IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В Европа центристко-дясното губи битката си срещу популизма

Мерц обеща да започне да връща нелегални мигранти

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Крайнодесните популисти заплашват да засенчат някога могъщите консервативни партии в Европа, което е едно от най-големите политически пренареждания след края на Втората световна война. Централнодясното крило на континента сега търси стратегия за оцеляване, пише The Wall Street Journal.

В Германия, след като доминираше в политиката в продължение на почти две десетилетия, централно-дясното сега е в дефанзива, като крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (AfD) води в някои анкети за първи път от създаването си през 2013 г. Във Великобритания Консервативната партия, след като загуби избори от Лейбъристката партия миналата година, сега е в опасност да бъде изпреварена отдясно.

Въпреки че центристко-дясноцентристките партии остават на власт в големи части на Европа, те губят гласове и популярност в полза на по-радикални новоизгряващи партии, тенденция, подхранвана от разочарованието от нарастващата имиграция и бавния икономически растеж .

Във Франция крайнодясната партия „Национален сбор“ е най-голямата отделна партия в Националното събрание, докато центристко-дясноцентристките републиканци и техните съюзници държат 48 от 577-те места в камарата. А в Италия Джорджия Мелони стана министър-председател през 2022 г. , подкрепена от своята популистка партия „Братя на Италия“.

Десни популисти вече са в правителството или подкрепят управляващи коалиции в Холандия, Белгия, Финландия, Швеция, Хърватия, Словакия и Унгария, което е значително увеличение спрямо миналата година. Те също така постигнаха голям напредък на миналогодишните европейски избори.

Британските консерватори и германският Християндемократически съюз бяха две от страните, които се съпротивляваха. Но сега те са под обсада – и се колебаят между три стратегии в отговор: имитация, противопоставяне и сътрудничество.

Изглежда нищо не работи.

Възходът на популистката десница „отразява постепенна ерозия на доверието в демократичните институции: парламента, правителството и т.н.“, каза Манфред Гюлнер , ръководител на германската социологическа група Forsa. В Германия скорошната политическа нестабилност, включително преждевременният крах на последното правителство, подхранваше тази ерозия на доверието.

В някои страни централно-дясното движение се е справило с предизвикателството, като е възприело политики и дискурс, насочени срещу естаблишмънта – подход, който често е имал обратен ефект.

През 2016 г. британският премиер Дейвид Камерън проведе референдум за това дали Великобритания трябва да остане в Европейския съюз, за ​​да умилостиви евроскептичната част на Консервативната партия, който той впоследствие загуби. Почти десетилетие по-късно и след като преодоля поредица от лидери, партията е изправена пред екзистенциална заплаха от Reform UK .

Анкета на YouGov тази седмица показва, че стартиращата партия Reform UK има 29% от гласовете, а консерваторите се задържат на 17%. Ако това социологическо проучване продължи до следващите общи избори, очаквани през 2029 г., торите, исторически една от най-успешните политически партии в Европа, ще бъдат почти унищожени, казват социолози.

Водена от евроскептичния Найджъл Фараж, партията „Реформ“ вече отвлича голям брой избиратели на торите с твърда линия по отношение на имиграционната и климатичната политика, като същевременно ухажва традиционно леви поддръжници с интервенционистка икономическа намеса, която включва национализиране на стоманодобивната промишленост. Миналата седмица тя спечели както торите, така и централно-лявоцентристката Лейбъристка партия на местните избори.

Консерваторите имат труден избор: да се опитат да заобиколят Реформ отдясно или да се опитат да организират сливане с Фараж, каза Роб Форд, професор по политология в Манчестърския университет.

Новият лидер на консерваторите, Кеми Баденох, заяви, че се нуждае от време, за да възстанови имиджа на торите, след като те бяха отстранени от правителството миналата година. Тя изключи възможността за коалиция с Реформистката партия и вместо това разработва мерки срещу имиграцията.

На други места центристи с различни убеждения реагираха на крайнодесните настъпления не като откраднаха посланието им, а като се обединиха, за да формират умерени правителства. Но тези междупартийни съюзи понякога се затрудняваха да управляват поради идеологическите си различия, което доведе до повишена нестабилност и намаляваща популярност на умерените.

За първи път в историята на Германия след Втората световна война, на новия канцлер на Германия , Фридрих Мерц , бяха необходими два гласа в парламента, за да си осигури подкрепа от законодателите, въпреки че предложената от него коалиция имаше сравнително комфортно мнозинство. Мерц, председател на центристко-дясноцентристкия Християндемократически съюз, управлява в съюз с центристко-лявоцентристката Социалдемократическа партия. Сега той е изправен пред възходящата партия „Алтернатива за Германия“.

Родена като фискално консервативно протестно движение, противопоставящо се на спасителните мерки за държавите-членки на еврозоната по време на кризата с държавния дълг в региона, партията „Алтернатива за Германия“ се превърна в една от най-радикалните крайнодесни партии в Европа. Тя е категорично против имиграцията, иска Германия да напусне ЕС и призовава за сближаване с Русия.

Миналата седмица, след години разследване, Службата за защита на Конституцията, германската агенция за вътрешно разузнаване, класифицира AfD като дясно-екстремистка организация, което ѝ дава повече свобода на действие да шпионира партията.

Този ход – сега спрян в очакване на резултата от съдебна жалба от страна на AfD – раздразни някои американски консерватори, предизвиквайки публични критики от вицепрезидента Джей Ди Ванс и държавния секретар Марко Рубио , които го нарекоха „тирания под прикритие“ в публикация в социалните медии.

Нацисткото минало на Германия направи всякакви разговори за сътрудничество между традиционните партии и „Алтернатива за Германия“ силно противоречиви. И въпреки натиска от администрацията на Тръмп, Християндемократите под ръководството на Мерц досега се придържаха към „защитната стена“ – споразумение между всички останали партии, целящо да държи „Алтернатива за Германия“ извън властта на регионално и национално ниво.

И все пак скорошният възход на AfD в социологическите проучвания отново разпали дебат в централно-дясното крило за това как най-добре да се справи с предизвикателството. Андреас Рьодер, историк и ръководител на консервативния мозъчен тръст Denkfabrik R21, казва, че ХДС трябва да се откаже от защитната стена и да я замени с „червени линии“ – списък с позиции, от които AfD би трябвало да се откаже като цена за обединяване с ХДС в правителството.

Това, казва Рьодер, би могло да подкрепи умерените в AfD и да предложи на избирателите нова политическа опция след почти две десетилетия, в които страната се управлява от ляво-десни коалиции със сходни цели.

Други смятат, че е твърде късно за това. Тъй като AfD вече води пред Християндемократите в анкетите, нейните лидери не са в настроение за компромис.

Вместо да възприема дискурса на AfD, Мерц трябва да се справи с проблемите, стоящи зад нарастващата им популярност, започвайки с високата имиграция, каза Щефан Маршал, професор по политически науки в университета Хайнрих Хайне в Дюселдорф.

Мерц обеща да започне да връща нелегални мигранти, включително търсещи убежище, още от първия ден след встъпването си в длъжност и заяви, че ще намали имиграцията наполовина в средносрочен план.

„Политиците трябва да се справят с областите на недоволство“, каза Маршал. „Ако направят това и ако успеят, има вероятност подкрепата за AfD да е по-ниска по това време догодина.“

Бившият лидер на Консервативната партия Уилям Хейг е съгласен, казвайки, че популистката десница във Великобритания е заплаха не само за торите, но и за всички партии в естаблишмента, чиито поредни правителства не успяха да подобрят жизнения стандарт, да контролират имиграцията или да подобрят обществените услуги.

Той каза, че торите трябва да признаят грешките си от миналото и да наложат строги реформи, като настояват за по-строги ограничения за търсещите убежище, като същевременно насърчават форми на легална миграция, които стимулират икономиката. Партията трябва също така да се съсредоточи върху това да направи застоялата икономика по-динамична.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата