Войната между Русия и Украйна започна с непровокирана комбинирана въздушна и наземна атака, след което прерасна в артилерийска конфронтация в стил средата на ХХ век и сега се превърна в първия конфликт в света, воден предимно от дронове.
Миналата година Украйна предприе серия от успешни удари с дронове на голям обсег срещу складове за боеприпаси, намиращи се на стотици мили навътре в руска територия. Подобни удари продължават оттогава. Всеки ден украинските военни разполагат хиляди дронове с по-малък обсег, за да се защитават от руски наземни атаки, като до голяма степен заместват гаубичните снаряди, които преди това бяха жизненоважната сила на конфликта. Киев е вкопчен в технологична и производствена надпревара във въоръжаването, за да гарантира, че неговите дронове са едновременно достатъчно усъвършенствани и достатъчно многобройни, за да преодолеят руското заглушаване и други контрамерки. Украинските новатори все още достигат нови висоти: през юни украински дронове причиниха щети за милиарди долари на съвременни военни самолети в отдалечени части на Русия, пише Foreign policy.
Съединените щати изиграха важна роля в този украински успех, като посяваха разширяването в тази ключова област на отбранителната индустриална база на страната и финансираха най-перспективните украински производители на дронове, за да помогнат на Украйна да достигне ниво на производство, което някога е било невъобразимо - милиони автономни системи годишно. Днес забележителният темп на тази иновация, създадена от необходимостта в условия на бойно поле, каквито не се срещат никъде другаде на планетата, представлява възможност за Съединените щати. За да се възползват от нея, Министерството на отбраната и американската индустрия трябва да се поучат от украинските дронове и други отбранителни технологии. Войната между Русия и Украйна не е напълно аналогична на непредвидените ситуации, с които Съединените щати могат да се сблъскат в бъдеще, и не всеки урок от Украйна е приложим за военното планиране на САЩ, но въпреки това тази война е пълна с поучителни технологични иновации и пробиви.
През последните три години и половина Украйна разви авангардна отбранителна индустрия. Украинските военни все още зависят от Съединените щати за висококачествени конвенционални възможности, като например противовъздушни ракети Patriot, както и за някои основни стоки, включително ракети и свързани с тях пускови установки. Но в рамките на собствените си граници, Украйна вече произвежда нови и евтини дронове с малък и голям обсег, системи за борба с дронове, роботика и тактическа противовъздушна отбрана. Докато служих в администрацията на Байдън, посетихме украинските съоръжения за дронове, срещнахме се с техните производители и наблюдавахме как украински бизнеси, фронтови сили и пилоти работят заедно за модернизиране на тези системи, час по час, в отговор на обратната връзка от бойното поле.
След като никога не са изпитвали тази форма на бой, повечето страни по света, включително Съединените щати, сега са далеч зад украинците в това отношение. Нито американските военни, нито която и да е европейска армия могат да произведат масови количества от такива евтини и адаптивни способности. Нито е ясно дали американските военни се движат достатъчно бързо, за да включат уроците от бойните полета в собствената си доктрина. Междувременно Украйна и Русия продължават да внедряват иновации, като постепенно интегрират изкуствен интелект в своите дронове и други отбранителни технологии. Изкуственият интелект обещава да преобрази съвременната война, точно както ще преобрази толкова много други аспекти на обществото - но за разлика от големите езикови модели, Киев, а не Сан Франциско, е мястото, където първо се разработват и разполагат авангардни системи.
Тази възможност да се поучим от Украйна предоставя, наред с други неща, мощен контрааргумент на онези, които поставят под въпрос достойнствата от продължаващата подкрепа за Украйна: Съединените щати могат да се възползват от уникалните технологични възможности на Украйна и познанията ѝ за противниците на САЩ. Неотдавнашното решение на президента Доналд Тръмп да спре доставките на критична помощ за сигурност за Украйна трябва да бъде отменено по много причини, включително защото продължителната пауза ще затрудни задълбочаването на технологичното сътрудничество между САЩ и Украйна.
Заслужава да се отбележи, че администрацията на Тръмп заяви, че е ангажирана с иновациите в отбраната. Украйна е може би водещата лаборатория за подобни иновации днес. Ключовите поддръжници на Русия - Китай, Иран и Северна Корея - със сигурност извличат свои собствени поуки от тази война и от приноса си към военната кампания на Русия. Иран се учи как се представят неговите дронове и ракети; Северна Корея прави същото със своите боеприпаси и войници; а Китай оценява ефикасността на своя принос към руската отбранителна индустриална база. За да останат с една крачка напред и да повишат готовността си за потенциални конфликти в Индо-Тихоокеанския регион, Близкия изток и другаде, Съединените щати трябва да разширят технологичното си партньорство с Украйна.
Това означава продължаване на подкрепата на Вашингтон за украинските военни, с разбирането, че Украйна от своя страна ще сподели своите технологични знания и опит, включително проектите за най-ефективните си дронове, стратегията си за модернизиране на тези проекти в отговор на руските контрамерки и данни за силните и слабите страни на руските отбранителни и нападателни оръжейни системи. Този подход би бил взаимноизгоден: Украйна би помогнала на Съединените щати да изградят дронове от световна класа и други авангардни възможности, а Съединените щати биха продължили да помагат на Украйна да се защитава. Но и обратното е вярно – по-малката подкрепа за Украйна ще означава, че тя ще бъде по-малко склонна да споделя своя опит и данни със Съединените щати.
Украйна разви своята индустрия за дронове като част от националната борба за оцеляване. Когато Русия започна пълномащабното си нахлуване през февруари 2022 г., украинските военни отблъснаха руското нападение над Киев и продължиха да си връщат повече от половината от територията, която руските сили първоначално завзеха. В същото време, във фабрики и лаборатории, далеч от фронтовите линии, украински предприемачи и инженери започнаха да преследват друга критична мисия: да изграждат дронове, които могат да бъдат използвани срещу руските сили.
Тези новатори имаха същия плам като своите сънародници на бойното поле, но се нуждаеха от финансиране и материали. Правителството на САЩ тихомълком предостави тази помощ. През есента на 2022 г. администрацията на Байдън започна усилия за подобряване на производството на дронове в Украйна, което по това време беше в начален стадий. Повратен момент настъпи през лятото на 2023 г., когато контраофанзивата на Украйна не успя да пробие руските линии и разкри ограниченията на конвенционалните възможности в този конфликт. Украинските бригади не успяха да преодолеят рудиментарните, но ефективни минни полета и други физически бариери на Русия, докато руските дронове сеяха хаос върху бронираните машини на Украйна. В отговор Съединените щати решиха да увеличат подкрепата си за украинската индустрия за дронове. Белият дом работи с Конгреса, за да осигури допълнително финансиране в допълнителния план за национална сигурност от април 2024 г. за това начинание, което беше използвано както за директно финансиране на избрани украински производители на дронове, така и за осигуряване на ключови компоненти, необходими за производството на дронове на Украйна. Като цяло, както информирахме украинския президент Володимир Зеленски по време на посещение в Киев миналата есен, Съединените щати насочиха над 1,5 милиарда долара в украинската индустрия за дронове, а други страни последваха примера им в подкрепа на отбранителната индустриална база на Украйна.
Украинските партньори генерираха огромна възвръщаемост на тази инвестиция: украинското производство както на дронове с малък, така и на голям обсег на действие се увеличи експоненциално през 2024 г. Според украинското правителство месечните доставки на дронове на украинската армия се увеличиха от 20 000 в началото на 2024 г. до 200 000 година по-късно, което е десетократно увеличение. С подобряването на възможностите на Русия за борба с дронове, украинските производители се научиха да актуализират софтуера и проектите си, за да се справят с руското заглушаване и други контрамерки. До януари 2025 г. Украйна разшири способността си да използва дронове с голям обсег срещу военни цели дълбоко в Русия и да използва дронове с по-малък обсег срещу руски подразделения по фронтовата линия. Украйна също така произвеждаше впечатляващи системи за противодействие на дронове, ракети, роботизирани и тактически системи за противовъздушна отбрана.
Възможността да се поучим от най-съвременните възможности на Украйна все още съществува днес, въпреки че прозорецът се затваря. Украинските дронове са се доказали както ефективни, така и достъпни. Украйна строи милиони FPV дронове с малък обсег тази година на цена от около 400 долара за бройка и десетки хиляди дронове с голям обсег на цена от около 200 000 долара за бройка. За разлика от тях, американските дронове с по-малък обсег, като Switchblade 600, се оценяват на повече от 100 000 долара за бройка, а американските дронове с по-голям обсег могат да струват милиони. Украинските оператори на дронове съобщават, че произведените в САЩ дронове са по-малко ефективни, надеждни и бързо адаптивни към руските контрамерки, отколкото тези, произведени в Украйна.
Тези разлики са отчасти въпрос на обстоятелства. Украйна се бори за оцеляването си с ограничени ресурси срещу по-голям противник, докато Пентагонът исторически е бил предпазлив по отношение на инвестирането в нововъзникващи технологии и стартиращи компании, предпочитайки вместо това да си партнира с утвърдени изпълнители по стари системи. Част от проблема е, че тези изпълнители имат стимули да изграждат по-ограничен брой скъпи оръжия с по-висок марж. Но конфликтът в Украйна също така отговори на основателно безпокойство за Пентагона – несигурността относно това кои технологии ще се окажат ефективни в реалния свят – като осигури милиарди долари за научноизследователска и развойна дейност и тестване на оръжия при безпрецедентни бойни условия.
Въпреки че ще остане роля за по-модерни и скъпи автономни системи, в които Съединените щати запазват предимство, огромният мащаб на масовото производство на Украйна дава важно и допълнително предимство. Украйна може да се адаптира бързо – и да изхвърля по-стари модели с такава честота – именно защото компаниите са по-близо до действието, а системите ѝ са евтини и за еднократна употреба. Докато Украйна и Русия внедряват технология за дронове, базирана на изкуствен интелект, Китай, Иран и Северна Корея ще наблюдават и ще се учат. С развитието на технологията за роене, базирана на изкуствен интелект, предимството на огромния брой само ще се задълбочи.
Съюзниците и партньорите на САЩ, заплашени от по-силни противници, се нуждаят особено от асиметричните възможности, които Украйна разработва. Помислете за Тайван, който би могъл да използва мащабируеми и евтини дронове, за да се защити, ако Пекин ескалира. Вашингтон трябва да предостави на такива партньори подобни възможности и да им помогне да развият собствено вътрешно производство. Но за Съединените щати тази възможност е нещо повече от просто подпомагане на приятели. Успехът на Украйна в офанзивата срещу Русия, като например неотдавнашната атака с дронове, извършена от камиони, разположени дълбоко в руска територия, разкрива потенциални недостатъци и в американската отбрана, включително в родината си. Украинският опит би могъл да помогне за преодоляване на тази празнина.
Извличането на правилните поуки от Украйна за укрепване на американските възможности трябва да включва няколко ключови стъпки. Като отправна точка, Министерството на отбраната на САЩ трябва да работи с украински компании за производство на дронове в Съединените щати, с разбирането, че тези дронове след това ще бъдат предоставени както на украинските, така и на американските военни. Този вид партньорство, известно като съвместно производство, би било печелившо за всички: Съединените щати биха се учили от украинските производители от първа ръка и както Украйна, така и Съединените щати биха получили тези дронове. Пентагонът също трябва да сключи сделка с украинското Министерство на отбраната за лицензиране на технологии и проекти за дронове на Съединените щати. С тази интелектуална собственост американските военни биха могли самостоятелно да изграждат евтини и тествани на бойни полета дронове и да развиват вътрешната инфраструктура, необходима за мащабиране на производството. Съединените щати биха могли да предприемат същия подход с допълнителни украински технологии, включително системи за борба с дронове, като съвместно произвеждат тези възможности с Украйна и придобиват свързаната с тях интелектуална собственост. Украинската отбранителна промишленост е успяла отчасти защото нейните производители могат да се включат в бързи итерации, базирани на резултати от реалния свят. Съединените щати също трябва да се възползват от възможността да предоставят на Украйна експериментални американски технологии, да оценят тяхното представяне на място и след това да направят съответните актуализации.
Основният риск от този подход е, че Съединените щати биха могли да станат зависими от чуждестранен партньор за част от производството си в отбранителната си сфера, подобно на руската зависимост от иранските дронове в настоящия конфликт. Алтернативата обаче е по-лоша, предвид настоящите знания и предимство на Украйна в производството, и фокусът трябва да бъде върху преодоляването на тази празнина. Съединените щати трябва да разглеждат сътрудничеството си с Украйна като краткосрочен технологичен ускорител, а не като дългосрочно решение. Министерството на отбраната, работейки с американската индустрия, трябва да се стреми бързо да се поучи от украинския опит, да започне да произвежда тези авангардни системи и след това да премине от лицензирани модели към собствени независими проекти. Ако Съединените щати вместо това се откажат от подкрепата си за Украйна, рискуват да загубят достъп до доказани отбранителни технологии, бойни експертни познания и данни за военните постижения на Русия.
Европа, междувременно, трябва да гледа на Съединените щати и Украйна като на допълващи се модели за производство в отбранителната сфера. Тъй като европейските лидери инвестират в собствените си отбранителни индустрии, Съединените щати могат да предложат насоки как да се изградят автономни системи от висок клас, както и конвенционални възможности като артилерия, ракети и стратегическа противовъздушна отбрана в голям мащаб. Украйна може да направи същото за масово произвежданите дронове и свързаните с тях технологии.
Войната на Украйна представлява вододел в съвременната война. Киев показа, че е възможно да се държи по-силен противник настрана с помощта на усъвършенствани, достъпни и адаптивни дронове и други отбранителни технологии. Съединените щати трябва да продължат да помагат на Украйна да се защитава от руската агресия и тъй като администрацията на Тръмп търси повече в замяна, Украйна трябва да помогне на Съединените щати да ускорят собствените си иновации. И двете страни ще бъдат по-добри и по-силни благодарение на това.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.