Земетресение като това в Кахраманмараш става веднъж на 1000 г.

Японски учен: В земната кора е настъпило голямо раздвижване
10 фев 2023 14:29, Елка Василева
9
Земетресение като това в Кахраманмараш става веднъж на 1000 г.
Снимка: БГНЕС

Земетресение с мощта на това в Кахраманмараш, Южна Турция, се случва веднъж на хиляда години, заяви японски учен пред турската държавна телевизия ТРТ Хабер.

Още по темата
Проф. Тода Шинджи от университета в японския град Тохоку определи трусовете в Турция като пример за едно от най-мощните земетресения, които сe случват на сушата. По думите му освободената от тях енергия е 15 пъти по-силна от катастрофалното земетресение в Кобе, Япония, през 1995 г.

Ученият обясни, че епицентърът на турските трусове е бил много близо до земната повърхност, което е и причината за огромните разрушения.

"Това е земетресение, което се случва веднъж на хиляда години. В земната кора е настъпило голямо раздвижване", каза той.

По думите му подобно разместване на земната кора се наблюдава изключително рядко, а енергията, генерирана от земетресението в Турция, е била 15 пъти по-голяма от тази на земетресенията в Кобе и Кумамото, Япония.

Земетресението в Кобе през 1995 г., беше с магнитуд 7,2, а това в Кумамото през 2016 г. беше с магнитуд 7,0.

"Последното земетресение в Турция беше дори по-силно и по-лошо от земетресенията в Съчуан, Аляска, Нова Зеландия и Тибет в Китай. Освен това три от тях са в селски райони и са с малко жертви. Тези в Турция, от друга страна, са станали директно в селищата. Последното подобно земетресение в Турция е било в Ерзинджан през 1939 г.", каза той, разяснявайки мащаба на катастрофата, пред която е изправена Турция.

По думите на японския професор последвалите вторични трусове са по-силни от нормалното. Големите земетресения се случват по дълги разломни линии. Линията на разлома, по която са разположени сградите, е дълга 200 километра и разломът, причинен от напрежението тук, е довел до разпространение на разрушенията на толкова голяма площ, обясни още проф. Тода.

Ученият напомни, че няколко месеца след т.нар. Измитско земетресение, голямото земетресение в окръг Коджаели, Северозападна Турция, през 1999 г., е станал и друг земен трус в окръг Дюздже в същия район.

"Естествено не можем да предполагаме кога и къде ще стане едно земетресение. Но не бива да пренебрегваме възможността от нов земен трус в същия район (Кахраманмараш)", предупреди проф. Тода.
(БТА, Мина Димитрова)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
7
 
11
 
! Отговори
лошо преди 1 година
стройте още панелки и паянтави сгради на по ХХХ етажа. хората в западна европа, америка, дори и и големи части на азия (по-бедните райони) жиеят в къщи! блокове, комплекси, кооперации са жив ковчег! Ако това население живееше в къщи, а не в бачкаторски комплексии с домоуправители и по 100 апартамента на вход, нямаше да се случи това.
5
2
 
16
 
! Отговори
аз преди 1 година
До баба мара - ПРОБЛЕМЪТ Е КАЛПАВАТО СТРОИТЕЛСТВО, НЕ РАЙОНА
4
2
 
19
 
! Отговори
аз преди 1 година
ПРИ ТОВА КАЛПАВО СТРОИТЕЛСТВО ЗАГИНАХА ТОЛКОВА ХОРА..............НИТО ПРОТИВОЗЕМЕТРЪСНИ ШАХТИ ИМАЛИ, НИТО ЖЕЛЕЗА НИКЪДЕ ПО СГРАДИТЕ СЕ ВИЖДА ДА СТЪРЧАТ..............ЯЗЪК ЗА ХОРИЦАТА
3
5
 
13
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 1 година
Кой ви докладва эа предишното преди 1000 г. Че се съмнявам това да е така
2
1
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Става тогава когато Бог реши. Дано се смили над нас
1
4
 
27
 
! Отговори
баба мара преди 1 година
и защо се строи в тези земетръсни раиони там поне има свободна площ