Политически сили отправиха послания по случай Деня на независимостта на България, пише БТА. Въпреки празника част от тях бяха с препратки към темата за Трети март.
На страницата на политическа партия ГЕРБ е публикувано видео с поздравление от председателя на Европейския парламент Роберта Мецола по случай празника. Тя пожелава на всички българи да бъдат единни и силни пред лицето на заплахите спрямо европейския начин на живот. Няколко часа по-късно е публикувана и снимка с текст „115 години Независима България!“.
Председателят на СДС Румен Христов предложи 22 септември да стане национален празник на България, съобщиха от пресцентъра на партията. „22 септември е най-важната дата в новата ни история. След този акт, чисто български, ние ставаме равноправни членове на световното семейство, защото вече не сме васал на Турция, имаме цар на всички българи и България се изправя гордо и поема пътя на своето развитие“, каза Христов.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Кирил Петков написа във Фейсбук, че отбелязваме не просто определящ исторически момент, а решителността си да се отстояваме като нация. „Преди 115 години българите сме казали: „От нас зависи!“. И България се е превърнала в самостоятелна държава. Отбелязваме не просто определящ исторически момент, отбелязваме решителността си да се отстояваме като нация. България е независима, способна и смела сама да определя съдбата си. Честит празник на независимостта!“, се казва в поста на Кирил Петков.
Председателят на „Възраждане" Костадин Костадинов също се обърна към българските граждани във Фейсбук. Според него управляващите са предприели атака срещу националния празник Трети март, като са започнали да го противопоставят на другите празници като Съединението и Независимостта. „А днес? Готови ли сме да водим война за независимостта си? И независима държава ли е България? Смятам, че знаете отговорите на тези въпроси. Ето защо най-важната задача пред нас, съвременните българи, е да извоюваме отново независимостта си. И ще я извоюваме!“, написа Костадинов.
Само обединени от обща кауза и от общи ценности можем да постигнем благоденствие и просперитет по европейския път, следвайки идеалите за свобода и независимост. Това написа лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ в страницата си във Фейсбук по повод Деня на независимостта. Този ден е символ на национално единство, допълни Карадайъ. „Нека отдадем заслужена почит към всички онези, които ни дадоха своя пример за жертвоготовност и национална отговорност. Както нашите предци са извоювали независимостта - с воля, достойнство и решителност, така и ние днес да загърбим противоборството и заедно да я отстояваме“, отбеляза лидерът на ДПС.
„Честит празник, българи. Независимостта е най-голямото богатство. Само независими хора могат да взимат смели решения в полза на народа си. Такива са нашите предци, които преди 115 г. ни направиха свободни. Нека прочетем уроците на историята и те да ни върнат самочувствието на горд и можещ народ“, написа лидерът на БСП Корнелия Нинова във Фейсбук. Тя призова за смирение и уважение към хората, които преди 115 г. са мислили само за България.

Как Китай изпревари ОПЕК+ като основен фактор за цената на петрола
Азиатско-тихоокеанските пазари приключиха сесията предимно на червено
Застрахователите очакват през 2026 г. системата "бонус-малус" със сигурност да заработи
Германските фабрични поръчки неочаквано са нараснали за трети пореден месец
Ford предизвиква Tesla със система за подпомагане на водача от трето ниво на автономност
Anthropic набира 10 млрд. долара при оценка от 350 млрд. долара
Покупката на електронна винетка става бързо и лесно през My Fibank
МОН се отказва от интегрирания формат в НВО, остава само математиката
Финансов експерт предупреждава: Моментът не е за инвестиции в злато и сребро
Внимание покрай еврото: Нови онлайн измами дебнат парите ни
Икономист: Таваните на надценките няма да решат проблемите с цените
Жестоко убийство в Кърджалийско: Пребиха до смърт възрастен мъж
И Бенфика ли ще го изгони? Моуриньо плюе играчите си
Мой Пара напусна Септември заради испански слабак
Зографски след историческия скок: Липсваше ми стабилност!
От страх: Сабаленка реши да скатава през новия сезон
Синът на Зидан счупи 30-годишен рекорд
Новият мениджър на Челси е в надпревара с времето
Зимни бюти съвети: как да не „изсъхнем“ през зимата
5 десерта без захар и без печене
Рози от салам – вкусна декорация за мезе
Какво се прави на Бабинден
5 неща, които психотерапевтът няма да ви каже
Нумерологична прогноза за 8 януари
Община Варна възложи обработването на основните улици и булеварди срещу заледяване
НВО по математика в 7 клас няма да включва задачи с елементи от природните науки
Температурата във Варна спадна рязко за 2 часа
Спасиха двама работници, бедстващи на багер заради повишеното ниво на река Арда край Хасково
Двама души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация
Условията за планински туризъм не са добри
Видео показа странен кратер на Марс във формата на пеперуда
Инструмент на МКС наблюдава непознат феномен на 88 км над Земята
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета