Проблемът с настанените украинци в родни хотели става все по-осезаем. Как ще напуснат хотелите след 31 май?
"Ще бъде изключително спокойно преместването на украинските бежанци там, където се налага. Никакъв елемент на изненада и на паника няма да има това преместване. Това, което направиха хотелиерите и голяма част от обществото, които предложиха своя собственост за настаняване на бежанци, по някакъв начин сработи, заедно с многото доброволци. Видяхме, че държавата няма опит. Тя сега набира опит", коментира доц. Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.
Той добави, че преместването на бежанците е само за тези, които са поискали да получат статут на бежанец. По думите му разминаванията относно качеството на храната и цените, е липсата на какъвто и да е опит в нашето общество и на високите управленски нива в обслужване на бежанци, защото все едно има няколко вида бежанци, които се третират различно.
"Контролът си е контрол. Номер едно е бежанците да бъдат обгрижени, независимо от коя държава идват, на територията на България по европейски правила. Много хотелиери пострадаха от това, че предоставиха базите си. Някои от тях трябва да правят и ремонти сега, след като бежанците напуснат. Обществото прояви едно изключително голямо разбиране. И сега да се профанизират всичките тези усилия на туризма заради чиновничество, това няма да се допусне", изтъкна доц. Драганов пред Bulgaria ON AIR.
Той обърна внимание, че е абсолютно грешна политика е настаняването на бежанци в хотелите, тъй като те не са подходящо място.
Според Драганов ще имаме много силен летен сезон.
"Интересът към туризма е много голям. Ние имаме 100% ръст на изходящия туризъм. Имаме изключително голям ръст в пътуванията в чужбина. Имаме много голям ръст в уикендовите пътувания в България. Няма страна в света, в която вътрешният туризъм да не е три-четири пъти по-голям от международните пристигания", коментира гостът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 5 декември
S&P 500 отчита четвърти пореден ден на ръст и се повишава с 0,4% за седмицата
Всяко второ предприятие у нас разполага със собствен уебсайт
Гръцкият парламент одобри покупката на ракетни системи за 650 млн. евро от Израел
Съд в Истанбул е удължил мярката за задържане на бившия кмет на Истанбул
Шест страни от ЕС, сред които и България, искат смекчаване на правилата за автомобилите с ДВГ
Черна статистика: Турция счупи рекорд по смъртни случаи на работното място
Черната чума: Как вулкан отключва най-тежката пандемия в историята
Идеи за бюджетни коледни подаръци за жени
Късна емисия
10 от Брест излъгаха Монако, Погба не помогна на монегаските
Страхотен Зографски премина квалификацията във Висла
ЦСКА спря Нефтохимик
Тежък удар за Ювентус
Мегасблъсъци на Мондиал 2026, Мексико и ЮАР откриват шампионата
Големият миг дойде – изтеглиха жребия за Мондиал 2026
Никулден е!
Таро карта за 6 декември, събота
Дневен хороскоп за 6 декември, събота
Как да накарате децата си да ядат повече зеленчуци?
Biocell: Красива отвътре и отвън
10 разкошни рецепти с риба за Никулден
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Учени разгадаха мистерията на радиационните пояси на Уран
ЕС отстъпи: Бензиновите и дизеловите двигатели няма да бъдат забранени