IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Идея: Такса смет според големината на имота

Панелка от 80 кв. м ще плаща двойно - по 300 лв. годишно

Снимка: архив, Булфото

Снимка: архив, Булфото

 Такса смет да се изчислява според квадратурата на имота – това е най-вероятната формула за изчисляване на данъка от догодина от Министерството на финансите с участието на общините и бизнес организациите, пише вестник "Монитор".

Промяната се налага заради решението на управляващите от 1 януари 2016 г. да се премахне сегашният механизъм, според който таксата се изчислява според данъчната оценка на жилищата.

Новият механизъм ще означава сериозно увеличение на данъка за гражданите за сметка на този на бизнеса. Ако предложението бъде прието, столичани ще трябва да плащат двойно повече за извозване на боклука.

По сметки на всекидневника в София застроените площи са 40 млн. кв метра. В момента план-сметката за поддържането на чистотата в столицата е около 150 млн. лв. и по груби сметки на всеки квадрат ще се начисляват по 3,75 лв. Така едно семейство, живеещо в панелно жилище от 80 кв. м, ще трябва да плаща около 300 лв. годишно. При сега действащото законодателство същото семейство плаща 96,27 лв.

"Изчислението на таксата по един и същи начин за граждани и фирми няма как да не доведе до увеличение на таксата за гражданите", обясни столичният зам.-кмет по финанси Дончо Барбалов. По неговите думи това ще доведе до огромни финансови сътресения.

Барбалов заяви, че от Столична община са изпратили вече становище до Министерство на финансите.

"Монитор" припомня, че при управлението на кабинета "Орешарски" беше направен опит за промяна като дори бяха дадени три варианта, от които общините да избират. Първият беше според количеството изхвърлена смет на човек, като плащането трябваше да се прави през покупка на чували за боклук или стикери, които хората да залепят на собствените си торби. Другият вариант беше да се следи количеството в кофите пред къщите.

Вторият начин беше да се изчисли средна стойност на глава от населението, след това съответната сума да се умножава по броя на обитателите на жилището и така да се формира плащането за домакинствата. Експериментирано бе и с комбинация между първите два.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата