Досега инициативният комитет за издигането на кандидатурите на българските медицински сестри за евродепутати е получил отговор от две политически сили – БСП и “Ред, законност и справедливост”.
В своето становище БСП заявява, че уважава родолюбивите чувства на участниците от инициативния комитет, но това е една невъзможна идея, тъй като законът не дава възможност да участват в изборите хора, които не са живели последните две години в страни членки на ЕС.
“Ред, законност и справедливост” ще включи имената на медиците ни на първите шест места в листата си за евроизборите.
Адвокат Владимир Шейтанов заяви, че няма да коментират мотивите на отделните политически сили и подреждането в листите ще бъде първо жените, а последен Здравко Георгиев.
Шейтанов не се опасява, че медиците ни са подписали документи с невярно съдържание.
Координаторът на инициативния комитет бизнесменът Васил Василев заяви, че по-логично е по-малките сили да направят коалиция по този въпрос, защото така или иначе техните представители няма да влязат и това е по-удобният начин кандидатурите на медиците ни да бъдат издигнат, отколкото чрез инициативни комитети, където гласовете за тях ще се разпилеят.
Сформирането на шест инициативни комитета е започнало в родните градове на медиците.
Василев подчерта, че въпреки всичко тези дни ще очакват и отговорите на другите политически сили по проблема и допълни, че имат реакции от съсловни организации, а към идеята са се присъединили и много личности.
Василев акцентира, че единствената цел на тази идея е освобождаване на медиците, а не някакви политически пристрастия. Според него тази идея си пробива път и в ЕС и печели симпатии. Той изрази задоволство, че зам.-председателят на парламента Камелия Касабова е заявила, че принципът за уседналост не важи за медиците ни.
Според него идеята е била подкрепена и от еврокомисаря Меглена Кунева. При направено проучване сред 1400 души от самия инициативен комитет е установено, че 58.5% подкрепят идеята, 18.3% са против нея, а 23.2% още не са наясно.
Dnes.bg припомня, че на 27 март тази година стана ясно, че петте български медицински сестри, осъдени на смърт в Либия, са разписали документи, с които изразяват съгласието си да бъдат включени в листата на партия "Ред, законност, справедливост" за избор на български представители в Европейския парламент.
На 21 март тази година говорителят на Министерството на външните работи Димитър Цанчев заяви, че инициативата за издигане на медиците в Либия като кандидати за евродепутати очевидно е мотивирана от желанието случаят с българските медицински сестри да продължи да бъде във фокуса на вниманието на европейските институции.
Тогава той добави, че според коментарите, направени от ЦИК, има законодателни условия, които не позволяват кандидатирането на сестрите.
Самите сестри преди време бяха заявили, че са дали съгласието си да бъдат издигнати за евродепутати.
На 20 март лидерът на ДСБ Иван Костов повдигна въпроса за компетентността на сестрите ни да бъдат евродепутати. Става въпрос да се изпратят компетентни, решителни, смели хора, които да отстояват българските интереси в Брюксел, аргументира се той.
Идеята сестрите ни да станат евродепутати възникна преди няколко месеца.
На 2 февруари формалният лидер на ГЕРБ Цветан Цветанов предложи българските политически партии да се консолидират и да включат на първо място в листите си за евродепутати по една от медицинските сестри, осъдени на смърт в Либия.
Тогава няколко специалисти споделиха вижданията си, че подобна идея е нереалистична и резултатът от нея е неясен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия заплаши да разруши Киев, ако види дрон на парада, Украйна удари масирано с ракети
Кадър на деня за 4 май
Dow се срина с 550 пункта заради опасения, че конфликтът с Иран може да се изостри отново
Председателят на Еврогрупата: Европа се нуждае от по-големи банки и трансгранични сделки
Финансовото министерство очаква бюджетен дефицит от 1,4% към края на април
Ifo: Кризата в Близкия изток се отразява на германската автомобилна индустрия
ДПС иска разследване на кръга "Капитал" и Иво Прокопиев
"Рома" разгроми "Фиорентина" с 4:0 в Серия А
Хулио Веласкес взима ключове решение за бъдещето на Левски
Левски може скоро да се сдобие с национал на Нигерия
ЦСКА с нова мощна селекция, взима звезда от Сърбия
На "Герена" става страшно: Агенти налазиха новата власт в Левски
ЦСКА празнува 78 години от създаването си
Арсенал - Атлетико Мадрид
3 китайски зодии привличат късмет на ангелската дата 5/5
Нумерологична прогноза за 5 май
Треньори: Тези 4 упражнения с пудовка ще подготвят тялото ви за лятото
На 5 май празнуват Ирина и Ирена!
Разкошният роман на Исабел Алиенде „Къщата на духовете“ с ново издание на български
Антонио Бандерас гледа Радина Кърджилова в „Медея“ в Мадрид (+Снимки)
Трайната тенденция: Над 60% от бебетата родени у нас са извънбрачни
Трите зодии, които имат най-добрите и чисти души
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 5 май
Днес ще е слънчево, с температури до 15°
16-годишен наръга връстник във Велико Търново
Какво се случва с тялото след смъртта: Известен учен с неочаквано обяснение
Археолози откриха редки монети с библейски пророчества: Символизират края на света
Учени създадоха „жива“ пластмаса, която се разгражда напълно при подаден сигнал
Китай планира мащабно разширяване на космическата си станция „Тянгун“
Curiosity и Perseverance с нови панорамни изображения на Марс
Artemis III: Новата лунна мисия на НАСА набира скорост