Докато погледите на света бяха вперени в Близкия изток и неотдавнашната война между Израел и Иран, руснаците предприеха поредна мащабна офанзива срещу изпадналите в конфликт украинци. Москва се бори за най-добра позиция над Киев, очаквайки, че рано или късно Западът ще бъде принуден да търси споразумение чрез преговори.
Докато Вашингтон и Брюксел не са готови да направят това, президентът Владимир Путин ще продължи да маневрира със силите си към най-подходящите, стратегически позиции в Украйна. И ако Западът не успее да седне на масата за преговори в подходящ срок, Москва ще е анексирала това, което иска от Украйна, и руснаците ще са спечелили войната въпреки това, пише Брандън Уейхарт, старши редактор по национална сигурност в The National Interest, както и сътрудник в Popular Mechanics.
Когато беше преизбран през ноември 2024 г. за президент на Съединените щати, Доналд Тръмп направи голямо шоу, настоявайки, че една от първите му стъпки на международната сцена е била да се стреми към мирно споразумение с Русия за Украйна. Близо 7 месеца след началото на втория си мандат обаче Тръмп изглежда се е отказал от преговорите с Русия за Украйна.
Причината не е, че Тръмп е готов да позволи на руснаците да правят това, което така или иначе ще правят, за да може да се съсредоточи върху по-добри двустранни отношения с Русия. Това е така, защото Тръмп се е увлякъл в идеята за изгодна сделка за минерали с Украйна.
По време на прехода от администрацията на Байдън към втората администрация на Тръмп, неоконсервативният сенатор Линдзи Греъм (републиканец от Южна Каролина) пропагандира предложение Съединените щати да получат достъп до редкоземни минерали в Източна Украйна. Както писах по това време, предложението на Греъм беше замислено предимно като отровно хапче, предназначено да предотврати сключването на истинско мирно споразумение. То призоваваше Съединените щати да извлекат от Киев достъп до изобилните природни ресурси на Украйна като компенсация за годините на скъпа американска помощ за Украйна.
Предложението на Греъм беше перфектно програмирано за Тръмп. Това беше човек, който оплакваше войната в Ирак, главно защото Съединените щати не успяха да "вземат" иракския петрол като възнаграждение за инвазията си. Тръмп години наред водеше кампания с идеята, че американските лидери са "неудачници" и се нуждаят от нов вид лидер – Тръмп – който да им покаже твърдо свареното "изкуство на сделката".
Крайният резултат? Вместо да се съсредоточи върху незабавно мирно споразумение за прекратяване на войната, Тръмп попадна в заешката дупка. Той се зае с осигуряването на права за добив на минерали за след войната, вместо просто да прекрати войната и да се тревожи за правата за добив на минерали след това. По този начин беше загубено ценно време.
Това е така, защото, поне отчасти, Украйна никога не е била сериозна за подобна сделка. Киев не само е гледал на сделката като на посегателство срещу суверенитета си – кой би искал доброволно да се откаже от природните си ресурси на чужда сила, независимо колко полезна е била тя? – но и е разбирал, че много от минералите, които Тръмп е търсил, са били в руски ръце още от самото начало.
Освен това, украинският лидер Володимир Зеленски използва сделката за минерали като стръв, за да привлече британците и французите . С други думи, минералите, които Тръмп желаеше, не бяха под пряк контрол на Украйна - и дори да бяха, Украйна вече беше обещала голяма част от тях на британците и французите.
По ирония на съдбата, едно от малкото минерални находища в Украйна, което не е било под руски контрол, са литиевите мини на изток от украинското село Шевченко в Донецка област, по границата с Днепропетровска област на Украйна. Това е по основната ос на бойните действия във войната днес и руснаците напредват там - бавно, но методично и (очевидно) необратимо.
Ако Тръмп беше отхвърлил предложението на Греъм за отнемане на правата за добив на минерали от Украйна, боевете вероятно щяха да бъдат преустановени преди месеци и можеше да се сключи истинска сделка с Русия за спиране на убийствата. Вместо това войната продължава, тъй като Тръмп се е вкопчил в надеждата да доминира над ресурсното богатство на Украйна.
Но руснаците методично вземат каквото искат, докато мирният процес е мъртъв. Скоро Тръмп ще остане без нищо, за което да се пазари, а Москва ще вземе каквото иска - независимо какво казва Западът по въпроса.
Ето още една причина, поради която Тръмп трябва да спре да слуша Греъм и неговите съюзници. Те никога не са искали мир в Украйна. Митичното споразумение за ресурсите, което не е било споразумение, винаги е имало за цел да убие мирния процес и изглежда, че е постигнало точно това.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.