46% от жените и 36% от мъжете развиват пост-COVID синдром

Страдали са от умора, проблеми с паметта и задух
18
46% от жените и 36% от мъжете развиват пост-COVID синдром
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

"Около 40% от всички, прекарали COVID-19, независимо дали са били със силно изразени симптоми или асимптоматично, са развили и пост-COVID синдром. Най-малко 6 месеца след инфекцията са страдали от умора, проблеми с паметта и задух. 35% от хората дори не знаят, че са били заразени". Това посочи началникът на отделение по кардиология към Клиника по вътрешни болести в УМБАЛ „Св. Анна“ – София д-р Рада Прокопова, която беше лектор на дискусия в Нов български университет, посветена на „Пост-COVID синдром – дълготрайните ефекти от COVID-19“.

В дискусията, организирана в рамките на информационната кампания „+ мен“ на Министерството на здравеопазването за повишаване информираността относно ползите от ваксините и ваксинацията срещу COVID-19, участваха преподаватели, студенти и представители на администрацията на НБУ. Нейни модератори бяха доц. д-р Маргарита Станкова – ръководител на департамент „Здравеопазване и социална работа“ и доц. д-р Румен Петров – преподавател в департамент „Здравеопазване и социална работа“, съобщиха от МЗ.

Според д-р Прокопова жените по-често страдат от пост-COVID синдром.

"46% от жените и 36% от мъжете развиват пост-COVID синдром. Симптомите могат да варират във времето, да изчезват и да се появяват отново, както и да се променят по интензитет. Имам пациенти, които дори след месец – два проявяват нетипични за болестта симптоми. Пост-COVID синдромът се дължи на нарушена имунология. Наблюдава се предимно при по-пълните хора, диабетиците, хората с тежки автоимунни заболявания. Те трябва да спазват добър хранителен режим и да бъдат физически активни", съветва началникът на отделението по кардиология към Клиника по вътрешни болести в УМБАЛ "Св. Анна".

Последствията от отключения автоимунен отговор се изразяват във възпаление на малките кръвоносни съдове, автоимунни промени в ендокринните органи, в скелето-мускулната система, в нервната система, обясни д-р Прокопова. Най-големи са пораженията от вирусната инфекция за белия дроб. "Белодробните увреждания намаляват с времето, но не изчезват напълно. Необходим е период от 6 месеца до 1 година, за да може белият дроб да се възстанови почти напълно функционално", уточни лекарят. Не по-малко сериозни са уврежданията и на сърцето (миокардит, кардиомиопатия, инфаркт, кардиогенен шок, белодробно сърце, тромботични усложнения, аритмии, тахикардия, хипотония или хипертония).

Д-р Прокопова посочи, че последствия от коронавирусната инфекция може да има и върху нервната система. В редки случаи не е изключено да се стигне до инсулт, енцефалит, менингит. Често срещани неврологични остатъчни промени са главоболие, замайване, нарушения на съня, делириуми (при по-възрастни пациенти), синдром на хронична умора, обърканост, паметови и когнитивни нарушения. Има опасения, че COVID-19 повишава риска от развитие на болест на Паркинсон и на Алцхаймер, допълни още тя.

По думите на д-р Прокопова дългосрочните последици от COVID-19 върху тялото могат да бъдат: системни (умора), пулмологични (задух, понижено съдържание на кислород в кръвта, неефективен трансфер на газ от белите дробове към кръвта), ендокринни (високи нива на кетонни тела, водещи до твърде висока киселинност на кръвта, възпаление на щитовидната жлеза), стомашно-чревни (диария, загуба на апетит), хематологични (тромби в кръвоносната система), невропсихиатрични (безпокойство, депресия, безсъние, намалена концентрация и памет), уши-нос-гърло (възпалено гърло, сухота в устата), сърдечно-съдова система (неспецифична болка в гърдите, възпаление на сърдечния мускул, повишена сърдечна честота), жлъчни (остро бъбречно увреждане), дерматологични (косопад, обриви), мускулно-скелетни (болки в мускулите, в ставите).

ACE2 рецепторите, които са широко разпространени в хипоталамуса, хипофиза, надбъбречните жлези, тироидната жлеза, тестисите, панкреаса, са входна врата за SARS-CoV-2 в човешкия организъм, обясни д-р Прокопова. "5% от населението не боледува от коронавирусната инфекция, но вариантът Омикрон навлиза не само през ACE2 рецепторите, а и през страшно много други места и никой не е застрахован, че няма да го преболедува", посочи специалистът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


18
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
2
 
4
 
! Отговори
за 11 и 12 Сравнение преди 1 година
Между броят дози за 1 усложнение: 9280 дози класически ваксини. Но само 495 дози експериментална течност. Колко дози могат да предизвикат 1 смъртен случай? Класически ваксини 1149536 дози, но само 23615 ДНК или мРНК К19 дози. По-големите цифри са по-добри, данните са от VAERS 2021г.
12
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Гледайте си епикризите и внимавайте къде се подписвате. Ше ви лепнат диагноза постковид както сте здрав и ше продължат с измамата.
11
4
 
2
 
! Отговори
До 8 преди 1 година
Откажи се трроле от женски род. Прозираш.
10
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До ПОСТВАКСА усложненияТолкова много глупости написани на толкова малко място ...
9
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пътечките за постковид са сладки. Нищо не работиш, лъжеш бабите и точиш касата. Затворът няма да ви се размине. Да живее Путин!
8
2
 
3
 
! Отговори
Асан преди 1 година
Тиквата разви ли го и К урнелия :)))
7
3
 
5
 
! Отговори
ПОСТВАКСА усложнения преди 1 година
От гената терапия с псевдоваксините ефектите са точно същите, както от самия Ковид19. Ваксините до 2020г., които бяха ослабени или обезопасени вируси, но малка доза+адювант. Новата генна технология превръща 50милиарда (J&J) клетки в Генно-Модифицирани фабрики за токсина на шипа 2019. Това позволява приложение по време на епидемия, но стария шип е по-токсичен, при това и неефективен за Омикрон21. Вместо адювант и безопасна доза, получаваш еквивалентни увреждания,като на средно тежко преболедуване
6
3
 
3
 
! Отговори
vlady преди 1 година
Пост-COVID обикновено е частен случай на отдавна известното заболяване хроничен шлангит.
5
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е по голяма простотия не бях чел. Днес ме сърби утре не и това е постковид синдром. Аи спирайте да точите касата.
4
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кунчо Трибодовий няма проблеми с пост-ковид синдромите. Поне така твърди ТВ-двойникът му.
3
3
 
11
 
! Отговори
Още статистика преди 1 година
100% от наивните овци вярват на подобни измишльотини
2
3
 
17
 
! Отговори
анонимен преди 1 година
Познавам хора, които го изкараха още 2020г. , не са ваксани и сега нямат никакви проблеми.
1
5
 
16
 
! Отговори
Поствакс усложнения преди 1 година
fаксинираните сами доброволно и с мерак са си внесли чужд генетичен код в десетки милиарда клетки, например Янсрен 50 млрд. Сами са се ***...и, прецакали и самопрокълнали това не се лекува. След всяка доза все повече клетки ще произведат същият токсичен белтък на шипа както и при Ковид19. Чрез масовата fаксинизация лекарите специалисти си осигуряват абонати точно за същите усложнения, но покритието с fаксинизация е много по-широко от самия вирус, а бустеризацията още по-надежно предизвиква усложненията.