Основна тема в британския печат е публикуваната от правителството "бяла книга" за Брекзит.
"Окуражителни илюзии" е мнението на авторитетния вестник "Гардиън" за обявения от правителството план за напускане на Европейския съюз. Дългоочакваната "бяла книга" за Брекзит казва всичко и нищо за най-важното външнополитическо решение на Великобритания от десетилетия, посочва изданието.
По-голямата част от дългия 77 страници документ е разширена версия на речта на Тереза Мей от миналия месец.
Планът лансира идеята, че Обединеното кралство може бързо да постигне търговско споразумение, което да му даде всички ползи от членството в Европейския съюз, но на ниска цена.
"Бялата книга" е пълна с банални фрази и празна риторика, смята вестникът. Според изданието от документа става ясно, че правителството се ангажира с обезпокоителна политика, в рамките на която министрите могат да преследват интересите си без компромиси.
"Бялата книга" не предлага форми за контрол или механизми, с които да се търси отговорност от кабинета, допълва "Гардиън". Липсват и начини, по които може да се повлияе на процеса по напускане на Европейския съюз. Обществото не трябва да "се хваща на този цирк", обобщава изданието, цитирано от БТА.
В. "Файненшъл таймс" разкрива трудностите, с които ще се сблъска Мей при изготвянето на споразумението за Брекзит. "Мей ще се състезава с времето", пише изданието и разкрива един от проблемите по процедурата - депутатите не могат да одобрят бъдещото споразумение, без да знаят какво следва.
Според вестника най-голямото предизвикателство пред британската премиерка ще е именно да договори условията по Брекзит и особено такива търговски отношения с Европейския съюз, които законодателите да могат да одобрят в края на продължаващата само две години процедура.
Освен краткия срок, друг важен проблем пред постигането на споразумение е, че британското правителство и държавите членки на Европейския съюз имат свои политически приоритети, които надделяват над общия им интерес за поддържане на икономическа интеграция, смята "Файненшъл таймс" .
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
200 долара на среща: Високите цени заплашват и намирането на партньор за младите хора
Точка или многоточие ще поставят САЩ в конфликта в Иран?
Световните компании за потребителски стоки са подложени на тест за устойчивост на цените
Въпреки войните на Израел икономиката и финансовите пазари са в разцвет
Нулево равенство между "Арда" и "Черно море" в плейофите
4 зодии ще получат съдбоносен знак от Вселената на 4 май
България и Армения подписаха декларация за стратегическо партньорство в Ереван
Обедна емисия
Левски смени ш*биното число на автобуса + СНИМКА
БПФЛ поздрави Левски за шампионската титла
Арда и Черно море не се победиха в Кърджали
Левски пусна видео, което ще се помни вечно
Мачовете по телевизията днес, 3 май
ВИДЕО: Левски стана шампион
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
Задължителни ястия за Гергьовден
Нумерологична прогноза за 3 май
Рецептата на баба за пресни картофи с подправки
Дневен хороскоп за 3 май, неделя
Проф. Огнян Минчев: Комфортното мнозинство крие риск от политическа хегемония
Ето как Путин ще посрещне Деня на победата
Опасни фъстъци от Египет бяха хванати във Варна
България е сред водещите в ЕС по използване на физически наказания за деца
Ватерполният „Комодор” мина леко през „Черноморец”
Сезонът на кърлежите: Какво да правим при ухапване
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби