20 години след падането на Берлинската стена повечето хора се оказват недоволни от капитализма. Това е резултатът от изследване, направено сред 29 000 души в 27 държави по поръчка на ВВС.
Две десетилетия след края на комунизма цари глобално недоволство от капиталистическата икономическа система.
Едва 11% от анкетираните в 27 държави са на мнение, че капитализмът в сегашната му форма функционира добре.
23 на сто от участвалите в изследването намират свободната пазарна икономика за пълна с дефекти. Като във Франция това мнение е изразено от 43% от запитаните, в Мексико – 38%, а в Бразилия – 35 на сто.
В САЩ и Пакистан има най-много доволни от функционирането на капитализма.
Вероятно под впечатлението на икономическата криза повече от половината (51%) от 29-те хиляди анкетирани смятат, че пазарите трябва да бъдат регулирани по-силно.
Само в Турция искат по-малко регулация.
Нещо повече – 23% в световен мащаб смятат, че трябва да бъде създадена съвсем нова стопанска система.
„Очевидно падането на Берлинската стена не се оказа убедителната победа на свободната пазарна икономика, както се приемаше тогава“, коментира Дъг Милър, директор на института GlobeScan, който заедно с Университета в Мерилендд провел изследването.
„Някои елементи на социализма, като например равномерното разпределяне на благата чрез правителството, все още се одобряват от много хора“, коментира Стивън Къл от Университета Мериленд.
Мнозинството в 15 от 27-те, включени в проучването, се обявява за по-силен директен контрол на държавата над фирмите.
В 22 държави повечето хора искат правителствата да разпределят по-равномерно благата.
Към днешна дата разпадането на СССР се одобрява от 54% от анкетираните.
20 години след края на Студената война обаче 22% от запитаните имат негативно отношение за края на Съветския съюз, докато 24% на сто нямат отговор.
Положителното отношение към разпада на Съветския съюз е много ясно изразено в Европа – 76% от германците, 76% от британците и 74% от французите смятат, че е било за добро.
В Египет обаче 70 на сто оценяват краха на комунистическата суперсила като негативно.
20 години след „отварянето на вътрешната граница“ германският канцлер обяви, че обединението не е завършено. Според Ангела Маркел трябва да продължат усилията за изравняване на условията на живот на Запад и на Изток. Например безработицата в новите провинции е два пъти по-висока, отколкото в старите.
Споменът на Меркел от деня, в който Станата падна, е, че „бяхме безмълвни и щастливи“. Меркел, която тогава била научен работник в ГДР, посрещнала новината в сауната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.