Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО отправи искане Охридският регион да бъде включен в Списъка на застрашеното световно природно и културно наследство. Това стана ясно от проекта на документ, приет в рамките на тазгодишната 47-ма сесия на Комитета, проведена в Париж.
След преглед на представената документация, проектът на решение посочва, че деградацията на атрибутите, които са определили Охридския регион като защитено наследство на ЮНЕСКО, продължава и изисква изпълнение на забележките на Реактивната мониторингова мисия от миналата година.
В самия проект на решението за пореден път се отбелязват слабостите в отношението на държавата, институциите и властите на национално и местно ниво към Охридското езеро и град Охрид като природно или културно наследство, обявено за световно богатство, и неадекватната реакция на държавата и институциите на забележките, отбелязани от Световната организация, с конкретно предложение регионът да бъде включен в Списъка на застрашеното световно наследство на ЮНЕСКО.
Документът призовава Северна Македония и Албания да работят за засилване на трансграничния диалог, както на високо институционално, така и на оперативно ниво, за да се осигури ефективно и устойчиво управление на региона.
В раздела, посветен на македонската страна, се изразява, наред с други неща, съжаление, че няма напредък в подготовката на Стратегическа екологична оценка за определяне на кумулативните въздействия върху изключителната универсална стойност на защитената зона. Призовават се компетентните институции да подготвят възможно най-скоро оценката на всички кумулативни въздействия на инфраструктурни и устройствени планове и други големи проекти върху региона и да я представят на Центъра за световно наследство за разглеждане от консултативните органи.
В проекта на документ отново се отправя искане към властите в Северна Македония спешно и при пълно зачитане на препоръките за защита на ценностите на региона да спрат измененията на подробните градоустройствени планове и одобряването на местните планове за развитие извън населените места, докато не бъде изготвена Стратегическата оценка, да се подготвят Общите градоустройствени планове за Охрид и Струга, както и инструментите за пространствено планиране за неразвитите райони.
Същевременно се отправя искане за спешно провеждане на систематична оценка, основана на ясни критерии, на отрицателните въздействия на незаконното строителство, с решения за премахване или смекчаване на последиците от него, включително премахване на незаконно строителство или на части от него.
Освен това, документът изисква представянето на предпроектно проучване за планиране на крайбрежната зона на македонската част на Охридското езеро като част от смесения трансграничен обект на световното наследство „Природно и културно наследство на Охридския регион“. / БГНЕС
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.