В последните 8 години се отчита постоянен ръст на подкрепа за идеята да се въведе задължително гласуване. Това каза директорът на социологическа агенция „Екзакта Рисърч Груп“ Лидия Йорданова в ефира на БНР.
От НЦИОМ, преобразуван впоследствие в „Екзакта Рисърч“, са изследвали отношението на българите към задължителното гласуване от 2007 г. насам. Привържениците на задължителния вот тогава са били 36%, през 2008 г. подкрепящите са достигнали 45%, през 2010 г. са били 54%, а днес са 56%.
Йорданова обясни, че голямата подкрепа към идеята за задължителния вот се дължи на масовата представа, че изборите се опорочават заради контролирания вот.
„Хората виждат, че политическата им воля се отменя и няма как да се противостои на това“, поясни тя.
По нейни думи в началото, когато са измервани нагласите към задължителния вот, идеята се е прокрадвала плахо, но впоследствие тя е застъпена много по-твърдо.
„Няма обществена прослойка, в която хората, които искат да няма задължително гласуване, да преобладава над тези, които искат да има“, каза още Йорданова.
Най-неприемлива е идеята сред висшистите, столичаните и елитните прослойки като цяло. При тях остава усещането за недемократичност и то не може да бъде оборено с аргумента за нуждата от справедливи и честни избори.
Най-голяма подкрепа за задължителното гласуване има сред избирателите на ГЕРБ, обясни Йорданова.
Над средното е одобрението и при БСП и при РБ, докато привържениците на ДПС и "Атака" категорично намират за неприемливо задължителното гласуване, тъй като при тях има усещането, че задължителният вот ще се отрази негативно на резултатите на техните партии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.