IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

МЗ разпореди проверка на случаи на отказана хоспитализация

Съгласно закона лечебните заведения да отказват осъществяването на спешна медицинска помощ

МЗ разпореди проверка на случаи на отказана хоспитализация

Министерството на здравеопазването (МЗ) е разпоредило на Регионалния център по здравеопазване (РЦЗ) - София-град, да извърши проверка във връзка със случаи на отказана хоспитализация по спешност в общински многопрофилни болници за активно лечение в София, съобщи пресслужбата на МЗ.

От там припомнят, че Законът за лечебните заведения и Законът за здравето регламентират оказването на спешна медицинска помощ, като изключват възможността лечебните заведения да отказват осъществяването й. Съгласно разпоредбата на чл. 7 от Закона за лечебните заведения "никое лечебно заведение не може да отказва медицинска помощ на лица, явили се в него в състояние, което застрашава техния живот, независимо от местоживеенето им", се посочва в съобщението.

На 22 декември 2004 г., във връзка с предепидемичната грипна обстановка, МЗ разпореди с писмо до РЦЗ - София-град, ръководителите на всички лечебни заведения на територията на столицата да създадат организация, която "да осигури безотказна хоспитализация, трансформиране на необходимия брой легла и разкриване на допълнителни легла", отбелязват от МЗ.

Здравното министерство няма разпоредителни функции и правомощия по отношение на спешната хоспитализация на пациентите; тя се извършва по преценка на всеки лекуващ лекар, на базата на клиничната картина, състоянието на болния, медицинските стандарти и добрата медицинска практика, за което лекарят носи отговорност, съобщават от здравното ведомство. МЗ осъществява контрол върху дейностите, свързани с оказването на спешна медицинска помощ. Всяка хоспитализация се извършва по преценка на лекуващия лекар в съответствие с медицинските стандарти, добавят от МЗ.

От 1 януари 2005 г., по силата на Закона за здравето, всеки лекар, отказал спешна медицинска помощ на лице в критично за живота му състояние, се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв., а при повторно нарушение - с лишаване от правото да упражнява професията си за срок от три месеца до една година, се посочва в съобщението на МЗ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата