60.5 на сто от българите не очакват да се затруднят при гласуването с интегралната бюлетина на предстоящите парламентарни избори, 16,8 процента очакват да срещнат трудности, а 22,7 процента в момента не могат да преценят
Това показват данни от национално представително изследване на НЦИОМ, направено от 22 до 27 април сред 1000 души в 86 населени места.
Очевидно анкетираните, които нямат мнение, са изчакващите да разберат какво точно ще представлява бюлетината, коментират социолозите. От НЦИОМ отбелязват, че на хората им е трудно да си представят в момента как точно би изглеждала интегралната бюлетина, с която ще трябва да гласуват, затова мненията им трябва да се приемат с известна доза условност.
Според изследването жените в по-голяма степен от мъжете си признават, че очакват трудности при гласуването, свързани с новата бюлетина. Хората на възраст над 50 години са по-обезпокоени, че няма да се справят в сравнение с по-младите. Най-големи са опасенията на българите на възраст над 60 години - 23 процента от тях не са убедени, че ще гласуват успешно с интегрална бюлетина.
Близо половината от българите с образование по-ниско от основното твърдят, че очакват да срещнат трудности при гласуването с новата бюлетина. Две трети от ромите също изпитват опасения, че няма да се справят. Избирателите на ДПС са сред най-често посочващите, че очакват трудности с интегралната бюлетина, посочват от НЦИОМ.
Изследването показва, че ако изборите за Народно събрание бяха в близките дни, Коалиция за България би спечелила най-много гласове - 22 процента. НДСВ добавя нови два електорални процента за последния месец и в момента може да разчита на електорален дял от 15,6 на сто. Разликата между първите две политически формации днес възлиза на 6 процента.
Според данните БСП има сериозно предимство пред НДСВ в малките градове и в селата, сред хората на възраст над 50 години и сред бедните. НДСВ стои по добре от БСП сред трудовоактивното население и сред заможните българи, коментират социолозите.
НДСВ заема все по-добри позиции в столицата, както и сред хората във възрастовата група 50-60 години, която традиционно подкрепя БСП, коментират социолозите. Коалиция ОДС събира 7 на сто, а ДПС - 4,6 процента, показват данните.
На друг въпрос на социолозите 15 на сто от анкетираните посочват, че сега живеят по-добре в сравнение с времето отпреди четири години. Други 11 на сто твърдят, че както преди четири години, така и сега живеят добре. Така делът на живеещите добре българи възлиза на 26 процента, посочват от НЦИОМ.
Половината интервюирани заявяват, че жизненият им стандарт се е влошил по време на управлението на НДСВ. Сред тях преобладават хората на възраст над 50 години, нискообразованите българи, живеещите в малките градове и в селата, както и ромите.
Две трети от колебаещите се за кого да гласуват посочват, че днес живеят по зле, отколкото преди четири години, и това предполага по-добър електорален потенциал на опозиционните партии, коментират социолозите.
55 процента от нежелаещите да гласуват също са на мнение, че днес живеят по зле. Очевидно управляващите и опозицията ще имат твърде различни политически стратегии и задачи, що се отнася до спечелване на гласовете на политически апатичните българи, отбелязват от НЦИОМ.