IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как Росгвардия вербува ученици в окупираните украински територии?

Невинните уроци имат подмолна цел

Снимка: henichesk.ru

Снимка: henichesk.ru

"Долу! И сега този жест ще накара кучето да седне", казва офицер от Националната гвардия, лицето му е полузакрито от балаклава, докато сочи немска овчарка. Той стои в заседателна зала на училище в окупираната от Русия област Херсон. Кучето се подчинява, а децата се смеят.

Сесията е част от програма за професионално обучение, провеждана от Руската национална гвардия или Росгвардия, в училища в окупираните Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска области на Украйна. Освен служебното куче служителите показват екипировка на учениците,  медицина и разузнавателен дрон в действие. 

От края на февруари руските сили за сигурност все по-често посещават училища и колежи в окупираните територии на Украйна.

Наред с лекциите за опасностите от наркотиците или пътната безопасност, офицерите насърчават записването във военни и правоприлагащи университети. Те разговарят с младежи за кариерата в Министерството на вътрешните работи, Федералната служба за сигурност (FSB), Федералната служба за изпълнение на наказанията (FSIN) и други агенции.

Окупационните власти наричат ​​тези събития „кариерно ориентиране“ или „информационни сесии“.

Учениците, притежаващи силна воля и високи морални ценности, могат да постигнат голям успех в благородна кариера, посветена на поддържането на закона и реда в обществото“, казаха служители на FSIN от Донецка област след една такава училищна среща.

По време на тези събития тийнейджърите научават за безплатното образование в университети за правоприлагане и за изискванията за здраве и физическа годност за кандидатите, както и за предимства като субсидирано жилище и други предимства.

Службите за сигурност винаги са гледали на учениците и студентите като на група за вербуване“, казва Иван Ступак, съветник в украинската парламентарна комисия по национална сигурност, пред The ​​Moscow Times. "Много по-лесно е да влезеш в училище, да покажеш значката си и да помолиш директора да изведе най-надеждните ученици. Половината работа по набирането на персонал се извършва за вас точно там."

Тези инициативи за набиране идват, когато Русия е изправена пред нарастващ недостиг на персонал в правоприлагащите органи. През март министърът на вътрешните работи Владимир Колоколцев съобщи за недостиг от 172 000 служители, докато FSIN заяви, че недостигът на персонал е достигнал 23%, като тази цифра се е удвоила от 2021 г., годината преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

Според оценки на независимото издание IStories заплатите на ключови полицейски позиции са 1,7 до 2,5 пъти под средните за страната. Например местен районен служител печели около 49 000 рубли (приблизително 568 долара) на месец. Но при гимназистите не се набляга на заплатите, а на достъпа до безплатно обучение в университети, свързани със сигурността.

През зимата Херсонският клон на Министерството на вътрешните работи на Русия стартира кампания, наречена „Войник на реда и закона“.

Служителите са посетили не само гимназисти, но и по-малки деца, като са променили леко посланието си. Докато учениците от начален етап чуха за важността на редовното посещаване на училище, за по-големите ученици акцентът беше върху наказателната и административна отговорност за екстремизъм, тероризъм и престъпления, свързани с наркотици.

В окупирания украински град Мелитопол гимназисти са били събрани в централата на Министерството на извънредните ситуации, за да чуят разказ на персонала за работата там.

Този ​​набег в света на смелостта беше не само образователен, но и вдъхнови мнозина сериозно да обмислят тази кариера“, пише министерството на официалния си уебсайт. 

Подобно занятие е било организирано и за ученици в окупирания от Русия Скадовск.

Влиянието на руските сили за сигурност върху учениците надхвърля разговорите за кариера в полицията или Националната гвардия. През есента на 2023 г. — година и половина след като Русия частично окупира Запорожка област — Националната гвардия и служителите в сферата на образованието, назначени от Русия, се съгласиха да открият първия специализиран клас в региона, свързан с Росгвардия.

Година по-късно 18 юноши са записани в класа на Националната гвардия в окупирания Бердянск. Те получават базово обучение по руска сигурност, „защита срещу тероризма“ и се вричат ​​във вярност към структурите за сигурност.

„Училищата и университетите са най-лесните места за провеждане на първоначален скрининг“, казва Ступак. „В училищата служителите по сигурността могат да взаимодействат с индивидите един на един – те вече знаят кои бутони да натиснат, емоционално.

Курсовете за кадети станаха широко популярни в Русия около 2018 г. Учениците обикновено започваха в пети или седми клас, като получаваха обучение във военен стил наред със стандартните предмети. Учебната програма включваше тренировка, дисциплина и патриотично възпитание. рус  Агенциите за сигурност на Сиа - армията, полицията, Министерството на извънредните ситуации или Националната гвардия - често контролират тези класове.

„На тържествено събрание на младите национални гвардейци бяха връчени специални пагони с отличителните знаци на ведомството“, съобщиха от местната служба за сигурност в Бердянск.

Според държавната информационна агенция  в момента има 12 училищни класа в окупираната Запорожка област, в които учениците се записват в програми, свързани с Националната гвардия.

Миналата есен училище № 2 в Сиваш, Херсонска област, също стартира кадетски клас. Учениците пристигнаха за часовете вече облечени в камуфлажни униформи.

"Убеден съм, че всички кадети, които се присъединиха днес, ще учат усърдно и ще носят това звание с чест. В бъдеще те ще посветят живота си на служба на нашата родина", каза заместник-ръководителят на Националната гвардейска служба на Херсонска област, създадена от Русия.

"Децата вече се обучават да използват пушки, да стрелят, да миришат барут. Така че, когато училището свърши, мисловният процес на абитуриента е: "Е, аз знам как да стрелям, обичам да тичам - може би трябва да се присъединя към полицията или ФСБ?" С други думи, те вече са обвързани със системата за сигурност", казва Ступак.

Този първоначален ентусиазъм за служба в правоохранителните органи рядко трае повече от пет години, добавя той.

"Необходими са три или четири години само за да се приспособят, за да разберат как работи работата. Тогава нещо най-накрая щраква - и техният ръководител блокира инициативата. До петата година те разбират, че не е останало нищо интересно. А за Украйна те вече се възприемат като предатели", обяснява още Ступак.

Наред с разрастващата се мрежа от кадетски класове е друго милитаризирано младежко движение, което е активно в окупираните територии: Юнармия или Младежка армия.

Юнармия обучава деца от окупирани райони да боравят с оръжие и да действат като военни кореспонденти. Те се учат да почитат руските войници в училищата, като кръщават „чиновете на героите“ на тези, които се бият срещу Украйна.

През ноември 2024 г. Великобритания наложи санкции на настоящи и бивши лидери на Юнармия в Херсонска област. Татяна Завалска, ръководител на сиропиталище в Херсон, също беше санкционирана за участието си в принудителното прехвърляне на 46 украински деца за осиновяване в Русия.

Сред дългосрочните последици от индоктринирането на тийнейджъри Ступак предупреждава за бъдеще, в което тези младежи биха могли потенциално да вдигнат оръжие срещу сънародниците си украинци.

"Ако Украйна се опита да си върне тези територии със сила, руснаците няма да се бият срещу нас. Това ще бъдат нашите собствени хора", каза той. „Такъв е планът: да не умират руснаците, а техният собствен народ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Войната в Украйна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата