Христина Янева е сертифициран от международен борд консултант по лактация IBCLC - международно призната титла, която отличава високо квалифицираните специалисти в областта на кърменето.
През последните дни излезе информация, която сравнява кърменето в първия час след раждането с първата ваксина за бебето. Защо е толкова важно и практикува ли се това у нас?
Контактът кожа до кожа в първия час след раждането е изключително важен както за здравото доносено бебе, така и за неговата майка. Това е времето, в което бебето изведнъж от вътреутробния живот е преминало в съвсем друг свят, непознат за него и пълен с вируси и бактерии, с повечето от които то не се е сблъсквало. Единственото нещо, което бебето познава, е майката – то е чувало гласа й, познава мириса й, познава ритъма на сърцето й. Затова, когато бъде поставено върху майката, бебето се успокоява от познатите звуци и усещания и приспособяването му към живота започва по максимално безстресов начин. Тялото на майката го затопля и му предава полезни бактерии, към които то има имунитет чрез антителата, предадени през плацентата – а преминаването през нормалните родилни пътища го населва с полезната чревна флора, която ще играе съществена роля за неговия имунитет през целия му живот нататък.
Ако майката и бебето бъдат оставени на спокойствие да се опознават през този първи час, бебето преминава през 9 предвидими периода, като последният от тях е засукване на гърдата, за което не му е необходима никаква помощ. Детето я намира самичко, водено от мириса и усещането за глад и засуква прекрасно. Децата, които са оставени по този начин върху майките и са стигнали сами до гърдата, много по-рядко имат проблеми с кърменето впоследствие - 30% от децата без първи контакт успяват да засучат без проблем, срещу 70% от децата, които са били оставени в контакт кожа до кожа върху майките си. Коластрата, която бебето получава още в първия час след раждането, покрива лигавиците на храносмилателната система с антитела, които ще го защитават срещу патогени. През коластрата – а впоследствие и чрез кърмата - продължават да се предават от майката антитела срещу различни патогени, на които детето е изложено.