"Грантовите средства, които всяка една страна-членка получава от заема от 800 млрд. евро, който ЕК взима от международните финансови пазари и ще използва за финансиране на този безпрецедентен План за възстановяване, ще се връщат не от всеки европейски данъкоплатец, не от хората поотделно, а от общо европейските данъци," каза в предаването "Брюксел 1" новият зам-генерален директор на ГД "Бюджет" в ЕК Илияна Цанова в предаването "Брюксел 1" на Bulgaria ON AIR.
Предстои тя да заемете този пост от 1 септември 2021.
"Съответно и грантовата - безвъзмездната подкрепа, към която България се е насочила и всички останали страни членки, ще се изплати от така наречените общи данъци и данъци, които постъпват директно в европейския бюджет. Тоест това не са данъци, които се налагат от ЕС на данъкоплатците. ЕС няма право на това . няма право да налага данъци. Това са общоевропейски данъци, които ще бъдат събрани от бюджета. Не индивидуално от хората.
Други инструменти са, примерно данък върху цифровите услуги. Ще бъде променена схемата за търговия с въглеродни емисии. Това са други инструменти, които ще бъдат насочени към изплащането на този безвъзмезден ресурс. Той няма да бъде платен директно от данъкоплатците, индивидуално от тях," обясни Цанова в отговор на въпрос на водещата Милена Милотинова колко пари ще излязат от джоба на всеки един данъкоплатец, за да върне Европа безпрецедентния заем от 800 млрд евро.
За да финансира Националния си план за възстановяване България ще може да разполага с 12 млрд евро безвъзмездни средства. Страната ни не се възползва от възможността за 9 млрд евро заемни средства по Плана.
При преминаване към еврото в началото всеки търговец ще трябва да котира цената в евро и лева, каза още Цанова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.