Въпреки новите търговски площи, които бяха отворени тази година и проектите за нови молове, които в момента се развиват, търговските центрове в столицата се радват на стабилен интерес от страна на наемателите, сочи нов доклад.
Според данни на консултантската компания MBL/CBRE към края на третото тримесечие незаетите площи в моловете в София са около 5%, което е леко понижение спрямо предходното тримесечие.
Този дял отговаря на 10 800 кв. м, като понижението се дължи на факта, че някои от новите търговски центрове са успели да привлекат нови наематели и да увеличат своята заетост след отварянето.
По същата причина се е понижил и делът на свободните площи в страната, който в момента е 17%, или около 87 хил. кв. м.
В момента най-трудна е пазарната среда в Пловдив и Варна, където делът на незаетите площи е съответно 47% (38 хил. кв. м) и 28% (31 хил. кв. м), сочи докладът.
Най-активни в своята експанзия и през третото тримесечие са големите вериги хипермаркети. Въпреки това темповете на разширяване при тях се забавят. Сред най-активните през периода са били Penny Market, Kaufland, Fantastiko, Domko, Jumbo и др.
Това свръхпредлагане на пазара и ограниченият брой от наематели, склонни да се разширяват, са довели до последващ спад в наемните нива, който е продължил и през третото тримесечие. Наемодателите все още са принудени да прибягват до значителни отстъпки, за да привличат нови наематели.
Изминалото тримесечие е било третото поред, през което на пазара у нас не са били сключени никакви инвестиционни сделки. Въпреки това активността в сегмента започва да се повишава, като няколко големи инвеститори са се върнали на пазара през периода.
Техният фокус е насочен главно към опортюнистични инвестиции и първокласни инвестиционни активи.
Ключови метрики
Общият обем от търговски площи в процес на изграждане се повиши с 10% на тримесечна база до близо 401 хил. кв. м. Общият съществуващ инвентар от модерни търговски площи в страната достигна около 519 хил. кв. м.
В София в процес на изграждане са 75 хил. кв. м търговски площи, а инвентарът е 212 хил. кв. м. Още 540 хил. кв. м са на етап дизайн. За страната общият обем от схеми в процес на планиране е 1,15 млн. кв. м. брутна отдаваема площ.
От компанията коментират, че по всяка вероятност по-голямата част от тези проекти никога няма да бъде завършена, а стратегията за тях може да бъде променена, за да бъдат адаптирани към променящата се пазарна среда.
Делът на търговските площи на 1000 души население в страната е останал непроменен през третото тримесечие – 67 кв. м. Водеща в това отношение е Варна с дял от 321 кв. м, следвана от Велико Търново, Пловдив и София.
Индексът за шестте най-големи града е 185 кв. м на 1000 души.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Постната баклава - част от пролетната трапеза за Благовещение
Сигнал от HelpBook: Неправомерно източиха средства от кредитната ми карта
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Спортът по телевизията днес, 21 март
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Борнемут и Манчестър Юнайтед си спретнаха зрелищно реми на „Виталити“
Байерн Мюнхен - Унион Берлин
Евертън - Челси
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната