Председателят на Селскостопанската академия проф. Петър Славейков е наредил на институтите от системата временно да преустановят продажбата на семена за зърно поради предлаганите от тях изключително ниски цени, съобщиха от Министерството на земеделието по повод издадената вчера заповед от председателя на академията.
Решението е взето след "установени злоупотреби при продажбата на семената", затова е разпоредена спешна проверка на ниститутите, поясниха от ведомството. Славейков дори се е заканил сделките със семена да започнат да се извършват през стоковите борси, за да се гарантира прозрачност.
От асоциацията на зърнопроизводителите посрещнаха с изумление забраната, като отрекоха семената за посев да се продават на 30 стотинки, както е заявил при срещите си в страната вчера директорът на академията.
„Средната цена на различните видове семена се движи около 50-60 стотинки, като базовите семена се търгуват между 80 стотинки и 1 лев за килограм“, обясни Радослав Христов от браншовата асоциация.
Краят на август и началото на септември е най-силният сезон за снабдяване със семена и ако институтите спрат продажбите, това заплашва да блокира есенната сеитба, алармира още Христов. Той припомни, че с тазгодишната покупка производителите залагат производството на семена за следващите три години.
Като припомни, че цените лесно могат да се засекат през издадените фактури, Христов изрази силното си недоумение защо е наложена тотална забрана върху всички институти. Фермерите са силно притеснени и от намерението търговията да става през борсите, което още повече ще забави тези сделки.
Шефовете са поискали спешна среща с директора на Селскостопанска академия, която ще се проведе в късния следобед. Investor.bg ще потърси за мнение и професор Славейков, който сутринта не беше открит за коментар.
Още икономически новини за България четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Поверия и забрани за църковния празник на 3 април
Прогноза за времето: Вятър, дъжд и сняг
Хороскоп за 3 април: Шанс за печалби и хармония в любовта
Левски готви ударна селекция през лятото
Напускат Левски и тръгват надолу
"Железничарско" дерби дава начало на кръга в Първа лига
Локомотив Пловдив – Локомотив София
В Камерун: Звезда напуска ЦСКА
ВИДЕО: Чехия – Дания
Нумерологична прогноза за 3 април
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Тръмп с нова заплаха към Иран
Генерират хеш кода на машините за изборите на 19 април
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия