Опозиционните партии напуснаха заседанието на Консултативния съвет, защото президентът и останалите участници в него са отказали да обсъждат трагичния доклад на ОЛАФ за България.
Президентът е отказал да даде обяснение за твърденията в доклада и за съмнителните бизнесмени (Людмил Стойков и Марио Николов - бел. ред.) , уличени в злоупотреба с европари.
Въпреки това, държавният глава е предложил въпросът да стане част от последната точка "Разни" в дневния ред на днешното заседание на Консултативния съвет.
Всички представители на опозицията напуснаха заедно заседанието и обявиха, че в петък в 10.00 ч. сутринта започват консултации за процедура за импийчмънт на държавния глава.
В Конституцията на Р България са заложени две възможности, по които може да се иска импийчмънт на президента.
Първата е, ако той е извършил държавна измяна, а втората е, ако чрез своите действия е нарушил Конституцията.
Лидерът на ДСБ Иван Костов обясни, че искането за оставка е заради липса на доверие от страна на опозицията и обществото към президента и заради спирането на средствата от ЕС и отнемането на акредитациите на Изпълнителните агенции на Министерството на финансите и на Министерството на регионалното развитие.
Той каза, че е поискал "в очите" оставката на президента, защото няма никакво доверие от страна на опозицията, а обществото се разделя по въпроса за причината да не получаваме европейски средства.
"За нас най-тревожно е, че ЕС отнема пари на България и правото на Орешарски и Гагаузов да разплащат с европейски средства, което са огромни финансови загуби", коментира Костов.
Според председателя на ПГ на ОДС Йордан Бакалов няма как Георги Първанов да остане при тази ситуация президент и обединител на нацията, защото в момента, в който хиляди български граждани ще останат излъгани, а семействата им ще бъдат лишени от препитание, за опозицията не е приемливо да седи на едно място с президента и да продължи дискусията от гледна точка на написаното в доклада на ОЛАФ.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров каза, че президентът не е реагирал на призива на опозиционните представители да включи в дневния ред на обсъждането неговото обяснение "защо и как е свързан с престъпни кръгове".
Днешното заседание на КСНС бе свикано за обсъждане на законопроекта за въоръжените сили и за взрива в Челопечене.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.