Председателят на Градския съвет на БСП-София Калоян Паргов коментира приключилата преждевременно кампания за предстоящите в неделя, 5-и октомври, предсрочни парламентарни избори. Трагедията с 15 жертви в село Горни Лом прекрати политиканстването и даде на обществото не един, а три дни за размисъл преди вота. Лидерът на столичните социалисти направи оценка на свършената работа в кампанията и коментира горещи теми от последните дни в интервю за Dnes.bg.
- Г-н Паргов, трагедията в Горни Лом сложи край на предизборната кампания два дни по-рано...
- Искам да изкажа дълбоки съболезнования на близките на загиналите работници. В този тежък момент единствено мога да заявя съпричастие към огромната болка. Трагедията наложи да сложим край на кампанията. Няма да има и закриване. В дните на траур не мисля, че най-важните въпроси са политическите пропаганда, агитация и дебати. Това е време на смирение, време да се замислим защо ни се случват всички тези трагедии в последните година-две. Бедствия, аварии, нещастни случаи... На тези избори ще има не един, а три дни за размисъл.
- Имахте идея БСП изобщо да не закрива тази кампания.
- Да, имахме такава идея. По традиция всяка политическа партия закрива кампаниите си два дни преди вота. Тази година обмисляхме вариант да продължим и след 5-и октомври по начина, по който работихме в последния месец. През това време се срещнахме с много целеви групи - на архитектите, строителите, студентите, военните, с хората на изкуството и културните дейци. С всички тях си обещахме, че тези разговори са само началото на нашите партньорства и не са просто предизборни агитации. След 5-и октомври, в рамките на месец-два, когато заработи следващото Народно събрание, ще направим нови срещи с представители на тези социални и професионални прослойки. На тях ще обсъдим вече съвсем конкретно, проблемите и това с какво бихме могли да помогнем за разрешаването им.
- Възможна ли е коалиция ГЕРБ-БСП в следващия парламент?
- Доста се спекулира по тази тема в последно време. Появяват се всевъзможни варианти за съставяне на правителство след 5-и октомври. Избирателите обаче трябва да знаят, че това зависи от техния вот. Каквото те решат, това ще се случи. Конфигурацията в следващия парламент зависи от избора на гласоподавателя в неделя. Всякакви разсъждения по тази тема сега може би са удобни на онези, които обичат да си служат със заплахи и ултиматуми, защото по този начин може би им се получават най-добре нещата. Но те трябва да знаят, че единствената алтернатива на ГЕРБ е БСП Лява България.
- И все пак, възможна ли е такава коалиция?
- БСП има 12 червени линии, които ясно заяви в програмата си. Опитахме се да ги разясним на хората, да търсим тяхното виждане по тези въпроси. Срещнахме подкрепа по голяма част от тях и точно те ще бъдат нашите условия, при които ще влезем в едно или друго коалиционно управление. Това, което ще предложа на централното ръководство, е да поставим въпроса за бъдеща коалиция на обсъждане от цялата партия, а не само от Националния съвет. Така крайното решение ще бъде подкрепено от всички в БСП или поне от по-голямата част. Влизането на нашата партия в такова управление трябва да стане с ясно разписани политически ангажименти. Трябва да бъдат съвсем прозрачни условията, при които влизаме в коалиционно управление, а не да мислим само за разпределение на властовите позиции - грешки, които вече допускахме в недалечното минало. Подобни междупартийни взаимоотношения, без ясни идейни и програмни параметри, могат единствено да провокират конфликти. Да не забравяме, че противопоставянето от страна на БСП срещу апетитите на ДПС за властови позиции по време на последното Народно събрание се превърна и в една от основните причини за падането на правителството на Пламен Орешарски.
- Означава ли това, че БСП е готова за коалиция с ГЕРБ?
- Казвам само при какви условия бихме участвали в коалиция. Ние търсим максимална подкрепа и резултат на изборите. Не поставяме условия. Не казваме, че ще влезем с една или друга партия в коалиция след 5-и октомври. Българският народ ще прецени в неделя. Той ще определи каква ще бъде конфигурацията на следващото управление.
- Доволен ли сте от кампанията на БСП в София?
- Тази кампания не можем да оприличим с никоя друга досега. И причините са както в политическата, така и в икономическата обстановка у нас. Това са вторите предсрочни парламентарни избори за година и половина. Според правилата, кампанията трябва да е с продължителност 8 месеца, а ние се вместихме в 45 дни. Проведохме я изцяло на улицата, от врата на врата, сред хората. Разчитахме на доброволци. Кандидатите от листите се срещаха и разговаряха с хората. Получиха много упреци, похвали, предложения... Тази кампания беше искрена, откровена, без страх от неудобни въпроси, очи в очи с хората. Нещо съвсем характерно за левицата. В БСП си говорим, че трябва да се върнем към изконните ценности на партията. Затова направихме и този протест на 30-и септември в деня на заседанието на ДКЕВР за повишението на цената на тока. Това беше стъпка в правилната посока. Искахме да заявим нашата позиция, без значение, че се случи в рамките на предизборната кампания. Подобна позиция отива повече на левите, отколкото на десните. Когато обстоятелствата го налагат, ние сме длъжни да отстояваме правата на обикновените хора.
- Столичната организация на БСП показа различно лице на тези избори. Даде шанс на младите да се покажат...
- Опитахме се в тази кампания да бъдем и новатори. За първи път направихме кампания с видеоклипове, изработени от непрофесионалисти в тази област. Завъртяхме я в Youtube.com. Младежи, наши симпатизанти, написаха сценарии и заснеха част от кандидатите в листите ни, за да помогнат в кампанията. Всичко това е нещо ново в градската организация. И смятам да стане традиция в следващите ни кампании. Видяхме, че хората го приемат добре. Искам да благодаря на колегите в градската организация, на актива във всичките ни 24 района, както и на младите доброволци, които бяха неизменно с нас през този месец на кампания. Усилията, които положиха, не са напразни, въпреки мрачните прогнози за БСП, начертани от социолозите в последните дни.
- Какво точно искахте да постигнете в тази кампания?
- Да поискаме доверието на хората, като им покажем, че лявата политика в идеен план е солидарна с техните ежедневни проблеми – с проблемите на района, квартала или махалата, в която живеят. Да ги убедим, че тези проблеми могат да бъдат решени, само ако бъдем единни и действаме като общност, а не като отделни индивиди. Това е и автентичната разграничителна линия между лявото и дясното в идеен план. Да споделим открито къде сме сгрешили. Да заявим готовността си да работим със и до хората по социалните въпроси, в областта на икономиката, за бъдещето на младите. И най-вече да се опитаме да върнем доверието им. Искрено се надявам да са ни разбрали така, както ние успяхме да видим и вникнем в техните болки и проблеми. Единственото, което мога сега да им кажа, е, че ще направим всичко възможно да търсим решенията за тях, независимо в каква конфигурация ще бъде управлението на държавата след изборите на 5-и октомври.