Бившият премиер на Хърватия и лидер на Хърватската демократична общност /ХДО/ Иво Санадер беше осъден на първа инстанция в Загреб на 9 години затвор по обвинение в корупция и по-специално за източване на средства от държавни институции и фирми.
Санадер също така трябва да върне на държавата 15,27 млн. куни (около €2 млн.), изгубени в резултат на афери, който той извършил чрез маркетинговата фирма „Фими медия“, предаде ИТАР-ТАСС.
По същото дело бяха осъдени и бившият ковчежник на партията Младен Баришич, който получи присъда от 3 години затвор, прессекретарят Ратко Мачек, осъден на една година затвор условно, бившият касиер на партията Бранка Павошевич, получила 1,5 г. затвор и собственичката на „Фими медия“ Невена Юрак, която е осъдена на 2 години.
Партията ХДЗ е глобена с 658 000 евро. Освен това партията трябва да върне в хазната незаконно получени 3,5 млн. евро.
Това е първият случай в Хърватия, когато политическа партия е призната за виновна в корупция, а целият корупционен скандал е определян от медиите в страната като най-големия в хърватската политика. Съдебният процес продължи близо две години.Санадер отхвърли обвиненията. В заключителната си реч той обвини свидетелите по делото в лъжа, заяви, че на нито един от представените в рамките на процеса документи няма негов подпис и увери, че е спечелил капиталите си в Австрия като бизнесмен.
Това не е първата присъда за Санадер. През ноември 2012 г. съд в Загреб го осъди на 10 години затвор за подкупи от две търговски компании. Според следствието през 2008 г. Санадер е получил 5 млн. евро от унгарската компания MOL за предоставянето й на правата за управление на хърватската петролна компания INA. По данни на следствието през 1995 г. бившият премиер е взел подкуп от австрийската банка Hypo Alpe Adria. Тогава Санадер отхвърли всички обвинения, като заяви, че процесът срещу него е политически мотивиран.
Санадер беше премиер на Хърватия от 2003 г. до 2009 г. Неговата партия ХДО беше основана от радикални националисти начело с Франьо Туджман през 1990 г. Партията се обяви за отделяне на Хърватия от Югославия. С тази програма тя спечели първите демократични избори през 1990 г. и беше на власт до 1999 г.

Системата на Кока-Кола в България бе обявена за „Инвеститор в обществото“ от БФБЛ
Audi очаква възстановяване на рентабилността през 2026 г.
Южнокорейският индекс Kospi поведе ръстовете в Азиатско-Тихоокеанския регион
София е шеста в Европа по най-ниски средни цени на жилищата
Заемът за Украйна остава под въпрос - Орбан чака да потече руският петрол по "Дружба"
Загадъчен AI модел развълнува разработчиците: Дали това е най-новият хит на DeepSeek?
"Всички под едно слънце" в името на децата със синдром на Даун
Забраниха търговията с млечни продукти на остров Лесбос заради шап
Ендометриозата - водеща причина за безплодие и как да я разпознаем
Трапезата за Великден: Поне 20 хил. семейства няма да имат българскo агнешко на масата
Звезда на ПСЖ: Да разбиеш Челси е фантастично!
Мениджърът на Челси ревна след побоя от ПСЖ
БФС посочи грешката на Берое - Левски + ВИДЕО
Ливърпул уволнява Арне Слот още днес
Илиана Раева защити Стефка Костадинова
Разрив между грък и Ботев Пловдив
Печено дърпано свинско с горчичен сос
Таро карти за април за всяка зодия
Салата с пиле и аншоа
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
5 причини заради които трупате мазнини около талията
Нумерологична прогноза за 18 март
Пиян мъж нападна пътници и полицаи във влака Варна – Шумен
Дете намери и върна и книга с 400 евро, забравена от възрастен мъж в пощата
Решено: Пенсионерите ще получават добавки два пъти годишно
Премиерът: Масовото участие на гражданите ще бъде най-голямата победа на изборите
Морето изхвърли втори труп, този път на гола жена
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели