Не един път, а вече два пъти в месеца представители на гражданското общество ще се срещат с премиера Пламен Орешарски. Това се разбра след поредната им сбирка днес, която продължи над два часа и половина.
Обсъдени са поставени на миналото заседание въпроси, като най-важното според неправителствените организации е било предприети ли са стъпки за смяна на директорите на изпълнителни агенции, защото по думите им те "безчинстват".
Спас Колев от организацията "Свободни, можещи, силни" обяви от името на протестиращите, с които се срещна Орешарски, че са поискали отмяна на пълната забрана за тютюнопушене на закрити обществени места.
Според него трябва да се върне старият режим, при който имаше отделни зали за пушачи.
"От пълната забрана страдат особено малките и средните заведения, на всички е ясно, че се пуши навсякъде, но големите могат да си позволят да плащат подкупи на контролните органи и така пак се нарушава законът", смята той.
Представителите на неправителствения сектор са поискали още промени в закони, които се отнасят до потребителските кредити, назначаване на финансов омбудсман, ефективен регулаторен орган извън БНБ, отпадане на пречките да се завеждат колективни искове срещу банките.
След срещата един от участниците в нея Мирослав Паскалев призна, че не е доволен от заседанието, нито пък от дневния ред.
"Беше една говорилня, на дневен ред бяха повече бежанците, отколкото ние. Разочарован съм и от липсата на т.нар. граждански контрол, който трябваше да е към министерствата", обясни той.
Министърът на правосъдието Зинаида Златанова, която също участваше в срещата, сподели, че сигналът за нея от днешното заседание е тревожен.
"Много драматично ниско е доверието в съдебната система. За мен сигналът от днес е тревожен, защото не вървим по посока на покачване на доверието, истината е, че гражданите са много разтревожени и не приемат България като правова държава, в която властта върховенството на закона", каза тя.
На следващата регулярна среща ще бъде поканен и земеделският министър Димитър Греков, защото тя ще е за проблемите в аграрния сектор.
Гражданите искат да има комасация на земите, по-сериозно участие на Насърчителна банка, както и специални програми за млади фермери до 29 и до 35-годишна възраст.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.