем до 10 години, в зависимост от сценария."

Векове наред руската армия я превърна в една от великите сили в Европа. Той победи както Наполеон, така и Хитлер, след като всеки се осмели да нахлуе в руска територия. Влизането на Съветския съюз във Втората световна война промени посоката на конфликта и постави началото на ерата на Студената война, която последва.

Путин използва това военно наследство, за да оправдае войната в Украйна и усилията на Русия да си върне влиянието в Европа, където бивши съюзници като Украйна се отклониха към Запада. Русия изглежда залага, че военна експанзия по границите на НАТО ще принуди Запада да се ангажира отново с по-силна Москва.

Русия и Европа ще трябва да подновят диалога с ясно разбиране на възможностите на другия, разбиране на факта, че сме врагове“, каза Василий Кашин, директор на Центъра за всеобхватни европейски и международни изследвания към базираното в Москва Висше училище по икономика.

За да концентрира силите си на Запад, миналата година Кремъл промени начина, по който организира силите си вътре в страната, създавайки нови райони, свързани с отбраната на най-големите му градове Москва и Санкт Петербург.

В Московския военен окръг Русия интегрира пътните и железопътните маршрути, използвани от нейните военни, с тези в съседна Беларус, най-близкият съюзник на Москва и плацдарм за първоначалното нахлуване в Украйна.

По-голямата част от разширяването на личния състав ще се осъществи в Ленинградски окръг, който е граничен с Естония, Латвия и Финландия. По-малките бригади ще се утроят по размер, за да се превърнат в дивизии от по 10 000 войници, според западни военни и разузнавателни служители.

Русия планира да построи нови казарми и полигони за обучение и да модернизира арсенали и железопътни линии, за да поеме нарастващия брой войски в и около Петрозаводск.

През декември руската държавна телевизия показа около 100 руски войници, маршируващи през центъра на града, за да отпразнуват възстановяването на железопътна бригада от съветската епоха, натоварена с полагането на новите релси. „Вие сте първите, първото подразделение, което се възражда“, каза Андрей Артьомов, комисар за по-широкия карелски регион, на събралите се войници.

Новата инфраструктура, която се изгражда, включва складове и жилища за войски, каза Емил Кастехелми от базираната във Финландия Black Bird Group, която анализира сателитни изображения на руски военни обекти. Нова релса се полага по границите с Финландия и Норвегия и на юг от Санкт Петербург до границата с Естония. Съществуващите линии, които пресичат района, се разширяват.

„Има около дузина точки по руско-финландската граница, където можете да пресечете границата с механизирани сили“, каза майор Юха Кукола , професор в Националния университет по отбрана в Хелзинки и експерт по руската армия. „Ако ги видите да строят нови релсови глави или да ремонтират стари, би било добре да започнете да обръщате внимание.“

За да приеме повече войници, Министерството на отбраната на Русия заяви, че ремонтира военна болница от 19-ти век в Санкт Петербург.

През последните месеци в Русия се наблюдава рязко покачване на набирането на персонал поради щедрите еднократни бонуси за подписване както на федерално, така и на регионално ниво. Плащанията в някои случаи могат да възлизат на около 20 000 долара.

САЩ изчисляват, че около 30 000 руснаци се записват всеки месец спрямо около 25 000 миналото лято. Някои служители на източноевропейското разузнаване казват, че редиците сега се увеличават с около 40 000 войници на месец.

Допълнителната работна ръка позволи на военните да ротират нови войски в и извън Украйна и да изградят нови части, обучени и настанени в Русия, според някои оценки на европейското разузнаване.

Русия приспособява своите планове за превъоръжаване, за да отговори на нуждите на новите войски, които ще бъдат разположени по границата на НАТО. Тези звена ще получат голяма част от новото оборудване. Повечето от това, което се изпраща на фронтовата линия в Украйна, е старо и обновено оръжие от съветската епоха.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата