IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Нивото на Дунав пада, отменят се денонощните дежурства край реката

Очаква се днес общинската комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи в Лом също да вземе решение за прекратяване на наблюдението

Нивото на Дунав пада, отменят се денонощните дежурства край реката

С 21 сантиметра се е понижило днес нивото на Дунав край Лом. Tази сутрин са измерени 797 см - с 52 см по-малко от максималното досега ниво от 849 см, измерено през миналата седмица, съобщиха от Гражданска защита.

От днес наблюдателните постове по реката в община Вълчедръм престават да функционират, след като тази сутрин при село Долни Цибър е измерено ниво от 765 см и за седми пореден ден е отчетен спад.

Очаква се днес общинската комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи в Лом също да вземе решение за прекратяване на наблюдението.

Денонощните дежурства се отменят, тъй като Гражданска защита преминава от т. нар. втора степен на действие по аварийния план - "денонощно дежурство", към първа - "повишено внимание".

Първата степен е задължителна при нива на Дунав от 750 до 800 см, а втората - над 800 см, поясни Горанов.

Въпреки спада на речното ниво, все още са залети 5000 декара необработваеми земи в района на Лом и селата Орсоя, Долни Цибър и Станево. Причина е филтрацията на вода през защитните диги, а не преливане, обясниха от Гражданска защита.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата