Засилен контрол върху скоростта на движението по основните пътни артерии в София поиска столичният кмет Йорданка Фандъкова от „Пътна полиция“ и Министерството на транспорта. Настояването на Фандъкова идва след снощния тежък пътен инцидент на бул. „Цариградско шосе“, при който такси се вряза в спирка на градския транспорт и рани 12 души. Млада жена почина по-късно в болница. От КАТ обявиха по-рано, че резултатите от кръвната проба на шофьора на таксито Михаил Куртев показват 1,5 промила, като снощи взетата на място проба с дрегер е отчела 1,89 промила.
Куртев има седем наказателни постановления за нарушения. През 1998 година е установено, че той е управлявал автомобил след употреба на алкохол, има и присъда – глоба и лишаване от право за управление на МПС.
Фандъкова заяви, че трябва да има непрекъснат засилен контрол и за употребата на алкохол и наркотични вещества.
„Надявам се това да се случи, защото каквито и мерки да се предприемат, ако шофьорите не са добросъвестни, се получават трагични инциденти”, допълни столичният кмет. Миналия месец Фандъкова е изпратила писмо до „Пътна полиция“ да се обърне внимание на таксиметровите автомобили. По думите й в много от столичните райони спирките вече са осветени, има и специална жълта боя, която отбелязва пътното платно и спирките.
„Още снощи възложих на колегите от „Транспортна инфраструктура” да огледат всички спирки по големите столични булеварди и да помислят за допълнителни мерки за сигурност. Трябва да не се пречи на качването и слизането на пътниците“, каза още Йорданка Фандъкова, която изрази своите съболезнования към близките на загиналата и на пострадалите при вчерашната катастрофа.
До края на месеца със съдействието на „Пътна полиция” и Министерството на транспорта ще бъдат направени огледите на всички спирки, разположение по скоростните булеварди, съобщи ресорният зам.-кмет Любомир Христов. Там, където има необходимост и бъде установена възможност за допълнителни обезопасявания, предложенията ще бъдат изпълнени, за да се намали рискът от подобни инциденти, допълни Христов. По думите му причините за вчерашната катастрофа не са заради лошото ситуиране на спирката или по вина на хората, които са чакали там, а поради употреба на алкохол от страна на таксиметровия шофьор.
От столичния КАТ съобщиха днес на пресконференция, че наскоро са били проверени 180 таксита и са били издадени 160 акта и фиша за различни нарушения. За първите шест месеца на настоящата година са проверени 1338 водачи на таксита, от тях 116 са наказани с актове за административни нарушения, а с фишове - 767. От началото на годината има над 650 установени случая на шофиране под въздействието на алкохол и 12 случая с установена употреба на наркотици.
Валентин Божков, изпълнителен директор на ИА "Автомобилна администрация", каза, че задържаният водач е с удостоверение за лек таксиметров автомобил от 2001 г. Когато се е явил, е бил с чисто свидетелство за съдимост. Не се води осъждан, а освободен от наказателна отговорност с налагане на глоба.
Автомобилът е преминал преглед на техническата му изправност преди месец и има валидно удостоверение за годност до края на годината. Водачът е бил психологически годен, проверява се и фирмата, където е преминал психотест.
Според нас трябва да се променят неща, свързани с психологическия подбор на водачите, каза Божков. Други идеи са всяка година таксиметровият водач да предоставя свидетелство за съдимост в компанията си, както и да се забрани на залавяни с алкохол над 1,2 промила да управляват таксиметрови коли.

Лагард: Има спешна необходимост от укрепване на еврозоната и нейната икономика
Shell изненадва с отчета си след възстановяване на търговията с петрол и газ
„Корадо-България“ увеличава производството и продажбите за деветмесечието
Акциите на Alphabet, Meta и Microsoft повличат индексите на Wall Street надолу*
Управляващите са се разбрали минималната заплата през 2026 г. да бъде 620 евро
Производствените цени в България спадат и през септември на месечна база
Протест пред Съдебната палата след убийството на момче в мол в София
€620 минимална заплата и по-високо майчинство – какво се променя в Бюджет 2026 (ВИДЕО)
Гърция инвестира €2,5 млрд. в борба със засушаването
40 хил. младежи ще пътуват из Европа с финансиране от ЕС
Голяма промяна в ЦСКА: Кюстендилеца каза какво мисли
Посочиха най-важната задача пред Лудогорец
Приключи ли фаталният период за ЦСКА?
Левски е платил голяма сума за новия си автобус
Голяма драма! Слаб Лудогорец се измъчи за Купата
Абсолютна легенда! Вижте историята на Карлос Насар + ВИДЕО
Лесно предястие: Рулца с пушена сьомга
Признаци на токсичната връзка: как да я разпознаем и как да се справим
Изберете дърво и вижте какво разкрива за вас
Кампанията „Цената на красотата“ повдига темата за нерегламентираните естетични процедури
Бъди звездата на града с новата колекция NINE WEST!
Вижте кои детски градини ще работят по коледните и новогодишните празници във Варна
22-ма пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
„Възраждане” дава на Конституционния съд законите за ръководителите на службите
Квантовата връзка излиза в Космоса: Европа изстрелва спътника Eagle-1
Извънземните светове могат сами да произвеждат своята вода
Фантастиката става реалност: „Кораб на поколенията“ ще помогне на хората да напуснат Земята
В Антарктида откриха „капсула на времето“ на 6 млн. години
Кои органи на мъжете и жените страдат най-много в Космоса
Тихият свръхзвуков самолет X-59 на НАСА извърши първия си изпитателен полет