Вместо да избодат очи, депутатите изписват вежди на онези производители (на популярна марка алкохол, например), които използват изображения на наркотици, за да рекламират по-добре стоката си.
Как е възможно закон, който цели да забрани това, всъщност, да го позволи? Отговорът е – грешка на езика.
Комисията по здравеопазване взема решение, че не може наименование и изображение на наркотик да се използва ВЪРХУ дадена стока, когато тя се рекламира. Депутатът Пламен Цеков обаче изчита в пленарната зала „реклама НА стоки”. Тоест, Цеков изчита очевидното – рекламата на наркотици е забранена, но позволява по-малко очевидното – изображения, които наподобяват дрога да се използват за реклама.
Самият депутат призна, че е допуснал лапсус (грешка на езика). Този лапсус обаче бил коригиран още същия ден, а юристите и администрацията на парламента обяснили, че подобни неща се случват. Въпреки всичко в Държавен вестник не излиза евентуалната корекция на езиковата грешка.
Опозицията заподозря депутата от ГЕРБ не просто в лобизъм, а в престъпление. Ивелин Николов от БСП попита Цеков защо е направил точно този лапсус, а например не е попитал депутатите как са изкарали на националния празник.
Мая Манолова пък посочи, че подобно подвеждане на депутатите се случва за пръв път. Тя попита директно – „Кой ви даде текста, който позволява на фирмите, които рекламират чрез наркотични вещества, да продължават да го правят?”
"Нямам нищо общо. Не познавам фирми производители на никакви продукти, които носят явна, тайна или каквато и да е реклама на наркотични вещества. Нямам никакви ангажименти към никой, освен към Народното събрание”, отговори Цеков.
Председателят на Народното събрание Цецка Цачева пък припомни гласуването на 5 март на депутатите и това, че тя на няколко пъти ги е призовала да вземат думата. Никой не го е направил, вместо това 105 народни представители са натиснали копчето „за”.
Цачева увери, че разследването на гафа ще продължи. От сега може да допуснем, че ще бъде намерен виновник, но той няма да е сред народните представители.
Председателят на парламента не може да допусне, че някой депутат е гласувал за това, което е било прочетено. Тоест, грешката била в онзи, който е констатирал несъответствието между аудиозаписа и истинското решение, но е допуснал езиковата грешка да се превърне в закон.
В четвъртък депутатите поправиха грешката си, прегласувайки закона. Новият текст категорично забранява изображения и наименования на наркотици да се използват за реклама.
Разследването на грешката започна заради писмо на президентския секретар до Цачева. В него се искаше обяснение за публикувана в Държавен вестник промяна в закон, за която държавният глава не е издавал указ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.